Vše o elektřině

29 % Čechů přemýšlí o pořízení fotovoltaiky. U majitelů rodinných domů je to přes 50 %

Nejčastěji se myšlenky na nákup fotovoltaických panelů honí hlavou mladým mužům ve věkové skupině od 18 do 39 let. V nejvíce případech jsou ochotni investovat do pořízení malé fotovoltaické elektrárny (FVE) částku do 30 tisíc. Dva nedávné průzkumy na téma zájmu Čechů o solární panely odhalily také, že 13 % obyvatel vůbec netuší k čemu toto zařízení na výrobu energie ze slunce vlastně slouží.

29 % Čechů přemýšlí o pořízení fotovoltaiky. U majitelů rodinných domů je to přes 50 %
29 % Čechů přemýšlí o pořízení fotovoltaiky. U majitelů rodinných domů je to přes 50 %

Zájem české populace o fotovoltaické panely letos mapovaly průzkumy dvou společností. První od firmy GfK, která se zaměřuje na výzkum trhu po celém světě, zjistil, že 13 % Čechů nemá ponětí, k čemu ty solární panely vlastně jsou.

Boříme solární mýty! Odhalte fámy a polopravdy, které kolují o fotovoltaice

Ostatní respondenti nejčastěji uváděli, že se panely používají k výrobě elektřiny pro osvětlení či vytápění nebo k ohřevu vody. Tyto způsoby využití zmiňovaly dvě třetiny lidí, o možnosti zpětného prodeje elektřiny do sítě ví 38 procent obyvatel.

Šetřit pomocí fotovoltaických systému je snadné. Získejte konzultaci zdarma a informujte se podrobně o výhodách a nevýhodách solárních panelů na střeše. Chci konzultaci zdarma

Od fotovoltaiky odrazuje nejvíce vysoká pořizovací cena

O budoucím pořízení fotovoltaických panelů uvažuje 29 procent lidí. Jsou to především muži ve věku od 18 do 39 let, naopak nejmenší zájem o fotovoltaické panely mají lidé s maturitou.

Více než polovina Čechů vůbec o pořízení panelů do budoucna neuvažuje. Je to především proto, že nemají kam panely umístit, protože buď bydlí v bytě, nebo nemají vhodnou střechu.

Jako významný důvod k odmítnutí ale mnoho lidí také uvedlo vysokou pořizovací cenu panelů. Obavy z malé efektivity panelů nebo nemožnosti jejich ekologické likvidace hrály v rozhodování jen malou úlohu.

Jak na fotovoltaiku: Jaká jsou PRO a PROTI solárních panelů?

Do fotovoltaiky pro rodinný dům jsme ochotni vložit desetitisíce

Druhý průzkum mezi 1050 vlastníky rodinných domů provedla firma Bohemia Energy. Vyplynulo z něj, že 55 % obyvatel žijících v domku přemýšlí o nákupu solárního systému do domácnosti.

V 67 % případů je k tomu motivují úspory na nákladech za energie spolu s rozumnou dobou návratnosti investice. Vedle toho dalšími významnými argumenty pro pořízení jsou: energetická soběstačnost a částečná nezávislost na dodávkách z veřejné distribuční sítě (54 %) a ekologie, tedy možnost využívat obnovitelné zdroje energie i pro domácnosti (49 %).

energie ze slunce

Průzkum se zabýval i otázkou, jakou nejvyšší částku by byli majitelé rodinných domů do fotovoltaiky ochotni investovat. Nejvíce z nich (34 %) zmínilo částku do 30 000 Kč, 29 % respondentů by pak z rodinného rozpočtu obětovalo i sumu do 50 000 Kč a 15 % respondentů uvedlo jako maximální investici částku do 100 000 Kč.

Nová zelená úsporám v roce 2017 rozšířila možnosti získání dotací

Na nákup solárních systémů lze získat peníze z dotačního programu Nová zelená úsporám. Od září letošního roku mohou zájemci o čistou energii ze slunce žádat podporu i na solární fotovoltaické elektrárny s vyšším instalovaným výkonem (více než 4 000 kWh/rok). Maximální výše dotace je 150 tisíc Kč.

Fotovoltaika se dostala do fáze, kdy je nezastavitelná, říká prodejce solárních systémů

Nově zavedená oblast podpory na pořízení větší fotovoltaické elektrárny otevírá reálnou možnost získat podporu i na domy s vyšší spotřebou elektřiny. Novinku přivítají zejména majitelé vícegeneračních domů či rodiny s malými dětmi, kde se často pere prádlo, myje nádobí a spotřebuje se více teplé vody. Vyrobenou energií mohou vytápět dům, ohřívat vodu i dodávat elektřinu do vnitřních rozvodů domu. Energii, kterou v domě nespotřebují, mohou akumulovat a večer s ní například dobít elektromobil.

- Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR

Šetřit pomocí fotovoltaických systému je snadné. Získejte konzultaci zdarma a informujte se podrobně o výhodách a nevýhodách solárních panelů na střeše. Chci konzultaci zdarma