Technologie

O nejmenší mobilní telefon současnosti je obrovský zájem. Není větší než palec

Ačkoli většina nedá na chytré telefony dopustit, občas se dostanete do situace, kdy se naplno projeví jejich nepraktičnost. Kam jenom to své pětipalcové štěstí schovat, když si chci jít nalehko zaběhat, lézt po horách či mířím na letní festival a bojím se, že ho ztratím? Bez telefonu dnes už ale domov nikdo neopouští. Řešení nabízí nejmenší plně funkční mobilní telefon na světě Zanco tiny t1.

O nejmenší mobilní telefon současnosti je obrovský zájem. Není větší než palec
O nejmenší mobilní telefon současnosti je obrovský zájem. Není větší než palec

Úvodní fotografie: Zanco

Počet uživatelů chytrých telefonů rok od roku roste. U nás jsme prý trošku pozadu, přesto už smartphone používají přibližně dvě třetiny lidí. Když se však dá tradičnímu „hloupému“ telefonu vhodná forma, dokáže si rychle najít tisíce příznivců i ve věku sociálních sítí.

Studie Cisco: V roce 2020 bude mít více lidí mobil než elektřinu

Miniaturizace vyvolává nadšení, design už tolik neoslní

Zanco tiny t1 je skutečně tak maličký, že na první pohled nikdo neuhádne, že se jedná o skutečně funkční mobil. Se svými rozměry 46,7 x 21 x 12 mm se vejde i do té nejmenší kapsy.

Hmotnost 13 g je zárukou, že vás mobil nebude nikde tížit. Malinký displej o šířce 12,5 mm umožňuje přijímat i posílat textové zprávy, zobrazuje se zde také čas a našel se i prostor pro základní ikonky. Telefon pojme 300 kontaktů a 50 zpráv. Nic víc než volání a psaní od něj nečekejte, na internet se s ním nepřipojíte.

Anketa

Kterému chytrému zařízení do digitální domácnosti se jednou v USA podařilo usvědčit pachatele z vraždy?

Tvůrci tohoto zařízení se velmi rozplývají, jak je jejich telefon krásný a roztomilý. Celkově však vzhled telefonu příliš nápaditý není a design zařízení vzbuzuje emoce jenom díky miniaturizaci. Kdyby se tiny t1 zvětšil na běžnou velikost, řadil by se na pultech obchodů někam mezi retro edice a telefony pro seniory.

Malinkatý mobil, který tak snadno neztratíte

Velké plus, které se u chytrých telefonů hned tak nevidí, je dírka v horním rohu přístroje, kterou lze provléct poutko - mimořádně praktická drobnost, která bývala dříve úplnou samozřejmostí.

S kamerou v přívěsku zachytíte celý váš život v přímém přenosu

Mobil tak můžete navléct na ruku, pověsit na krk, někam připnout atd. Při hovoru se tak nemusíte bát, že vám titěrný mobil vypadne z ruky na zem a snižuje se tím také riziko ztráty. Možná je škoda, že není dostupný ve variantě „hodinek“ pro nošení na zápěstí.

Díky kurióznímu mobilu se prý lehce seznámíte

Zanco tiny t1 by měl sloužit jako originální záložní mobil. Kromě běžných výhod jeho tvůrci slibují, že se díky němu dáte snadno s kýmkoli do řeči a obohatíte tak svůj společenský život. Mini mobil se také může hodit jako netradiční dárek.

Nejmenší přírůstek do rodiny mobilních telefonů si během pár dnů získal velké množství příznivců. Během aktuální kampaně na Kickstarteru si jej předplatilo přes 3000 přispěvatelů, přičemž stovky z nich nezůstali jen u jednoho, ale objednali si balení třech a více kusů. Cena jednoho vychází v přepočtu na cca 1100 Kč (53 dolarů).

Kolik vaše domácnost utrácí za elektřinu pro spotřebiče v pohotovostním režimu (standby)? Chci tomu přijít na kloub

Společnost Zanco má už s miniaturizací mobilních zařízení zkušenosti, loni představili také údajně světově nejmenší smartphone Zanco beetle. Tímto titulem se však v současnosti honosí hned několik modelů různých značek.