Vše o elektřině

Aukce na zelenou energii mohou zdražit elektřinu, varují odborníci

Ministerstvo průmyslu by chtělo podporovat obnovitelné zdroje energie. Odborníci před tím ale varují a poukazují, že může dojít ke zvýšení cen elektřiny pro běžné spotřebitele.

Aukce na zelenou energii mohou zdražit elektřinu, varují odborníci
Aukce na zelenou energii mohou zdražit elektřinu, varují odborníci

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chystá aukce na obnovitelné zdroje energie (OZE). Vzorem je Německo, kde aukce probíhají tak, že jednotlivé firmy soutěží o to, která z nich dodá „zelenou“ elektřinu s nejnižší veřejnou podporou.   

MPO zatím nezveřejnilo podmínky aukce ani o jakou kapacitu se bude soutěžit. „Není to možno predikovat, protože bude záležet na konečné podobě Evropskou komisí schváleného Národního energeticko-klimatického plánu ČR a s tím související následné aktualizace Státní energetické koncepce,“ uvádí mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Milan Řepka pro server Elektřina.cz. Podmínky aukce přitom budou zásádní proto, aby motivovaly účast co největšího počtu relevantních účastníků a aby veřejná podpora byla stlačená co nejníže.

Česko dělá málo pro zlepšení ovzduší. MŽP namítá: Může zato přeshraniční znečištění

Zdražování se nevyhneme

V samotném Německu navíc došlo v závěru roku 2018 k růstu zelených přirážek, ač se očekával opak. Hrozí proto, že vysoutěžené aukční zelené přirážky budou značně vysoké a povedou ke zdražení elektrické energie pro spotřebitele.

Anketa

Energetická revoluce je součástí větších technologických změn. Víte, jak se tento přelom označuje?

Podle Dominika Stroukala, hlavního ekonoma společnosti Roklen, je proto potřeba poukazovat i na rizika tohoto roku. „Je nutné podotknout, že i v aukci vysoutěžené ceny elektrické energie z OZE budou stále vyšší než ceny elektrické energie z tradičních elektráren. Rizika zvýšení ceny elektřiny a nutnosti investice do přenosových sítí vlivem OZE nelze nevnímat. Méně ekologické cesty k produkci jsou v drtivě většině případů z pohledu koncové ceny levnější. Případně zvýšení podílu OZE by bylo spojeno s významnými investičními náklady, které by se logicky promítaly do koncové ceny,“ uvádí s tím, že nestabilita produkce elektrické energie z OZE je známým jevem, se kterým nyní zápasí na OZE bohaté Německo. „Je to logické. Větru ani slunci neporučíme. Přenosové sítě ale musí být kapacitně připravené zvládnout výkyvy solárních, větrných a dalších elektráren v produkci energie. Je tedy nutné jejich rozšíření. Investice do přenosových sítí nich ruku v ruce porostou s podílem OZE na produkci elektrické energie,“ dodává.

„Rizika zvýšení ceny elektřiny a nutnosti investice do přenosových sítí vlivem OZE nelze nevnímat.
Dominik Stroukal

Během tropických dnů spotřebuje Praha elektřinu jako z jednoho bloku Temelína

Nové investice do přenosových sítí se také mohou promítnout do koncových cen, což připouští Energetický regulační úřad (ERÚ). „Tyto náklady jsou totiž v rámci regulovaných cen přenášeny na spotřebitele. Úkolem ERÚ je garantovat, aby nebyly vyšší, než je nutné vzhledem k bezpečnosti a kvalitě dodávek,“ uvádí Vladimír Vlk, radní ERÚ pro server Elektřina.cz.

Zaplatí to spotřebitel 

MPO ale odmítá, že by došlo ke zvýšení cen elektřiny. „Aukce je tržním nástrojem, a proto by k tomu nemělo dojít.  Pokud jde o fotovoltaické elektrárny, tak v návrhu novely zákona, MPO navrhuje jejich podporu maximálně v investiční rovině,“ uvádí mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Milan Řepka.

Stroukal ale upozorňuje, že pokud chce MPO podíl OZE mermomocí co nejdřív zvýšit, pak to bude drahé. „Buď to zaplatí spotřebitel přímo ve formě dražší elektrické energie, nebo skrytě na daních, které budou za cílem podpory „zelené“ energie vybírány. Tak jako tak zaplatí zelenější elektřinu spotřebitel. Z cenového a nákladového hlediska se jeví jako lepší možností počkat s rozšiřováním sítě OZE na zlepšení technologií, kdy se stanou konkurenceschopnější a levnější,“ zakončuje.

V roce 2050 pokryje třetinu spotřeby elektřiny v Česku šetrná energetika

Kolik wattů i korun spotřebuje vaše lednice, televize či PC? Podívejte se na 7 situací