Aktuality

Využíváme potenciál střešních fotovoltaických elektráren?

Podle aktuálních informací se výstavba fotovoltaických elektráren u nás těší velké oblibě. Je tomu opravdu tak? A jaké výhody tento systém výroby elektřiny vlastně má?

Využíváme potenciál střešních fotovoltaických elektráren?
Využíváme potenciál střešních fotovoltaických elektráren?

Fotovoltaických elektráren (neboli FVE) na našem území údajně přibývá. Tato informace vyplývá zejména z údajů programu Nová zelená úsporám. Právě tento program totiž zaznamenal narůstající zájem o dotace v oblasti fotovoltaických solárních systémů.

Ušetřete fotovoltaikou 12 000 Kč na elektřině. Získejte konzultaci, která je exkluzivně pro čtenáře Elektřina.cz zadarmo

    +420

      Růst zájmu o dotace potvrzuje i Lucie Früblingová ze Státního fondu životního prostředí ČR. Podle ní bylo od roku 2016 schváleno celkem 9 800 žádostí o dotaci. Celkově zatím byla vyplacená neuvěřitelná částka 840 969 254 Kč. Dotaci můžete získat i vy na svůj rodinný dům, a to v maximální výši až 150 tisíc Kč.

      Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí

      O tom, že zájem o fotovoltaické solární systémy roste, se můžete přesvědčit i v grafu níže. Od ledna do dubna tohoto roku se počet žádostí o dotace v rámci programu Nová zelená úsporám strmě zvyšoval. Zatímco v lednu bylo zaznamenáno méně než 400 žádostí, v dubnu jejich počet vzrostl o polovinu, tedy dalších téměř 200 žádostí navíc.

      Počet žádostí o dotaci na systém FVE v programu Nová zelená úsporám

      Graf - Počet žádostí o dotaci na systém FVE v rámci programu Nová zelená úsporám

      Jak fungují fotovoltaické elektrárny?

      Co to ale vůbec je fotovoltaická elektrárna a jak celkově funguje? FVE využívá slunečního záření a díky němu vyrábí elektřinu. V podstatě se jedná o solární panely, díky kterým můžeme pokrýt alespoň část naší elektrické spotřeby a tím pádem tak ušetřit. Nepleťte si ovšem FVE se solárními kolektory, které lidé často na střechy také instalují. Právě ty slouží pouze k vytápění domu nebo k ohřevu vody. 

      Vývoj účinnosti fotovoltaických článků na pomezí dvou století

      Fotovoltaické panely, které se  nejen na střechy instalují, obsahují fotovoltaické články, na které když dopadne sluneční paprsek, vznikne tzv. fotovoltaický jev, díky kterému získáme elektřinu.

      Fotovoltaické elektrárny mají samozřejmě spoustu výhod a jde především o obnovitelný a ekologický zdroj energie. Právě z toho důvodu jsou i ve velkém tyto elektrárny podporovány vládou a vy sami na domácí FVE můžete získat i dotaci, což celému projektu přidává na atraktivitě. Na druhou stranu mají FVE i svoje nevýhody.

      Výhody FVE

      Nevýhody FVE

      • nižší účet za elektřinu
      • nedostatek slunečního záření v našich klimatických podmínkách
      • ochrana životního prostředí
      • vyšší investiční náklady
      • minimální údržba a dlouhodobá životnost
       

      Tabulka - Výhody a nevýhody FVE

      Jednou z předních výhod fotovoltaických elektráren je bezesporu jejich ekologičnost a nenáročnost. Elektrárny se jednoduše instalují a jejich údržba je téměř bez práce. Jedou si prostě svým vlastním životem a jsou si soběstačné. Na druhou stranu je nutné zmínit, že do našich českých klimatických podmínek to s nimi zas tak jednoduché není. Slunce nám tady každý den naplno nesvítí a počasí je kolísavé.

      Bez slunečního záření však panely nepracují a tak je vždy nutné FVE doplnit ještě dalším zdrojem energie. Panely navíc potřebují přímé sluneční záření bez stínění, je tedy potřeba se zamyslet i nad přesným umístěním panelů, aby jim nestínily třeba vzrostlé stromy apod. Pak se totiž značně snižuje účinnost celého systému.

      Fotovoltaika v zimě. Opravdu nevyrábí žádnou elektřinu?

      Zájem o FVE roste

      Jak bylo řečeno výše., vypadá to, že Česká republika zažívá boom ve výstavbě fotovoltaických elektráren. O růstu podílu vyrobené elektřiny fotovoltaickými elektrárnami na celkové výrobě elektřiny vypovídají i data z výročních zpráv Energetického úřadu. Růst tady sice není tak jednoznačný a některé minulé roky i kolísal, dlouhodobě se však tento podíl zvyšuje.

      Podíl výroby fotovoltaické elektřiny na celkové výrobě elektřiny v ČR

      Graf - Podíl výroby fotovoltaické elektřiny na celkové výrobě elektřiny v ČR

      Jak je z grafu patrné, největší boom nastal po roku 2010, důvodem tehdy byla garantovaná cena elektřiny, která způsobila zvýšení produkce fotovoltaických elektráren. Právě v roce 2010 byl podíl fotovoltaické elektřiny na celkové výrobě elektřiny něco málo přes 600 GWh. Poté se podíl více jak ztrojnásobil na 2 173,1 GWh. Hodnoty, které raketově vystřelily před deseti lety, se však stále drží. Důvodů je několik. Cena fotovoltaických systémů není již tak vysoká, jako tomu bylo před desítkami let a i přestože pořízení či výstavba FVE pořád není levnou záležitostí, hrají velkou roli i dotace, které celé rozhodování o pořízení či výstavbě značně zjednodušují.

      Fotovoltaické panely: Vše důležité, co o nich potřebujete vědět

      Dalším důvodem rostoucí obliby FVE ze strany domácností i firem a podpory ze strany státu je pak jistě fakt, že FVE nabízejí obnovitelný a udržitelný zdroj energie. V aktuální situaci, kdy v celé Evropské unii panuje velká snaha o snižování emisí, jsou tedy fotovoltaické elektrárny velkým tématem. Pořád ale najdeme mezi odborníky jak zastánce, kteří považují FVE za budoucnost obnovitelné energie, tak odpůrce, kteří naopak tvrdí, že FVE dokáže pokrýt svými zdroji jen zanedbatelnou část naší potřeby. Kde je pravda, se ukáže časem. Pomoci by však mohly i analýzy a odborné studie, které nedávno zvolili v sousedním Německu.

      Jak jsou na tom s FVE naši sousedi?

      Právě Němci zveřejnili novou studii o využívání potenciálu FVE ve čtrnácti největších městech této země. Výsledky ukázaly, že města nejsou ani z poloviny pokryta fotovoltaickými panely. Celá země tak potenciálně přichází o přibližně 260 GW, což představuje spotřebu desetitisíců domácností.

      Přestože v Česku výstavba a celkový zájem o FVE roste, je jisté, že potenciál není využit na 100%. Podíl na výrobě elektřiny mají FVE totiž stále jen zlomový. Pořád samozřejmě převažuje elektřina vyrobená v jaderných elektrárnách a elektřina parní. Můžeme ale počítat s tím, že v blízké budoucnosti bude význam FVE stále růst. Vzhledem k blížícímu se konci uhelné éry totiž budeme muset stále hledat jiné alternativy energetických zdrojů a právě fotovoltaická elektřina by mohla být jednou z nich.