Technologie

Xbox Series X v porovnání s PS5. Jaké jsou základní rozdíly?

S herní konzolí Playstation 5 přišla na trh společnost Sony. Konkurenční společnost Microsoft nezůstala pozadu a předvedla nový typ herní konzole Xbox Series X, jehož prodej byl v České republice zahájen ve stejný čas, roku 2020, jako u konkurenční značky. Obě konzole jsou plné nových technologií a funkcí. V článku přinášíme největší rozdíly, které hráči mohou zvážit při výběru.

Xbox Series X v porovnání s PS5. Jaké jsou základní rozdíly?
Xbox Series X v porovnání s PS5. Jaké jsou základní rozdíly?

Playstation 5 versus Xbox Series X

První herní konzole Playstation 1 byla uvedena na trh v Japonsku, a to už v roce 1994. Nadšenci, kteří si rádi zavzpomínají na minulé století si mohou pořídit redesignovanou verzi tzv. Playstation One. Druhá generace produktu se stala nejúspěšnější herní konzolí na světě. Playstation 3 přivedl hráče do bezplatného online prostředí díky službě Playstation Network. Následující produkt čtvrté generace předešlou službu zpoplatnil, zlepšil uživatelské prostředí, nabídl možnost streamování a také technologii VR. 

Playstation 5 shrnuto:

Největším konkurentem je již několik let Xbox od společnosti Microsoft. V roce 2005 byla na trh uvedena verze Xbox 360, v roce 2013 poté Xbox One, nakonec následovala nástupnická verze Xbox One S a X. Dnes PS5 konkuruje Xbox Series X. 

Playstation 5 má oproti předchozí verzi nižší hlučnost.

Xbox Series X nabízí nově:

U nového Xbox Series X nás čekají také vyšší ceny než u jeho předchůdce.

Design 

Nejnovějším typem herní konzole od Sony se tedy stal Playstation 5. Na první pohled nabízí moderní, futuristický design s elegantním modrým podsvícením. Ve stejném duchu je proveden také ovladač, který je o něco větší než u předchozího typu. Jednotlivé části jsou vytvořeny z plastu v kontrastu bílé a černé s vylisovaným logem. 

Xbox Series X je ideální pro minimalisty. Konzole je ve tvaru černého kvádru bez výrazných prvků. Proti Playstationu v prostoru přirozeně splyne, jelikož nemá tolik výrazných prvků. Někteří ho ovšem vnímají jako nevzhledný box s příliš velkými rozměry. Ovladač k herní konzoli nabízí jemné záhyby pro snadnější úchop a minimum rušivých prvků. 

Technologie

Porovnání použité technologie

Konzole

Procesor

Úložiště

RAM

Grafika

Playstation 5

AMD Zen 2 s frekvencí 3,5 GHz

SSD 825 GB

16 GB

AMD Radeon Navi s výkonem až 10,28 TeraFLOPs

RDNA 2

Xbox Series X

AMD Zen 2 s frekvencí 3,8 GHz

SSD 1TB

16GB

AMD 

12, 5 TeraFLOPs RDNA 2

Konzole se liší převážně ve výkonu, jak uvedl  na sociálních sítích také Chris Grannell, vedoucí herní designér pro Xbox Series X společnosti Microsoft. Nesporno výhodou je pro konzoli od Microsoft také větší kapacita SSD disku

Díky nové technologii dokáže Playstation 5 a Xbox Series X pracovat nejen s rozlišením 4K, ale v některých případech také s 8K, což zvyšuje realističnost her a zlepšuje zážitek hráčů. Konzole PS5 vyšla na trh ve finančně náročnějším provedení s mechanikou pro čtení disků, což je vhodné také pro hraní her z PS4, ale také v podobě bez mechaniky. Xbox Series X takovou možnost neřeší. 

Online služby 

Konzole

Streamování her

Playstation 5

Remote Play - Na jakémkoli kompatibilním zařízení připojeném v vaší síti můžete streamovat a hrát hry. 

Xbox Series X

xCloud - Začleněno do programu Game Pass. Kromě přístupu do nabídky her pro Xbox a PC nabízí i možnost hraní vybraných her i na mobilu

Ovladač

Ovladač Dual Sense pracuje s odporem, což je novinkou, a dále s vibracemi, jež jsou již klasikou součástí. Zpříjemněním při online hraní je také mikrofon, který je zabudovaný v ovladači. Celkově je ve větším a mohutnějším provedení, což může být některým hráčům příjemné, ale například dětem nemusí vyhovovat.

Streamování her v roce 2021. Ušetříte na vlastním herním vybavení a elektřině

Porovnání ovladačů

Typ

Výrobce

Touchpad

Možnost připojení

Mikrofon

PlayStation 5 DualSense Wireless Controller

Sony

Ano

PS5

Ano

Xbox Wireless Controller

Microsoft

Ne

Xbox Series X, Xbox One, PC

Ne

Uživatelské prostředí

Společnosti Sony i Microsoft se soustředí na to, aby nepřinášely náhlé zbytečné změny. Hráči jsou již zvyklí, jak systém funguje, a proto bylo přistoupeno jen k drobné optimalizaci. Playstation 5 si dal za cíl, aby uživatele při hraní už nic nevyrušovalo. Mnoho úkonů je tak nově možné provádět přímo při hře. Součástí jsou také bohaté nápovědy nebo převod mluveného slova na psaný text, což mnohdy urychlí například vyhledávání. 

Nabízené hry

Bohatší nabídku kvalitnějších her má zatím Playstation 5. Pokud někoho ze svých blízkých obdarujete touto konzolí, může se těšit na hru Astro´s Playroom, která je již součástí a demonstruje všechny důležité a hlavně nové funkce herní konzole. 

Mezi nejlépe hodnocené hry se zatím zapsaly Call of Duty: Black Ops Cold War, Spiderman: Miles Morales, Uncharted 4 nebo Assassin's Creed Valhalla. 

Na Xbox Series X si můžete vychutnat zážitek ze her Halo infinite nebo starší Far Cry 6.  

Ačkoli obě konzole nabízejí hraní her, které byly vytvořeny pro starší verze, Xbox Series X se potýká s problémy. Spekuluje se o tom, že vývojáři společnosti Microsoft získali informace o novém produktu později, než vývojáři ze Sony, proto se nemohli připravit a hry pro novou konzoli někdy nefungují na sto procent. Jedná se například o hry Assassin's Creed Valhalla nebo  Call of Duty: Black Ops Cold War. 

Spotřeba

Ačkoli se v této řadě konkurenční značky k sobě velmi přiblížily, jedním z hlavním rozdílů je spotřeba. 

Porovnání spotřeby 

Produkt

Příkon 

Cena spotřeby za rok

 Pořizovací cena

Playstation 5

350 W

1571 Kč

13 490 - 29 999 Kč

Xbox Series X

200W 

898Kč

12 999 - 13 999 Kč

Zdroj: Tabulka počítá s průměrnou cenou 4,10 Kč/kWh a denním provozem zařízení cca 3 hodiny. K určení pořizovací ceny byl použit srovnávač cen www.heureka.cz

Shrnutí 

PS5 výhody:

Xbox Series X výhody: