Vše o elektřině

Řešení nedostatku elektřiny v rozvojovém světě? Stačí hrát fotbal

S míčem dokáží někteří hráči doslova zázraky. A nemusí jít ani o slovutná jména jako Lionel Messi nebo Cristiano Ronaldo, jejichž kouzla s míčem budou napjatě sledovat fotbaloví fanoušci při letošním mistrovství světa v Brazílii. Děti v rozvojových zemích, kde je elektrické vedení mnohdy vzácností, totiž díky speciálnímu fotbalovému míči Soccket vyrábějí čutáním na hřišti elektrickou energii.

Řešení nedostatku elektřiny v rozvojovém světě? Stačí hrát fotbal
Řešení nedostatku elektřiny v rozvojovém světě? Stačí hrát fotbal

Kdo si hraje, nezlobí. Kdo hraje fotbal, má čím svítit

Soccket vypadá jako obyčejný fotbalový míč, ale uvnitř se skrývá kyvadlo, které shromažďuje kinetickou energii při každé střele nebo přihrávce. Pohybovou energii pak malý strojek v míči přeměňuje na elektrickou. Míč sice váží nepatrně víc než obyčejný kopačák, ale po třiceti minutách hry může rozsvítit například malou LED lampu na tři hodiny nebo napájet jiné male elektrospotřebiče.

Hledání nenáročného zdroje energie začalo po svatbě ve tmě

S myšlenkou speciálního fotbalového míče přišly tehdejší studentky Harvardovy univerzity Jessica Matthewsová a Julia Silvermanová v roce 2009. Matthewsová dostala nápad na Soccket, když navštívila svatbu své tety v Nigérii. Během svatební oslavy vypadl proud, což patří v Nigérii stejně jako v jiných rozvojových zemích ke každodenní realitě. Zkažená svatba ve tmě přinutila studentku přemýšlet nad tím, co můžou lidé proti častému přerušení dodávek elektřiny dělat. Nakonec spolu s dalšími studenty založila neziskovou organizaci Uncharted Play (Neprobádaná hra). Neziskovka se snaží rozšířit fotbalový míč se zvláštními schopnostmi do chudých rodin, kde si nemohou dovolit anebo pro ně není technicky možné odebírat elektřinu z elektrické sítě. Kouzelné fotbalové míče se dostaly k dětem v Mexiku, Nigérii, Brazílii, Jižní Africe i USA.

„Běž hrát fotbal, ať můžeš dokončit domácí úkoly!“

Pilotní projekt se rozjel nejdříve v Mexiku v okolí města Oaxaca, kde se do ulic mezi budoucí fotbalové hvězdy dostalo 175 zázračných míčů. Předtím do domácností přinášel světlo hlavně plamen hořící svíčky. Děti, co dostaly nové kopačáky, strávily během dne hrou průměrně hodinu a půl. Míče tak poskytly dvě hodiny a skoro tři čtvrtě stálého světla denně a nahradily tak 40 % spotřeby svíček. 

Po prvním zakopnutí to slibný projekt neodpískal

Po nějaké době se do mexických vesnic znovu vrátili pozorovatelé, aby zjistili, jak fotbal se Soccketem pomohl změnit život domácností. Místo toho, aby speciální míč umožnil malým školákům déle se učit, u mnoha výrobků se po krátké době používání projevily podstatné vady. Po několika hrách a silnějších nárazech začalo světlo z míče poblikávat nebo ztrácelo na intenzitě, až zhaslo úplně.

Elektřinu už získáte i skákáním přes švihadlo

Nevalné výsledky prvního rozšíření Soccketu donutily tým z Uncharted Play pustit se do vývoje lepšího míče s větší odolností proti silným úderům. Když se jim podařilo vylepšit Soccket, vrhli se na další sportovní náčiní. A zrodil se „Pulse“, tedy švihadlo, které na stejném principu jako Soccket může po určité době používání dodávat elektrickou energie pro malé spotřebiče. Můžeme jenom hádat, jaký sport se stane malou „továrnou na elektřinu“ příště.