Vše o elektřině

Ceník elektřiny: Jak se v něm vyznat?

Možná jste se někdy při pročítání ceníků elektřiny setkali s tím, že všem těm číslům a poplatkům jednoduše nerozumíte. Na tom není nic zvláštního, protože pokud se takové činnosti nevěnujete každý den, může pro vás být jakýkoliv ceník dodavatele elektřiny španělskou vesnicí. My jsme v nich ale jako doma, a proto vám s tím pomůžeme krok za krokem a přehledně.

Ceník elektřiny: Jak se v něm vyznat?
Ceník elektřiny: Jak se v něm vyznat?

K čemu je dobré znát ceníky dodavatelů energie?

Zejména od roku 2021 dochází k obrovským výkyvům na trhu s energiemi, a to nejvíce právě u elektřiny. Ceny silové elektřiny byly za tu dobu ovlivněny vysokou inflací po pandemii onemocnění covid-19, válkou na Ukrajině, ale i přechodem zemí EU na tzv. zelenou energii a nejrůznější zásahy státu.

A právě v takové chvíli je ideální provést srovnání cen jednotlivých dodavatelů. Díky tomu získáte přehled o tom, kolik za konkrétní produkt u jiné energetické společnosti zaplatíte. Nabídky dodavatelů se často mění, protože reagují na vývoj elektřiny prodávané na burzách. Jen pro představu, průměrná cena elektřiny za 1 MWh se od prosince roku 2022 snížila o více jak 3 600 Kč/MWH.

Kdy provést porovnání cen

Porovnání ceníků by měli provést odběratelé, kterým například končí fixace, smlouva, nebo mají smlouvu na neurčito a chtějí po čase změnit produkt. Navíc se blíží ukončení vládního stropu na energie, stejně jako některých dotačních programů, které české energetice výrazně pomáhaly. Je tedy možné, že od roku 2024 bude silová elektřina prodávána za nižší cenu, než tomu bylo v předchozích letech, na druhou stranu ale hrozí zvýšení poplatků z regulované složky.

Česká vláda dokonce předpokládá zdražení elektřiny do 10 %. Otázkou však zůstává, jak budou regulované poplatky vysoké po zveřejnění Energetickým regulačním úřadem, který nedávno avizoval nárůst jejich ceny o 70 %. Pro domácnosti by to znamenalo zvýšení poplatků o více jak 2 000 Kč bez DPH na 1 MWh elektřiny. Pokud se vám tedy dodavatel neozval sám s novou nabídkou, neváhejte a udělejte první krok ke změně smlouvy vy.

Aktuální cena elektřiny - kde ji zjistit

Jak se v ceníku vyznat krok za krokem

Abyste na studování ceníků nebyli sami, podíváme se na ně společně a vysvětlíme si, co ty nejdůležitější položky znamenají a jak chápat velké množství čísel. Za tímto účelem využijeme základní ceník jedné z největších energetických společností na českém trhu, E.ON a jeho produkt Variant PRO.

Nejdříve se podíváme na to, jak rozumět orientačnímu typu spotřeby. Jde o ukazatel, k čemu domácnost elektřinu využívá. Podle zapojených spotřebičů a roční spotřeby v MWh jsou pak odběrná místa rozdělena do distribučních sazeb. Distribuční sazbu můžete změnit tak, že o ni požádáte dodavatele energie. Je totiž na vás, jakou máte spotřebu, jaké spotřebiče využíváte a jakou sazbu své domácnosti přizpůsobíte.

Ceníky se obvykle rozdělují do několika cenových kategorií:

Obchodní cena od dodavatele elektřiny

Měsíční plat za příkon dle hodnoty jističe

Ceny ve vysokém a nízkém tarifu

Celková jednotková cena elektřiny 

Změna distribuční sazby – kdy ano a kdy ne

Vaše domácnost si může svobodně vybrat, do jaké distribuční sazby bude patřit. Je proto důležité znát příkon vašich spotřebičů a roční spotřebu energie. Vše si můžete vypočítat sami, nebo se jednoduše řídit ceníky dodavatelů, kteří je mají rozděleny právě podle distribučních sazeb, zapojených spotřebičů a průměrného množství spotřebované energie.

Například běžná domácnost 2 až 4 osob s běžnými spotřebiči může spotřebovat do 3 až 3,5 MWh elektřiny za rok. Pohybují se tedy v sazbě D01d nebo D02d, což jsou jednotarifní sazby. D01d je sice obvykle zřizována pro menší objekty, jako jsou chaty a chalupy, ale někteří dodavatelé jsou toho názoru, že i pro rodinný dům s roční spotřebou 3,4 MWh může být přechod na sazbu D02d zanedbatelnou změnou. 

Pokud jste tedy domácnost s běžnou spotřebou v tarifu D01d a D02d, máte jen jednu sazbu - vysoký tarif (VT). To znamená, že cena elektřiny je pro vás 24 hodin denně stejná. Jakmile se vám ale navýší spotřeba vlivem elektrického ohřevu vody nebo vytápěním akumulačními kamny, popřípadě si koupíte nabíječku na elektromobil, už je doporučeno požádat o změnu sazby na D25d/D26d nebo D27d. V takovém případě se pro vás pak mění i cena elektřiny. Ta je sice vyšší ve vysokém tarifu, ale díky dvoutarifní sazbě můžete spotřebiče využívat a nabíjet také v mnohem levnějším, nízkém tarifu (NT).