Vše o elektřině

Světlo na konci tunelu? Cena elektřiny na burze prudce klesá

Krátkodobé ceny elektřiny na burze se prudce propadají. Zatímco ještě počátkem prosince vystoupaly až k 400 eurům za MWh, nynější cena se pohybuje kolem 80 - 90 euro za MWh.

Světlo na konci tunelu? Cena elektřiny na burze prudce klesá
Světlo na konci tunelu? Cena elektřiny na burze prudce klesá

Domácnosti si mohou ulevit. Krátkodobé ceny na burze, označované jako SPOTové, se prudce propadly o 70 %. To má vliv na kontrakt na dodání elektřiny pro rok 2022, který prudce propadl z hodnoty kolem 300 euro na současných 145 euro za MWh. Ceny na burze jsou přitom zásádní pro dodavatele elektřiny, kteří zde energii nakupují a poté prodávají samotným spotřebitelům. 

Elektřina zlevňuje, změnou dodavatele lze výrazně ušetřit

Důvodem k pádu bylo nejspíše přesycení evropského trhu kapalným plynem (LNG) ze Spojených států. Cena plynu totiž v minulosti narostla natolik, že se ho vyplatilo dovážet nejen z USA, ale také například i z Austrálie. Výprodeje na trhu také akcelerovalo rozhodnutí Evropské komise zařadit plyn, ale i jadernou energetiku, mezi čisté zdroje energie. 

Pro spotřebitelé to znamená jediné. Situace na energetickém trhu se stabilizuje. K dalším cenovým šokům v cenících dodavatelů proto nemusí v budoucnu vůbec dojít. „Ze situace budou jednoznačně benefitovat domácnosti. Očekáváme, že v jarních měsících budou znovu dodavatelé o zákazníky soutěžit akvizičnímu a retenčními ceníky. Spotřebitelé budou moci změnou dodavatele ušetřit ještě více,“ uvádí Michal Les, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz. Situace podle něj je zřejmá především u plynu, který se propadl ještě více. 

Evropu však čekají ještě další složité období v roce 2023, kdy má dojít k uzavření všech jaderných elektráren v Německu. Problémem na trhu jsou také zdražující emisní povolenky, které se prodávají přibližně za dvojnásobek oproti cenám v minulém roce. Emisní povolenky kupříkladu vůbec nereagovaly na zlevňujcí elektřinu a plyn a prodávají se za cenu přes 80  euro za tunu CO2. 

Cena emisních povolenek trhá rekordy, bude dále růst

Dodavatelé zatím nezdražili

Nové ceníky dodavatelů, které se týkají roku 2022 a upravují i regulované ceny pro tento rok, žádné výrazné zdražení nepřinesly. ERŮ a Ministerstvo průmyslu přitom varovaly před zdražováním o desítky procent. Většina dodavatelů přitom představila své ceníky v listopadu minulého roku a nijak je zatím neměnila. 

„Nejisté období, kdy se zdražovalo o desítky procent v rámci jednoho měsíce, končí. Na druhou stranu se ale výrazného zlevnění nejspíše nedočkáme a novým normálem u silové elektřiny bude cena kolem 3000 Kč za MWh, což je přibližně dvojnásobek oproti akvizičním ceníkům do října minulého roku,“ zakončuje Les.