Aktuality

Cena pelet 2020: Levné a ekologické vytápění domácnosti?

Stále více se mluví o konci uhelné éry a také o alternativních tuhých palivech. Jak jsou na tom pelety? Vyplatí se jejich spalování? A jsou opravdu pro životní prostředí neškodné?

Cena pelet 2020: Levné a ekologické vytápění domácnosti?
Cena pelet 2020: Levné a ekologické vytápění domácnosti?

O vytápění peletami nebo také „peletkami“ jste již určitě slyšeli. Často bývají označovány jako skvělá alternativa hnědého uhlí i dalších paliv. Jsou údajně levné a navíc ekologické. Je tomu opravdu tak? Vyplatí se připlatit si za automatický kotel a začít topit peletami v domácnostech bez výčitek svědomí, že škodíme životnímu prostředí?

Co je to peleta?

Při zpracovávání dřeva vznikají piliny, které se poté drtí a tak vznikne peleta. Je to malý dřevěný váleček, který má průměr 6–⁠8 mm a délku 20–⁠30 mm. V podstatě se jedná o odpad, který při práci s dřevem vzniká. Tento odpad se poté pomocí speciálních lisů upraví na jednotlivé pelety. Vzhledem k tomu, že mají pelety rostlinný původ, řadíme je do kategorie biomasy. Jedná se tedy o velmi ekologické palivo. Při jeho spalování nevzniká téměř žádný kouř a jen velmi malé množství popela. Topení peletami je tak na rozdíl od uhlí čisté a životnímu prostředí neškodné. Přírodní popel, který navíc spalováním pelet vzniká, můžeme využít jako hnojivo.

Šest tipů pro správné a úsporné vytápění

Výhřevnost pelet se pohybuje kolem 17 MJ/kg, konkrétně záleží na tom, z jakého dřeva jsou pelety vyrobené. Co se týká výhřevnosti, jsou pelety srovnatelné s hnědým uhlím. U uhlí pak záleží, kde se těží a zda je tříděné či nikoliv. Pokud není tříděné, může se stát, že zde najdeme prach a jeho výhřevnost pak klesá (může se pohybovat kolem 11–⁠12 MJ/kg). Je-li uhlí tříděné dosahuje hodnota kolem 17 MJ/kg stejně jako u pelet. A co výhřevnost dřeva nebo briket, není vyšší? Více informací o výhřevnosti je pro srovnání k dispozici v tabulce níže.

Zdroj tepla

Výhřevnost

Pelety

17 MJ/kg

Palivové dřevo

15 MJ/kg

Hnědé uhlí

17 MJ/kg

Dřevěné brikety

16 MJ/kg

Zemní plyn

34 MJ/kg

Černé uhlí

23 MJ/kg

Tab. č. 1 –⁠ výhřevnost vybraných paliv

 

Není peleta jako peleta

Při výběru pelet je nutné dávat pozor na to, aby byly certifikované. Pelety musí splňovat parametry normy ISO 17225-2. Tyto parametry se týkají např.:

 • výhřevnosti,
 • velikosti,
 • hmotnosti,
 • vlhkosti aj.

Pokud pelety danou normu splňují, vyslouží si certifikát ENplus. Certifikát rozlišujeme ve třech třídách, které jsou uvedeny v tabulce níže. Pokud se peletami chystáte topit doma, měli byste hlídat zejména třídu A1. Ideální je vybrat si certifikovaného dodavatele pelet. Pokud budete topit certifikovanými peletami, můžete očekávat, že se případné reklamace automatického kotle obejdou bez problémů.

Certifikované pelety navíc nejsou chemicky ošetřené a ani se nevyrábí z chemicky ošetřeného dřeva. Jsou tedy velmi ekologické a neškodné pro životní prostředí.

Třída

Kde se používá?

A1

v domácnostech (bez kůry, vysoce kvalitní)

A2

ve větších kotlích (mohou obsahovat kůru stromů)

B

pro průmyslové použití

Tab. č. 2 –⁠ třídy certifikovaných pelet

 

Nevýhody pelet? Téměř žádné, ale…

Pelety jsou ekologické, mají výhřevnost srovnatelnou s jinými palivy, jejich spalování i manipulace s nimi je velmi jednoduchá. Kde je tedy háček? Jsou to peníze? Jaké jsou náklady na koupi pelet a hlavně na pořízení automatického kotle? Opravdu je topení peletami levné?

Porovnání nákladů na vytápění: Vyplatí se plyn, elektřina nebo štěpka?

V následujícím modelovém příkladu jsme srovnali aktuální ceny (zima 2020) ve třech e-shopech. Objednáváme tunu pelet třídy A1. Počítáme s tím, že nemáme možnost osobního vyzvednutí a chceme pelety dovézt do Prahy 8.

 • E-shop 1 –⁠ 6 Kč/kg –⁠ doprava 390 Kč –⁠ celkem 6 390 Kč
 • E-shop 2 –⁠ 6,89 Kč/kg –⁠ doprava v ceně –⁠ celkem 6 890 Kč
 • E-shop 3 –⁠ 6,14 Kč/kg –⁠ doprava v ceně –⁠ celkem 6 140 Kč

Porovnali jsme ceny pelet ve třech různých e-shopech a průměrná cena se pohybovala kolem šesti korun za kilogram. Cena pelet je tedy srovnatelná s jinými palivy. Co je ale důležité zmínit je, že se mění v průběhu roku, a to s klesající a rostoucí poptávkou. Pokud chcete topit peletami, je dobré jejich zásobu nakoupit v létě či na jaře, kdy není poptávka tak vysoká a jejich cena klesá (zhruba o 10–⁠20 %)

Palivo

Průměrná cena

Certifikované pelety

6 Kč/kg

Necertifikované pelety

5 Kč/kg

Hnědé uhlí

4 Kč/kg

Černé uhlí

6 Kč/kg

Tab. č. 3 –⁠ cena vybraných paliv

A kde je to zmiňované ALE? Poněkud nákladnější je totiž počáteční investice do automatického kotle. K topení peletami je zapotřebí speciální kotel. Jeho cena se pohybuje různě, nejčastěji od 50 do 120 tisíc Kč. Dobrou zprávou je, že stále na některé druhy automatických kotlů na pelety lze čerpat tzv. kotlíkové dotace v rámci akce Zelená úsporám. Některé e-shopy navíc nabízí pomoc při uplatňování těchto dotací.

Topení peletkami se vyplatí

Vezmeme-li jako modelový příklad rodinný dům o rozloze 130 m2, kde chceme topit v průměru 23 °C, mohlo by nás vytápění jednotlivými palivy vyjít následovně (jedná se o hrubý výpočet, peníze můžete ušetřit např. výměnou dodavatele, různými druhy zateplení domu, kombinací tepelných zdrojů apod. Samozřejmě záleží i na stavu domu, zda je nízkoenergetický, starý či nový aj.) Dejme tomu, že daný dům má energetickou třídu C. Nutno dodat, že musíme brát v potaz investiční náklady na pořízení kotlů, náklady na údržbu apod.

 • Elektřina –⁠ spotřeba 10 000 kWh –⁠ cena 5 Kč/KwH –⁠ celkem 50 000 Kč/rok
 • Plyn –⁠ spotřeba 2000 m3/rok –⁠ cena 12 Kč/m3 + 150 Kč/měsíční poplatek –⁠ celkem 27 000 Kč/rok, výkon kotle 17 kW.
 • Uhlí –⁠ spotřeba 5 000 kg/rok –⁠ cena 4 Kč/kg –⁠ celkem 20 000 Kč/rok
 • Pelety –⁠ spotřeba 5 000 kg/rok –⁠ cena 6 Kč/kg –⁠ celkem 30 000 Kč/rok

Jako každá mince má dvě strany, i pelety mají své nevýhody, kterou je např. právě nutnost počítat s vyššími náklady na pořízení kotle. Na druhou stranu, pokud srovnáme pelety např. s uhlím, výhod je opravdu spousta, od jednoduché manipulace, dostupnosti, čistoty až po vliv na životní prostředí.

Výhody

Nevýhody

čistota

vyšší počáteční náklady

snadná dostupnost (lze koupit v téměř každém maloobchodu se zahradními potřebami)

cena pelet je velmi proměnlivá (dle poptávky)

snadná manipulace

nutný skladovací prostor uvnitř (v suchu)

Tab. č. 4 - výhody a nevýhody pelet
 

Topení klimatizací v zimě: Na kolik vyjde?

Pelety jako nevyčerpatelný zdroj?

V neposlední řadě je třeba zmínit ještě jednu velkou výhodu a to aktuální stav výroby pelet v České republice. Výroba u nás totiž raketově roste a Česká republika se v Evropě řadí mezi přední vývozce pelet. Kromě naší země zásobuje např. i Itálli či Německo. Dřevařský průmysl je obrovský a odpad při práci se dřevem vzniká neustále, není třeba se tedy bát, že by pelet byl nedostatek, nebo že by dokonce došly. Tento fakt se pak nedá říct např. o uhlí, jehož konec na našem území můžeme dle vlády v příštích letech očekávat.