Domácnost

Startup AquaQube vyčistí vodu z kohoutku nejlépe na světě. Firmu vede 23letá Češka

Pijeme dokonale čistou vodu z kohoutku? Ani náhodou, protože ve vodě zůstávají bakterie, viry a část hormonů či pesticidů i po zpracování životodárné tekutiny v čističkách. Tento problém řeší unikátní zařízení pro domácnosti od českého startupu AquaQube, který vede jen 23letá studentka Tereza Dřímalová. V čem je revoluční čistička jedinečná na celém světě?

Startup AquaQube vyčistí vodu z kohoutku nejlépe na světě. Firmu vede 23letá Češka
Startup AquaQube vyčistí vodu z kohoutku nejlépe na světě. Firmu vede 23letá Češka

Úvodní fotografie: AquaQube

Firmu AquaQube založilo duo otce a dcery, Jiřího a Terezy Dřímalových, v roce 2016. Jiří Dřímal, který pracuje také jako profesor fyziky, měl zkušenosti s čištěním vody z průmyslových podniků. Jeho firma Lifetech se specializuje právě na čistotu vody u firemních zákazníků.

Jiří Dřímal a Tereza Dřímalová

Stejný postup využívají i průmyslové čističky, ale stojí mnohem víc

Jenže technologie a postupy z průmyslu vyžadují více času, peněz i prostoru, než si mohou dovolit domácnosti, které nechtějí pít nekvalitní vodu.

Zařízení na čištění vody od AquaQube je malé a dodá 750 ml vody bez nečistot za 45 sekund. Jiné výrobky na světovém trhu tohle neumí. 

AquaQube využívá pokročilé oxidace, která zbaví tekutinu bakterií, virů, hormonů, zbytků léčiv i pesticidů.

Běžné čističky nezbaví vodu bakterií ani všech zbytků pesticidů

Klasické čističky vody, které posílají pitnou vodu do kohoutků domácností, se nedokáží zbavit bakterií, virů, ani úplně odstranit pesticidy, hormony či léčiva (např. antibiotika a antidepresiva).

V kohoutkové vodě stále zůstává 10 % hormonů a léčiv i 20 % pesticidů, na které jsou běžné čističky krátké. AquaQube je nejenom zničí, ale vyrobí zároveň aktivní vodu. To znamená, že rozpuštěný aktivní kyslík ve vodě zajistí delší čerstvost omyté zeleniny nebo ovoce.

Aktivní voda se dá navíc využít jako vhodná dezinfekce na dětské plastové hračky či lahvičky na pití pro děti. Revoluční výrobek nevyžaduje žádnou instalaci a funguje pouze stisknutím jediného tlačítka.

7 tipů, jak ušetřit peníze za vodu a její ohřívání

Navzdory vysoké pořizovací ceně 9 999 Kč plus 100 Kč měsíčně za novou náplň do zařízení je tento způsob při porovnání s jinými (reverzní osmóza, záření UV lampou) po 5 letech nejlevnější metodou čištění vody pro domácnosti. 

porovnání technologií na čištění vody

Levněji sice pořídíte filtry s aktivním uhlím, ale ty nevyrobí aktivní vodu. Inovativní čistička od AquaQube dosahuje o 10 % až 25 % lepších výsledků v kvalitě vody než ostatní alternativy.

Anketa

Tušíte, čím se zabývá další nadějný český startup XTND?

Na Kickstarteru se AquaQube nedařilo, ale firma přilákala investory

Brněnský startup AquaQube se pokoušel získat peníze na rozjezd sériové výroby přes kampaň na Kickstarteru na konci roku, ale získal pouze 14 % cílové částky.

Nicméně i neúspěšný kickstarterový pokus přilákal firmě několik zahraničních investorů, takže AquaQube nyní zvažuje různé nabídky. Ředitelka Dřímalová odhaduje, že hotový produkt by mohl být dostupný na trhu během druhé poloviny roku 2018.

Taky byste rádi přivítali nějakého "investora", který by zafinancoval vaše výdaje za energie? Obejdete se i bez něho. Stačí si najít levnějšího dodavatele. Srovnat ceny elektřiny na trhu

V současnosti startup pracuje i na vyvinutí zařízení, které by umožnilo také čištění tekoucí vody v potrubí, takže by ho mohly využít třeba nemocnice či restaurace.

logo AquaQube

Uvažujeme i o tom, že by zákazník mohl díky AquaQube pít čistou vodou podle jeho specifických potřeb. Měl by možnost upravit si třeba chuť nebo přidat určité minerální látky, které mu chybí.

- Tereza Dřímalová, CEO AquaQube

Zařízení se solárním pohonem vyrábí vodu ze vzduchu. Postavit si jej můžete i vy!