Aktuality

Analytik Tomáš Suchý: Změnou dodavatele elektřiny lze ušetřit 1200 korun

Dodavatelé zveřejňují nové ceníky a zdražují. Fixací cen elektřiny a změnou dodavatele je stále možné výrazně si snížit náklady na elektřinu, myslí si analytik společnosti Ušetřeno.cz Tomáš Suchý.

Analytik Tomáš Suchý: Změnou dodavatele elektřiny lze ušetřit 1200 korun
Analytik Tomáš Suchý: Změnou dodavatele elektřiny lze ušetřit 1200 korun

Jaké změny v cenách nové ceníky přinášejí? 

U elektřiny se zvýšila regulovaná část v průměru o 1,3 %, nejvíce se navýšila v jihomoravském a jihočeském kraji o 2,3 %. Toto zdražení se týká všech zákazníků bez ohledu na svého dodavatele elektřiny.Dodavatelé postupně uveřejňují ceníky dodávky elektřiny na 2020.

Zde dochází k mírnému zdražení, nicméně velká část dodavatelů prozatím své ceníky neuveřejnila a v lednu tak budou platné stávající ceny. Zdražení dodavatelů se nebude týkat zákazníků, kteří mají produkty s fixovanou cenou.

Distribuce elektřiny 2020: Vytápění elektřinou se prodraží

Celkově lze říci, že u domácnosti, která elektřinou svítí, tak dojde k navýšení o cca 700 Kč za rok, u domácnosti, která elektřinou topí se bude zdražení pohybovat v jednotkách tisíc korun ročně.

Srovnejte si dodavatele elektřiny a ušetřete

Vyplatí se stále změna dodavatele elektřiny? Kolik mohu ušetřit? A zafixovat nebo ne? 

Ano, změna dodavatele je stále jednou z možností, jak snížit v krátké době své náklady na elektřinu. Úspory se pohybují v průměru okolo 1200 Kč ročně. Výše úspory je vždy závislá na typu využití elektřiny a stávajícím dodavateli.

Fixace ceny vždy závisí na preferencích zákazníka, obecně doporučujeme u elektřiny volit spíše produkty s garantovanou fixovanou cenou na 1-3 roky. 

Ceny elektřiny 2020: Analytici čekají zdražení energie pro domácnosti o 5 až 6 %

Cena silové elektřiny klesla na nová letošní minima pod 45 eury za MWh. Kdy se to promítne v nabídkách dodavatelů?

Cena silové elektřiny klesla, nicméně dodavatelé se předzásobují dopředu a tak se nyní do koncové ceny pro zákazníka promítá cena burzy z předchozích let, kdy byla na svých maximech.

Je otázkou, zda na současný pokles cen na burze budou reagovat samotní dodavatelé. Očekáváme, že ceny budou spíše stagnovat, případně dojde k jejich mírnému navýšení.

Ceny emisních povolenek lámou rekordy, hrozí zdražování elektřiny