Technologie

Představuje 3D tisk domů řešení pro rozvojové země? Domek můžete chudé rodině koupit i vy!

Miliarda lidí na světě nemá k dispozici vhodné přístřeší, žijí v extrémní chudobě, v lepším případě se schovají alespoň do provizorního stanu. Společný zájem inovativní stavební firmy a neziskové organizace vyústil v netradiční charitativní projekt. Snaží se opatřit důstojné a bezpečné bydlení v nízkonákladových domech pro maximální počet potřebných rodin z rozvojových zemích pomocí 3D tisku.

Představuje 3D tisk domů řešení pro rozvojové země? Domek můžete chudé rodině koupit i vy!
Představuje 3D tisk domů řešení pro rozvojové země? Domek můžete chudé rodině koupit i vy!

Ve stavebnictví má technologie 3D tisku obrovský potenciál, mohla by dokonce brzy přinést úplnou revoluci, která zboří tradiční představy o výstavbě a bude se rozhodně týkat i rodinných domů.

Vyzkoušet takové bydlení by mělo již brzy několik rodin ve středoamerickém Salvadoru, kde zanedlouho vznikne první soubor domků vytištěných na 3D tiskárně. Další by měly následovat v Belize a Haiti.

V Číně vytiskli 1. autobusovou zastávku z 3D tiskárny na světě za 2 hodiny

Jeden domek „vyplivne“ 3D tiskárna za 200 tisíc Kč

Za projektem stojí společnost Icon zabývající se inovacemi ve stavebnictví a nezisková organizace New Story, která se specializuje na problémy s bydlením po celém světě. Ačkoli se různé stavby pomocí 3D tisku experimentálně staví všude po světě, svým účelem obvykle necílí na pomoc lidem v nouzi. Náklady na jeden domek činí v současnosti 10 tisíc dolarů (cca 200 tisíc Kč). Předpokládá se však, že se je technikům brzy podaří snížit na 4 tisíce dolarů (cca 80 tisíc Kč).

Vytištění domku trvá méně než 24 hodin. Výstavba je tedy mimořádně časově úsporná a může podstatně ulehčit situaci v oblastech, kudy se přehnalo tornádo nebo je postihla jiná živelní pohroma.

Dům ale netvoří jen zdi

Tak zní asi jedna z nejčastějších skeptických připomínek v diskuzích k tomuto projektu. Vytištěním zdí nutné investice k dokončení domu určitě nekončí, zbývá zavést elektřinu, napojit vodovody a doplnit dveře a okna.

Solární žárovky z PET lahví rozsvěcují chudinské chatrče po celém světě

Na druhé straně to ale nutně neznamená, že výstavba domů pomocí 3D tisku je automaticky neekonomická. Projekt na místě vždy pracuje s nejsnáze dostupnými lokálními surovinami a přizpůsobuje se místním podmínkám. Třeba v lokalitách, kde je po většinu roku stále teplo nebo minimum srážek, nebudou na střešní konstrukci kladeny takové nároky jako v Evropě.

Anketa

Majitelé rodinných domků v Česku řeší úplně jiné starosti. Tipnete si, kolik jich přemýšlí o pořízení fotovoltaiky?

Vzorový dům už stojí v USA

První oficiální prototyp letos v březnu představil tým z New Story a Icon ve městě Austin (Texas), kde nyní testují jeho odolnost ve zkušebním provozu. Organizátoři projektu aktuálně hledají dárce finančních prostředků pro další výstavbu.

Přispěvatelům umožňují setkání s rodinou, pro kterou bude dům postaven, a následně možnost dalšího kontaktu, aby si dárce mohl ověřit, že se rodina do domu z 3D tiskárny skutečně nastěhovala.

Každý dar putuje přímo na výstavbu, nezisková organizace hradí svůj provoz z financí získaných od vlastních dárců.

Řešení nedostatku elektřiny v rozvojovém světě? Stačí hrát fotbal