Domácnost

Nudí vás běžné zásuvky? Co takhle porcelánové ve stylu talířů podle lidových tradic

V obchodech najdete spousty modelů elektrických zásuvek v různých barvách a tvarech, v zásadě je ale většina z nich velmi podobná a výrobci málokdy přijdou s něčím opravdu originálním. Ukrajinští designéři se rozhodli dát starým dobrým zásuvkám zbrusu nový kabát. Inspirovali se v lidové kultuře a výsledek stojí za to.

Nudí vás běžné zásuvky? Co takhle porcelánové ve stylu talířů podle lidových tradic
Nudí vás běžné zásuvky? Co takhle porcelánové ve stylu talířů podle lidových tradic

Foto: goloob.com 

Převažujícím materiálem dnešních zásuvek je plast, existují ale i jiné vhodné materiály. Mezi ně patří porcelán, který je nevodivý a při dobrém zacházení mimořádně trvanlivý, pro podobné použití také v době předplastové bohatě odzkoušený.

Porcelánová zásuvka

Krása jako od babičky

Zásuvky z porcelánu by klidně mohly mít běžný tvar, designéři ale šli ještě dál. Patrně i v jejich domovině bylo na venkově dřív běžné vystavovat v policích parádní zdobené talíře. Ostatně zavěšené talíře na zdi jako dekoraci bude mít leckterá česká venkovská babička dodnes. Lidové motivy jsou navíc momentálně v kurzu, spojení tradičních vzorů a praktické moderní funkčnosti proto působí velmi svěže.

Porcelánové zásuvky

Malované zásuvky ladí s keramickými obklady, dobře vypadají i na běžné zdi

Zásuvky ve stylu malovaných talířů jsou nepřehlédnutelné, uplatnění by našly jak na venkovských chalupách, tak v moderních interiérech coby originální designérský retro prvek. Pro použití u nás by bylo nutné jejich design mírně upravit. Ve stávající podobě zásuvky neodpovídají českým standardům, a tudíž by nebyly vhodné pro všechny typy u nás používaných spotřebičů.

Porcelánová zásuvka

Vedle série porcelánových zásuvek inspirovaných lidovou tvorbou vznikla také malá kolekce, která ctí spíše moderní minimalismus. Obě série nazvané Oii pochází z kyjevského designérského studia Goloob ve spolupráci se studiem Dorogaya.