Domácnost

Grafenová bunda by jednou mohla zastavit kulku. Nyní slouží jako radiátor i termoprádlo

Nadšenci do maratonů a extrémních sportů, bratři Tidballové, založili před 3 roky startup Vollebak. Vyvíjejí oblečení pro dobrodruhy a už uspěli se solární bundou, která se přes den nabíjí a po setmění svítí, nebo s nezničitelnou mikinou. Neublíží jí plameny letlampy ani vláčení po kamenité cestě za jedoucím autem. Teď zkoušejí prorazit s dalším neobyčejným kouskem. Co dokáže grafenová bunda?

Grafenová bunda by jednou mohla zastavit kulku. Nyní slouží jako radiátor i termoprádlo
Grafenová bunda by jednou mohla zastavit kulku. Nyní slouží jako radiátor i termoprádlo

Úvodní fotografie: Grafen absorbuje pouze 2 % světla, proto se lidskému oku jeví jako téměř neviditelný. Zdroj: Vollebak/fotograf Sun Lee

„Kdybychom pavoučí síť potáhli grafenem, ukáže se jako dostatečně pevný a zároveň pružný, aby taková pavučina zachytila padající osobní letadlo,“ vypichují přednosti zázračného materiálu na svém webu inovátoři outdoorového oblečení z Vollebak.

Vlastně ani moc nepřehánějí, protože grafen je 200krát pevnější než ocel. Zároveň ale zůstává překvapivě tenký, lehký a navíc ohebný jako guma.

grafen

Poprvé se ho podařilo izolovat a také úspěšně vyrobit teprve v roce 2004 vědcům s ruskými kořeny Andre Geimovi a Konstantinu Novoselovi. Za tento objev získali o pár let později Nobelovu cenu za fyziku.

Anketa

Který slavný vynálezce nikdy nezískal Nobelovu cenu?

První prototyp bundy ze zázračného materiálu rozsvítil žárovku

Co má společného diamant, grafit a grafen? Ve všech případech se jedná o různé formy uhlíku. Grafen se skládá z tenoučké vrstvy atomů uhlíku propojených do šestiúhelníků. Geim s Novoselem ho získali postupným otíráním lepící pásky o hrot obyčejné grafitové tužky.

grafenová bunda od Vollebak, detail s kapucí

Mezi jedinečné vlastnosti grafenu patří i lepší vodivost než u mnohých kovů. Když bratři Tidballové vyvinuli první verzi grafenové bundy, po zapojení drátu od žárovky se světelný zdroj dokonce rozsvítil. Za bouřky byste na sobě nosili takový malý hromosvod, proto grafenovou vrstvu na bundě rozdělili na samostatné nanodestičky, čímž snížili vodivost materiálu.

Bunda rovnoměrně rozvádí tělesné teplo

Novinka od Vollebaku na první pohled vypadá jako všední nepromokavá bunda. Odolá dešti i větru, ale nezapaříte se v ní, protože látka odpařuje pot a zároveň odpuzuje bakterie. Skvěle uchovává tělesné teplo svého majitele a navíc ho rovnoměrně šíří od teplejších částí k těm studeným.

oboustranná grafenová bunda od Vollebak

Matnou černou stranu bundy tvoří kombinace nylonu a elastanu, kovově šedou stranu pokrývají grafenové pláty a polyuretanová membrána. Dá se nosit oboustranně. Když grafenovou stranu necháte ohřát se na sluníčku a pak si bundu oblečete touto stranou dovnitř na holou kůži, materiál se promění v osobní radiátor, protože se opět projeví jeho mimořádné vlastnosti při uchovávání tepla.

Chcete být vidět? Pořiďte si solární bundu, která vyleká i Supermana

Myslíme si, že nositelné technologie a elektronika se v příštích 10 až 20 letech stanou neviditelné. Místo abychom je nosili na očích nebo na zápěstí, budou součástí oblečení.

- Steve Tidball, spoluzakladatel firmy Vollebak

Kulku zastaví 10 vrstev grafenu. Možná se objeví v další verzi bundy

Přestože se uvažuje o aplikacích grafenu pro mikročipy nebo extra výkonné baterie do elektromobilů, zřídka tento dosud ne úplně probádaný materiál opustí sterilní prostředí laboratoří.

Bratři Tidballové vnímají svůj nový výrobek jako „z půlky bunda, z půlky věděcký experiment“. Doufají totiž, že první zákazníci konečně otestují možnosti grafenu v podmínkách skutečného světa a najdou způsoby využití, které zatím nikdo neobjevil.

Jedna vrstva grafenu ochrání bundu proti jakémukoli odření, ale nestane se neprůstřelnou. Na to je potřeba přidat dalších 9 vrstev, což by zvýšilo váhu oblečení.

KPZ pro dobrodruhy: Známe chytré novinky, které vám zpříjemní pobyt v divočině

Ve Vollebaku se nejdříve soustředili na extrémně nízkou hmotnost bundy, nicméně u příštích verzí chtějí zapracovat právě na posílení pevnosti.

Inovativní kousek oblečení za cenu horského kola

Na bundě nenajdete žádné švy. Výroba většího množství grafenu totiž představuje nesmírně drahý proces. Jednotlivé části bundy jsou proto řezány laserem a následně spojovány tepelným tavením, aby žádný kousíček grafenu nepřišel nazmar.

Prodej grafenové bundy spustili bratři Tidballové v srpnu. I když stála přes 15 tisíc korun (595 euro) po pár dnech se její zásoby vyprodaly. Další várka se sice připravuje, kdy bude k dispozici ale zatím není vůbec jasné.

Grafenová bunda vám nepřipadá jako dostatečně trhlý nápad? A co třeba autíčko z autodromu, které dostalo motor, aby brázdilo silnice rychlostí překračující 150 km/h? Zajímá mě, který blázen ho vyrobil!

Zdroje: Vollebak, Fast Company