Domácnost

Chytré žárovky IKEA Trådfri: Jak obstojí levná LED světla v konkurenci s Philips Hue?

Nábytkový obr ze Švédska předloni vyzval na souboj elektronického giganta Philips v segmentu chytrého osvětlení. Chytré žárovky IKEA Trådfri měly knockoutovat zavedenou stálici Philips Hue především nízkou cenou, schytávaly ale jednu ránu za druhou kvůli omezené funkcionalitě. IKEA proto leccos u svých světel vylepšila a doplnila. Kdo zvítězí v ringu inteligentního osvětlení nyní?

Chytré žárovky IKEA Trådfri: Jak obstojí levná LED světla v konkurenci s Philips Hue?
Chytré žárovky IKEA Trådfri: Jak obstojí levná LED světla v konkurenci s Philips Hue?

Úvodní fotografie: sada chytrého osvětlení Trådfri. Zdroj: IKEA

Když IKEA vyrazila poprvé do boje o „blikající trůn“ chytrých světel v roce 2016, odehrála se malá bitva Davida s Goliášem, ale vypadalo to, jakoby si David zapomněl někde cestou svůj prak. Nábytkářská velmoc totiž nabízela jen žárovky s bílým spektrem, omezené na 3 odstíny bílého světla, bez kompatibility s jinými systémy chytré domácnosti. Jenže hodně se za tu dobu změnilo.

Chytré žárovky IKEA Trådfri

Levné žárovky Trådfri už lze zapojit do chytré domácnosti

Dnes si ale můžete vybrat i Trådfri žárovku hrající všemi barvami za 999 Kč včetně dálkového ovladače pro řízení stmívání a výběru barev, zatímco konkurenční Philips Hué pořídíte za 1 649 Kč a ještě si budete muset dokoupit zařízení na ovládání. Aktuálně už si chytré žárovky IKEA rozumí i se třemi dominantními ekosystémy pro inteligentní domácnost (Apple Homekit, Amazon Alexa a nově i Google Home). Kompatibilita se ale týká pouze světel, nikoli stmívačů a ovladačů.

Cenové srovnání IKEA Trådfri vs. Philips Hue

typy žárovek a příslušenství

IKEA Trådfri

Philips Hue

barevná žárovka (IKEA s ovladačem/Hue bez) 999 Kč 1 649 Kč
ovladač/chytrý vypínač tap switch 299 Kč 1 649 Kč 
brána 799 Kč 1 649 Kč
bílá žárovka samostatně 599 Kč 949 Kč
bílá sada: 3 žárovky + brána + stmívač 2 589 Kč 3 990 Kč
barevná sada: 3 žárovky + brána + stmívač 3 796 Kč 5 499 Kč
2 bílé žárovky 1 198 Kč 1 649 Kč
2 barevné žárovky (IKEA s ovladačem/Hue bez) 1 998 Kč 2 429 Kč
barevná sada Ikea/Hue (IKEA: 3 žárovky + 3 ovladače + Hue brána) 4 646 Kč

Vysvětlivky: Ceny uvádíme včetně DPH a bez zahrnutí krátkodobých slevových akcí. Ceny pro výrobky IKEA pocházejí z webu IKEA, ceny pro Philips z eshopu Alza.cz. Bílá žárovka/ sada znamená světlo s bílým spektrem od teplé po studenou, barevná žárovka/sada značí světlo s celým barevným spektrem.

Vyzkoušeli jsme IKEA chytré žárovky. Hobiti zůstanou u svíček

Měsíc jsme testovali sadu na stmívání (barevná žárovka včetně dálkového ovladače) v kombinaci s další žárovkou s bílým spektrem a bránou, která umožňuje řízení „hry se světly“ pomocí mobilní aplikace. Po otevření krabice s výrobky nás lehce rozladilo dobývání se do plastového obalu, který žárovky chrání skoro jako sarkofág mumifikované faraony.

Rozbalení sady chytrých žárovek

Nicméně, větší frustraci přináší zejména lidem nižšího vzrůstu párování světel s ovladačem a bránou. Žárovka prodávaná v balení s ovladačem již spárovaná je. Pokud ale chcete přidávat další nebo resetujete původní nastavení, je nutné provést nové spárování mezi ovladačem a svítidlem.

To probíhá poměrně jednoduše, pokud patříte mezi dlouhány. Stačí stisknout tlačítko na ovladači a podržet ovladač po dobu 10 sekund v blízkosti 2 cm od žárovky. Vypadá to jako hračka, pokud nemáte vysoký strop, nechybí vám několik cm do výšky, žebřík či akrobatické schopnosti pro balancování na stole, když už ani židle nedorovná potřebné centimetry.

LED žárovku s výjimečným designem testovali vysoko nad oblaky. Jak to dopadlo?

Jeden ovladač sice dokáže řídit až 10 různých světel, ale probíhá to pouze synchronizovaně, takže pokud si žárovky dáváte do více pokojů, neobejdete se buď bez více ovladačů, anebo pokud přidáte bránu, každý obyvatel domácnosti se smartphonem bude moci žárovky samostatně ovládat. 

Aplikace Trådfri nabízí jen základní funkce, ale mnohým postačí

Žárovky od IKEA se obejdou i bez brány, dálkovým ovladačem můžete měnit barvy, intenzitu světla a rozsvěcet i zhasínat. Při takovém způsobu využití asi nemůžeme mluvit o chytrém osvětlení, ale i taková jedna barevná žárovka určitě vykouzlí úžas na tvaři všech obyvatelů dětského pokoje. V našem případě jsme třeba úplně vypustili svícení noční lampičkou, protože chytrá žárovka bohatě stačila.

Víte, že navzdory zákazu EU stále můžete koupit i klasické žárovky? Chci zjistit, jak to!

Jaké funkce přibudou po rozšíření systému o bránu? Mobilní aplikace umožňuje pohrát si se stejnými parametry jako ovladač, navíc přidává tvorbu a výběr navolených světelných scén a tři časovače; pozvolné rozsvěcení svítidla během 30 minut (Rise and Shine), zapnutí a vypnutí ve zvolenou dobu (On/Off timer) a to stejné v bleděmodrém, pokud nejste zrovna doma (Away from Home) pro zmatení sousedů a především zlodějů.

Mobilní aplikace IKEA Trådfri a barvy

Mnohým to může vyhovovat. Rejpal z povolání ale namítne, že třeba funkce Rise and Shine by zasloužila možnost volby délky postupného rozsvěcování a Away from Home je sice hezký nápad, ale bez možnosti kontroly světel odkudkoli na dálku jde o polovičaté řešení. Právě to představuje hlavní kámen úrazu, chytré žárovky Trådfri máte pod kontrolou, pouze pokud se nacházíte ve stejné wi-fi síti jako brána, tedy když jste doma.

Invaze LED světel pokračuje. Odhalte 5 nezvyklých způsobů využití ledek

Světla od Philips Hue lze ovládat skrze aplikaci na míle daleko.

Trik, jak s IKEA žárovkami udělat barevnou show

Na první pohled vypadá velmi chudě i nabídka doplňkových mobilních aplikací pro sadu Trådfri. Vlastně vůbec neexistuje, zatímco u konkurenčního Philipsu si vyberete z množství různých aplikací, díky kterým světla reagují na hlas či zvuk nebo synchronizují žárovky s hudbou (např. Ambify, Hue Disco aj.).

IKEA Trådfri žárovka v červené

Jenže pokud nakombinujete chytré IKEA žárovky s bránou od Philipsu (zařízení Philips Hue Bridge) dostanete to lepší z obou světů, nízkou cenu od IKEA, alespoň u žárovek, a pokročilou funkcionalitu od Phillipsu.

Oba systémy chytrého osvětlení totiž komunikují přes ZigBee protokol, a tedy jsou navzájem kompatibilní. Nicméně žárovky Trådfri musí mít software verze 1.2.XX či vyšší.

Nastala doba LEDková: 5 zajímavostí, které možná nevíte o LED žárovkách

Aktualizaci softwaru zvládnete snadno s bránou od IKEA. Pokud ji nemáte, anebo za ni nechcete utrácet, zkuste si ji pořídit, provést aktualizaci a pak bez udání důvodu zboží vrátit do 365 dnů, jak to švédská firma zákazníkům umožňuje.

Tušíte, kolik peněz za rok utratí vaše domácnost za svícení? Interaktivní kalkulačka to dokáže odhalit. To mě zajímá!

Časté problémy se ale objevují při navázaní tohoto IKEA/Philips hybridu na Homekit od Applu, takže v tomto případě experimentování raději nedoporučujeme.

Automatizace IFTTT příkazy u Trådfri chybí

Online nástroj IFTTT (If This, Then That.., v překladu Pokud se stane toto, následuje tamto..) provede určitou akci, pokud se na zvoleném webu objeví předem definovaný spouštěč. U automatizace světel může dojít třeba k rozsvícení po příchodu uživatele domů díky sledování GPS lokalizace v jeho mobilu, změny barvy žárovky závislé na soumraku, jež monitoruje jiný online nástroj a podobně.

sada na stmívání s bránou, ovladačem a 2 žárovkami s bílým spektrem

Philips Hue tato kouzla umí, IKEA Trådfri nikoli. Otázkou zůstává, kolika uživatelům bude tento nedostatek vadit, většina lidí zřejmě prožije krásný a plnohodnotný život i bez automatizace pomocí IFTTT příkazů.

Anketa

Na jakém netradičním způsobu osvětlení pracují v MIT a ve španělském startupu Bioo?

Je to stejné jako s výběrem barvy světla žárovky u obou značek. IKEA v aplikaci nabízí 20 barev, Philips poskytuje paletu všech volitelných odstínů, jak to známe třeba z Windows programu Malování. Velké skupině spotřebitelů ale 21., 22. až x-tá barva nejspíš nikdy chybět nebude.

IKEA Trådfri žárovky: Shrnutí výhod a nevýhod

Hodnocení: 60 %

Hodně záleží, co od chytrého osvětlení očekáváte. Pokud vám stačí intuitivní ovládání barev a intenzity světla a základní funkce v mobilní aplikaci, sáhněte po sadě IKEA Trådfri. Jestli vás užije na automatizaci pokynů a hru s všemožnými aplikacemi, poohlédněte se jinam, nebo žárovky od IKEA zařaďte jako doplňková světla ovládaná skrze bránu jiných výrobců.