Vše o elektřině

5+1 tip jak ušetřit za elektřinu

Ceny energií rostou a není asi člověk, který by nechtěl pár korun za měsíční platby ušetřit. Přinášíme vám pět zaručených tipů, které pomohou udržet rychlost otáčení elektroměru v rozumných mezích. A přidáváme jeden bonusový, ale zato zásadní.

5+1 tip jak ušetřit za elektřinu 2 fotky v galerii
5+1 tip jak ušetřit za elektřinu

Tip 1: Zahoďte žárovky

Že je klasická žárovka žrout energie, to ví dnes každé malé dítě a dokonce i Evropská unie. Málo se ale ví, že výrobci už dodávají na trh širokou škálu svítidel, jejichž světelné spektrum staré dobré žárovky napodobuje. Vybírat můžete z nejrůznějších zářivek či LED žárovek, které dokáží ušetřit až 80 % energie. A vydrží podstatně déle!

OEM Žárovka LED E27-9SMD 230V za 158 Kč

OSRAM Úsporná zářivka Duluxstar 17W za 149 Kč

Tip 2: Vypínejte spotřebiče

I když zrovna nekoukáte na televizi nebo nepracujete s počítačem, všechna zařízení spotřebovávají nezanedbatelné množství energie. Nedojde totiž k jejich vypnutí, ale pouze k uspání do tzv. pohotovostního stand-by režimu. A pokud takových spotřebičů máte v domácnosti víc (a vy máte – televize, rádio, počítač), může se to na celkové spotřebě řádně podepsat.

Další kapitolou jsou transformátory v síťových adaptérech. Všechny ty nabíječky a napájecí systémy spotřebovávají energii, i když k nim zrovna není připojeno nabíjené zařízení. Vytáhnout je na noc ze zásuvky, nebo je alespoň mít zapojené v jedné vypínatelné prodlužovačce, to je ta správná cesta k energetickým úsporám.

Dálkově ovládaná prodlužovačka za 299 Kč

Tip 3: Nakupujte s rozumem

Pokud chcete spořit energii, dávejte pozor na to, co kupujete. Obecně platí, že novější spotřebiče jsou energeticky efektivnější. Dvacet let starý vysavač může mít klidně dvojnásobnou spotřebu oproti nově vyrobenému, který se ovšem vyznačuje stejným sacím výkonem. Pokud to s úsporami elektřiny myslíte vážně, koukejte na parametry všech kupovaných zařízení.

Tip 4: Vařte jen tolik vody, kolik potřebujete

Pamatujete si ze školy kalorimetrickou rovnici? Kvé se rovná cé-em-delta-té, neboli množství tepla/energie je závislé jednak na vlastnostech materiálu (tedy c), rozdílu teplot (delta t), ale také na množství (m).

Pokud si potřebujete uvařit čaj do 3dcl hrnku a nalijete do rychlovarné konvice litr vody, spotřebujete třikrát více elektřiny, než je nezbytně nutné. Takhle jednoduché to je. Nemusíte odměřovat vodu na mililitry, ona se také nějaká vyvaří, ale snažte se co nejvíc přiblížit skutečně potřebnému množství.

Renkforce Rychlovarná konvice za  1190 Kč

Nespotřebováváte k uvaření hrnku čaje zbytečně moc energie?

Tip 5: Ledničku nedávejte k topení

Podobně jako rychlovarná konvice se snaží dodat vodě teplo, lednice se snaží svému obsahu teplo odebrat. Jenže pokud ho vy znovu dodáváte tím, že lednici postavíte vedle radiátoru, musí bojovat podstatně více. Podle odhadů za každý stupeň tepla okolí navíc zvýší lednice svou spotřebu o 4 %. Opravdu potřebujete v kuchyni tak topit?

Lednice Samsung RB29FSRNDWW od 8 990 Kč

Nejlevnější elektřina je ta, kterou nespotřebujete. Držte se výše uvedených úsporných tipů a pokuste se omezit svou spotřebu energie, co nejvíc to jde. Dříve nebo později ale narazíte na nějakou hranici, kterou už zkrátka pokořit nelze, pokud si nechcete svítit loučemi a vstávat ráno o hodinu dřív kvůli topení v kamnech.

V tomto okamžiku přichází ta správná chvíle, abyste se podívali na zoubek svému dodavateli elektřiny. V Česku už dávno nemáme pouze jednoho monopolního dodavatele, můžete si vybírat z široké nabídky.

A pokud nechcete trávit dlouhé zimní večery procházením webů všemožných dodavatelů elektřiny a zevrubným studováním jejich všeobecných obchodních podmínek a ceníků, využijte naši kalkulačku, která vám vygeneruje přehledné  srovnání cen elektrické energie od jednotlivých dodavatelů. Zjistíte tak, jestli by se změna dodavatele nevyplatila právě vaší domácnosti.