Vše o elektřině

Bohemia Energy spolkne dalšího konkurenta, České energetické centrum

Jeden z největších českých dodavatelů elektřiny a plynu, firma Bohemia Energy odkoupila stoprocentní podíl ve společnosti České Energetické Centrum a.s., (ČEC). S novými zákazníky od ČEC se tak Bohemia Energy může stát jedničkou mezi alternativními dodavateli.

Bohemia Energy spolkne dalšího konkurenta, České energetické centrum
Bohemia Energy spolkne dalšího konkurenta, České energetické centrum

Jak mohou velcí hráči na trhu s energiemi získat nové zákazníky? Buď se mohou snažit odloudit odběratele jiným dodavatelům příslibem nižších cen a lepšího servisu anebo jednoduše převezmou konkurenční podnik i spolu s jeho zákazníky. Nejdříve koupila Bohemia Energy Entity, s. r. o. koncem léta tohoto roku dodavatele České Energetické Centrum Jih s více než 30 tisíci zákazníky, a protože s jídlem roste chuť, zanedlouho oznámila i záměr převzít České Energetické Centrum s jejich více než 70 tisíci klienty. Cena celé akvizice nebyla zveřejněna, ale Bohemia Energy touto transakcí získá na poli obchodu s energiemi 6,5% tržní podíl.

Ohrozí Bohemia Energy  pozici dominantních dodavatelů?

Alternativní dodavatel

Dodavatelé, kteří konkurují zavedeným energetickým gigantům. Na trhu pracují operativněji, a proto mohou mnohdy nabídnout nižší ceny elektřiny.

Díky akvizici ČEC se rozroste počet odběratelů Bohemia Energy na 550 tisíc. Z toho 340 tisíc klientů odebírá elektrickou energii. Významný nárůst v počtu zákazníků ale podle slov jednatele společnosti Jiřího Písaříka čekají také ještě koncem roku 2013, kdy skončí proces změny dodavatele u některých zákazníků, kteří již dříve podepsali smlouvu s Bohemia Energy. Písařík očekává, že by se potom jeho firma mohla stát čtvrtým největším dodavatelem energií v České republice. Zatímco sesterská firma Slovakia Energy se pohybuje na slovenském trhu s energiemi, Písařík se netají tím, že by v budoucnu chtěl vstoupit i na chorvatský trh.

Co se změní pro bývalé zákazníky ČEC?

Smlouvy na dodávku energií uzavřené s Českým energetickým centrem se nijak nemění, pouze dochází ke změně názvu dodavatele od 1. listopadu 2013 na Bohemia Energy. Stejné ale zůstává číslo zákaznické linky, adresa i bankovní účet.