Domácnost

Zahrádkáři s druhotným vodoměrem nemusí platit za stočné

Vytrvalé sucho, které u nás panuje, přidává vrásky nejednomu zahrádkáři. Nejen, že ohrožuje úrodu, ale navíc ždímá peněženky pěstitelů, kteří bez dostatečných zásob dešťové vody musí často zavlažovat přímo z vodovodu. Pokud se tento problém týká i vás a kubíky rychle naskakující na vodoměru vás děsí i ve spaní, mohl by se vám hodit návod, jak na zalévání ušetřit, a to až tisíce korun ročně.

Zahrádkáři s druhotným vodoměrem nemusí platit za stočné
Zahrádkáři s druhotným vodoměrem nemusí platit za stočné

Zahrada vám sice pod rukama plodí téměř sama, ale ve výpočtech vodného a stočného se moc nevyznáte? V tom případě možná po letošní sezoně budete mít plné bedýnky ovoce a zeleniny, ale prázdnou peněženku. Jak na to, aby vám peníze neodtekly doslova kanálem?

Podružný zálivkový vodoměr může být cestou, jak ušetřit

Řešením je podružný vodoměr, často nazývaný také jako druhotný. Ten je určen na měření spotřeby vody, kterou využijete na zalévání zahrady, případně na napuštění bazénu. Taková voda pak logicky neodtéká do kanalizace, a tím pádem vám odpadá povinnost platit za ni stočné. Jak takový vodoměr můžete získat?

Vodné a stočné 2020: Víme, kolik stojí kubík v 225 městech

Pokud chcete na stočném ušetřit, v první řadě byste si měli ověřit, zda je to ve vaší situaci vůbec možné. Nahlédněte proto do smlouvy, případně do některé z vašich faktur za vodu, a zjistěte si, jak je právě vám stočné účtováno. Skladba ceny totiž záleží na obci, kde žijete, a v některých konkrétních případech se může stát, že stočné budete platit předem stanoveným paušálem na osobu, takže s jeho cenou už nepohnete. Vyčtete-li však v dokumentech, že výše stočného závisí na množství vody, kterou spotřebujte, můžete se pustit do akce a podniknout další kroky k levnější vodě na zavlažování.

Vodoměr

Můžete podružný vodoměr využívat?

Abyste mohli výhod druhotného vodoměru využívat, musíte splnit jednoduchou podmínku – množství vody spotřebované bez vypouštění do kanalizace by mělo být prokazatelně větší než 30 m3 za rok. Ověřte si proto, kolik vody přibližně spotřebujete. Toto množství následně budete muset prokázat, k čemuž slouží právě podružný zálivkový vodoměr. Ten bude ve vašem majetku a jako platné fakturační měřidlo by měl splňovat všechny důležité náležitosti, jako třeba úřední ověření, které musí být v případě studené vody podle vyhlášky č. 345/2002 jednou za šest let. To budete muset jako jeho majitel zajistit vy, stejně jako jeho instalaci, za kterou zaplatíte většinou přes dva tisíce.

Vodné a stočné: Kdo rozhoduje o ceně vody? Proč někde platí domácnosti 2x víc než jinde?

Tip: Úřední ověření vodoměru nemusí být vykonáno přímo vaším dodavatelem. Můžete využít také Český metrologický institut nebo autorizované metrologické středisko, které vám poskytne potvrzení v podobě úřední značky nebo ověřovacího listu.

Určitě se však nemusíte bát toho, že byste vodoměr museli sami kupovat někde v hobby marketu nebo dokonce instalovat. Stačí jen kontaktovat vašeho dodavatele vody, případně vyplnit příslušný formulář, který často najdete přístupný i na internetu.

Zahrádkáři mohou šetřit za stočné, často to však ani neví.

Při podávání žádosti zrovna také zkontrolujte, jestli bude instalace technicky možná. Běžně se podružný zálivkový vodoměr instaluje na odbočku těsně za fakturačním vodoměrem a ve většině případů by to mělo být bez problémů možné, protože kolem vodoměru běžně bývá dostatek místa. V některých situacích to však může být jinak a právě tehdy je dobré informovat se, jaké jsou varianty řešení. Podmínky instalace už většinou mají společnosti zpracované, a tak není problém zjistit, co je možné a co už nikoliv.

Dohodnout se však můžete, i když je montáž neproveditelná. V takovém případě se totiž odpočet stočného dá provést i pomocí tabulek a výpočtů, třeba podle plochy vašeho trávníku. Této variantě se však většinou provozovatelé vodovodních sítí snaží vyhnout, protože může být příležitostí pro nepoctivce, kteří by za vodu rádi ušetřili bez toho, aby ji reálně na zahradu použili.

Zelenina bez vlastní zahrady? Chytrý skleník vypěstuje salát či mrkev i v bytě

Další tipy, jak ušetřit za vodu

Šetřit však rozhodně nemusíte jen na zahradě. Pokud chcete snížit svoje účty za vodu opravdu radikálně, zaměřte se i na její využití v domě. Co můžete udělat, aby se částka na vašich fakturách výrazně ztenčila?