Vše o elektřině

Ceny elektřiny 2015: Podle regulátora trhu zlevní energie pro domácnosti o 3 %

Ceníky elektřiny 2015 zatím zveřejnili jenom někteří dodavatelé. Nyní už ale známe částky, které zaplatí domácnosti za regulované položky. Regulátor trhu (ERÚ) sníží jejich cenu v příštím roce o 1,2 %. Celkové výdaje pro průměrné domácnosti by proto měly klesnout o 3 %, když se potvrdí předpoklad ERÚ, že prodejci sníží své ceny za silovou elektřinu o 5 %. Kolik přesně zaplatí průměrný odběratel?

Ceny elektřiny 2015: Podle regulátora trhu zlevní energie pro domácnosti o 3 %
Ceny elektřiny 2015: Podle regulátora trhu zlevní energie pro domácnosti o 3 %

Na většinu obyvatel by v příštím roce měl čekat příjemný dárek v podobě nižšího účtu za elektrickou energii. Úspora by měla dosahovat několik desítek až stovek korun. 

Regulované položky tvoří zhruba 55 % celkových účtů za elektrickou energii. Největší pokles cen potěší obyvatele na jihu Čech a jihu Moravy, kde se regulovaná složka rozhodnutím ERÚ sníží o 2,6 %. Pražanům klesnou ceny v regulované části o 2,1 %. Lidé ve zbytku republiky (tedy distribučním oblasti ČEZ) na své faktuře za regulovanou elektřinu najdou pouze snížení o 0,4 %. 

Domácnost z jihu Čech a jihu Moravy: Ušetří asi 200 až 300 Kč

Celková úspora každé rodiny v roce 2015 závisí na velikosti spotřeby elektrické energie, která se odvíjí od způsobu jejího využití. Nejméně zaplatí domácnost, která neodebírá elektřinu ani pro ohřev vody, ani pro vytápění. Úplně nejnižší účty může taková domácnost čekat v distribuční oblasti E.ON (jih Čech a jih Moravy.) Se spotřebou 2 200 kWh zaplatí v Českých Budějovicích, v Brně nebo třeba v Jihlavě v roce 2015 o 196 Kč méně než letos, celkem tedy 10 902 Kč. 

Jejich sousedé i další obyvatelé na jihu republiky, kteří využívají elektřinu k ohřevu vody, ušetří oproti letošku 208 Kč a celkem tak se spotřebou 4 700 kWh vytáhnou z peněženky 17 310 Kč. Majitelé přímotopů se spotřebou 15 MWh za rok ušetří necelé tři stovky.

Odběrateli z Prahy elektřina zlevní o 147 až 271 korun

Když zajdeme na návštěvu do Prahy ke třem domácnostem se stejnými spotřebami jako v předchozím příkladu, uvidíme možná o něco menší radost na tváři z celkových meziročních úspor. U malé spotřeby elektřiny se Pražanům sníží účty o 147 Kč. To znamená pokles o 1,3 %. Pro porovnání stejnému odběrateli z Tábora nebo Strakonic klesnou výdaje na elektřinu o 1,77 %. Naopak ve většině republiky bude snížení sotva patrné (pokles o 0,06 % v distribuční oblasti ČEZ).

Kdo z Pražanů má doma bojler, v roce 2015 ušetří za elektřinu 172 Kč. Jejich účet spadne z 17 150 korun na 16 978 Kč. Ti, kteří žijí v Praze blaze s přímotopem, ušetří 271 Kč. Celkem je účet za elektřinu vyjde na 39 183 Kč. Odběratelé vlastnící přímotopy v jiných koutech republiky už žijí méně blaze. Celkem totiž za svou spotřebu zaplatí více než 40 tisíc Kč.

Platíte za elektřinu víc, než byste chtěli? Prozkoumejte, kolik byste mohli ušetřit. Spočítat úsporu

Ceny elektřiny pro většinu domácností se příliš nezmění

Když se na své faktury za elektřinu podívá většina odběratelů, budou muset hledat zmíněné zlevnění nejspíše pomocí lupy. Nejvíce domácností totiž odebírá proud v distribuční oblasti ČEZ (většina republiky s výjimkou Prahy a jihu Čech a Moravy), kde došlo k poklesu cen v regulované složce pouze kosmeticky. Běžná domácnost v Plzni, Pardubicích nebo v Ostravě, ušetří v roce 2015 pouze 6 Kč při odběru elektřiny na vaření a svícení a 20 Kč, když elektřinou také ohřívá vodu. 

Na výraznější slevu se mohou těšit aspoň majitelé přímotopů, kteří uspoří 255 Kč. Celkové výdaje jim tedy klesnou na 40 307 Kč.