Vše o elektřině

Aktualita: E.ON zdražuje ceny elektřiny pro domácnosti i podnikatele již od srpna

Druhý největší dodavatel elektřiny u nás se rozhodl připravit pro své zákazníky nemilý letní dárek. Od 25. 8. jim zdraží cenu elektrické energie, přestože změny ceníků energií většinou přicházejí na přelomu roku. Odběratelům produktu Elektřina a StandardPower od E.ONu tedy běží lhůta pro odstoupení od smlouvy z důvodu zvýšení cen. Kolik mají času na změnu dodavatele?

Aktualita: E.ON zdražuje ceny elektřiny pro domácnosti i podnikatele již od srpna
Aktualita: E.ON zdražuje ceny elektřiny pro domácnosti i podnikatele již od srpna

Zvýšení cen samozřejmě nebude provázet žádná bombastická marketingová kampaň. Ideální strategií dodavatele bude poslat povinné oznámení o změně cen zákazníkům, kterých se to týká, a jinak na nové ceníky příliš neupozorňovat. Na webu energetické firmy E.ON se nedávno objevily nové ceníky, které mění cenu elektřiny u produktů Elektřina pro domácnosti a StandardPower pro podnikatele od 25. srpna 2014. Tyto produkty E.ON nabízí pouze na svém distribučním území, tedy na jihu Čechu a jihu Moravy.

O kolik se zvýší výdaje na elektřinu klientů E.ONu?

Zvyšuje se paušální platba s názvem měsíční stálý plat z 58 na 70 Kč včetně daně. Kupeckými počty přijdeme na to, že domácnosti a podnikatelé z řad maloodběratelů místo 696 Kč ročně, nově zaplatí 840 Kč. Účet jim tedy naroste o 144 Kč. Někdo možná nad takovou částkou mávne rukou, ale důležité je, že kvůli této úpravě cen mohou zákazníci E.ONu vypovědět bez jakýchkoli sankcí smlouvu o dodávkách elektřiny. Úspora tak může být i vyšší.

Ušetřit změnou dodavatele můžete několik set korun

Průměrná česká domácnost, která v bytě při vaření, svícení a napájení běžných spotřebičů za rok spotřebuje 2,5 MWh elektřiny v distribuční sazbě D02d, utratí u E.ONu po chystaném zvýšení cen 12 443 Kč ročně. Stejné množství energie se dá ale získat levněji u jiných dodavatelů. Například u Europe Easy Energy vás produkt 3E Easy vyjde pouze na 11 581 Kč nebo u společnosti eYello může odebírat proud s produktem Yello Single za 11 858 Kč.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Jaké platí lhůty pro odstoupení od smlouvy?

Energetický zákon zavádí dvě varianty, jak může odběratel odstoupit od smlouvy při zvýšení cen elektřiny. Pokud dodavatel svému zákazníkovi adresně a individuálně oznámí změnu cen v předstihu 30 dní, než začnou nové ceny platit, může odběratel odstoupit do 10 dní před začátkem platnosti nového ceníku. To znamená, že společnost E.ON měla svým klientům, kteří odebírají proud s produkty Elektřina a StandardPower, dát vědět o plánované cenové úpravě nejpozději 26. července 2014. Odběratelé pak mohou odstoupit od smlouvy do 15. srpna 2014.

Pokud by firma E.ON svou oznamovací povinnost zasklila nebo by se opozdila, mohl by spotřebitel odstoupit od smlouvy do 3 měsíců ode dne, kdy změna ceníků začala platit.