Elektromobilita

Elektrický kabriolet od Mercedesu ohromí znuděného miliardáře i běžného smrtelníka

Mercedes odhalil koncept elektrického bouráku, který může způsobit mindrák nejednomu úspěšnému milionáři. Pokud kolem vás profrčí kámoš miliardář v tomto luxusním korábu na čtyřech kolech, najednou i vaše nejnovější Lamborghini či Ferrari vypadá jako ojetá kraksna z autobazaru. Pokochejte se pohledem na vůz ze světa báječných a bohatých, který na českých silnicích asi nikdy neuvidíte.

Elektrický kabriolet od Mercedesu ohromí znuděného miliardáře i běžného smrtelníka
Elektrický kabriolet od Mercedesu ohromí znuděného miliardáře i běžného smrtelníka

Zatímco Tesla se snaží vyrábět elektromobily pro masy, někdo musí nabízet důstojná vozítka i pro chudáky opomíjené multimilionáře. Bez stylového žihadla na elektřinu by jim totiž nezbylo nic jiného než potupně nasednout do soukromé helikoptéry. Malou tečku pohybující se v dálce na obloze vám nikdo asi závidět nebude, takže je dobře, že Mercedes nenechal boháče na holičkách.

Rival Tesly ukázal nový elektromobil. Fisker EMotion ujede na 1 nabití 640 km

Dechberoucí Mercedes-Maybach 6 Cabriolet se natáhne do 5,7 metrů

V kalifornském Monterey se každý rok konají týdenní automobilové „orgie“ (Monterey Car Week), jejichž třešničkou na dortu se stává závěrečná přehlídka exkluzivních vozů pro nechutně bohaté.

Letos zde Mercedes Benz (obchodní značka německého autovýrobce Daimler) odhalil prototyp elektrického kabrioletu Mercedes-Maybach 6 Cabriolet, který okamžitě upoutá svým netradičním vzhledem. Místo garáže byste ho spíš zařadili na přístavní molo.

Jen se na to auto podívejte. Vypadá jako luxusní motorový člun na kolech. Anebo hodně drahá propiska.

- Jack Rix, editor BBC Top Gear

Elektromobil, za který by se nestyděl ani Strýček Skrblík, na první pohled zaujme svými rozměry, (délka 5,7 metrů a šířka 2,1 m) a okázalým designem. Navzdory majestátním proporcím pojme vůz pouze dva cestující.

Elektromobil snů s dojezdem nad 500 km

Pod každým kolem se skrývá jeden elektromotor. Kombinovaný výkon dosahuje 750 koní (550 kW). Zrychlení z nuly na sto zabere něco málo pod 4 sekundy a nejrychleji vás elektrické žihadlo sveze rychlostí 250 km/h. Dále Mercedes láká na dojezd přes 500 km na jedno nabití (podle evropského měření NEDC) a rychlé dobíjení, které přidá za 5 minut šťávu na zdolání dalších zhruba 100 km.

Kde si u nás můžete dobít elektrický kabriolet i menší elektromobil? Prozkoumat mapu dobíjecích stanic

Bílé kožené sedačky by kromě pohodlí měly poskytovat i informace o zdraví a psychické pohodě pasažérů díky zabudovaným biometrickým senzorům. Pokud řidič neudělá na svého pasažéra dojem tím, že mu „sdělí jeho chorobopis“, vždycky to zachrání průhledný tunel ve středu vozu. Uvnitř něj se pohybují modrá optická vlákna v rytmu toku elektrického proudu, který vůz pohání.

Nepřemýšlejte moc nad tím, k čemu taková věcička bude. Moderní umění také nejlépe pochopíte až po pár sklenkách absintu.

Od konceptu k reálnému elektrickému bouráku vede dlouhá cesta

Mercedes-Maybach 6 Cabriolet se možná dostane do výroby až po roce 2035, protože automobilka spíš chtěla předvést ochutnávku svých vozů budoucnosti a upevnit si image prémiové značky, než ukázat vůz pro příští léto. Proto nezoufejte, pokud ještě nemáte naspořených pár milionů, stále je čas začít šetřit, nebo naplánovat vyloupení banky.

Anketa

Jak se připravuje na budoucnost dopravy Michelin?

Miliardáři a jejich chudí příbuzní (milionáři) i běžní smrtelníci si mohou nesnesitelné čekání ukrátit aspoň pár fotkami luxusního elektromobilu, ehm, ehm, nebo spíš luxusními počítačovými vizualizacemi.

Už šetříte na elektrický kabriolet? Že vás nemáme provokovat? Tak zkuste snížit výdaje domácnosti aspoň s levnějšími energiemi:-)

Pro srovnání se mrkněte na skutečný prototyp, který mohli obdivovat návštěvníci automobilového týdne v Monterey.