Vše o elektřině

Cena elektřiny 2015: Výrazné zdražení nás nečeká. Kolik zaplatí domácnosti?

„Rosničkou“ pro předpověď cen energií na příští rok jsou ceny komodit obchodovaných na energetických burzách. Dodavatelé aktuálně nakupují elektrickou energii velmi levně. Promítne se to i do konečné výše účtů, které domácnosti zaplatí v příštím roce za elektřinu? Nebo mohou s klesající cenou elektrické energie otřást ještě další faktory?

Cena elektřiny 2015: Výrazné zdražení nás nečeká. Kolik zaplatí domácnosti?
Cena elektřiny 2015: Výrazné zdražení nás nečeká. Kolik zaplatí domácnosti?

Zhruba polovinu účtu za elektřinu domácností tvoří neregulovaná složka ceny, kterou formuje trh obchodováním na burze. Dominantní dodavatelé nakupují silovou elektřinu vždy v předstihu, aby se vyhnuli nebezpečným výkyvům tržní ceny mezi jednotlivými dny.

Elektřina na burze je levnější než loni

Elektrickou energii kupují dodavatelé v tzv. měsíčních slotech. De facto rozdělují plánovanou spotřebu zákazníků na 10 dílů (např. u ČEZu) a každý měsíc od ledna do října nakoupí 1/10 spotřeby. Podle údajů zveřejněných společností ČEZ, dosahuje průměrná cena takto nakoupené elektřiny za prvních osm měsíců 34,45 EUR/MWh.

V září navíc tato cena dále klesala a ani v říjnu nemáme důvod čekat nějaký výrazný skok v ceně silové elektřiny. Spíše se dá počítat se stagnací nebo mírným poklesem.

Cena elektřiny za 1 MWh na pražské energetické burze
 

Platby za elektřinu u domácností by proto v roce 2015 růst neměly. České rodiny by měly zaplatit zhruba stejně jako letos. Dá se doufat i v mírný pokles cen.

Co může zabránit snižování cen elektřiny?

Zatímco trh nás zásobuje pozitivními zprávami o klesající ceně elektřiny, regulovaná část cen může zavinit její zvýšení. Záleží na tom, co nového si pro trh s elektřinou vymyslí zákonodárci, kteří v současnosti pracují na novele energetického zákona a novele zákona o podporovaných zdrojích energie. Změny ve výpočtu některých poplatků a kalkulace výše příspěvku na podporu obnovitelných zdrojů energie by mohly postrčit cenu elektřiny mírně nahoru. 

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Nicméně, „věštci a vědmy“ v podobě energetických odborníků prorokují spíše silnější vliv poklesu ceny silové elektřiny než možného zdražování v regulovaných položkách, proto se konečné účty za elektrickou energii u domácností zřejmě zvyšovat nebudou.