Vše o elektřině

Co dodavatelé neuvádějí

Vzhledem k tomu, že z celkové roční zaplacené ceny za elektřinu spotřebovanou v domě nebo bytě hraje cena za silovou elektřinu jen 50-60%, zbytek jsou daně, paušály za distribuci, podpora obnovitelných zdrojů a další složky. Její celkové snížení o 10% tak dělá roční úsporu kolem 5% z souhrnné zaplacené ceny za elektřinu.

Co dodavatelé neuvádějí
Co dodavatelé neuvádějí

To je úspora u domu a bytu cca 300-700Kč. Pokud se ale dům vytápí i ohřívá vodu v bojleru elektřinou, tak možná roční úspora se zvýší na 2000 - 4000Kč. Přitom navíc o stokoruny víc mohou ušetřit odběratelé v Praze a v distribuční síti E.ON. A to už se vyplatí aspoň o tom popřemýšlet.

K porovnání cen slouží kalkulačky úspory za elektřinu. Při srovnání jednotlivých nabídek se neřiďte pouze celkovou cenou, ale zohledněte i další kritéria. Mezi ně například patří komunikace ze zákazníkem pouze elektronicky, výpisy přes internet, inkaso přímo z účtu, placená infolinka, apod. Někteří dodavatelé mají i více různě drahých řad tarifů s různými takovými podmínkami. Ke slevám se počítají např. sleva za další odběrné místo, sleva při delším setrvání smlouvy nebo fixací ceny.

Doavatelé se liší nejenom cenou

Vybraní dodavatelé elektřiny na trhu se prosazují hlavně cenou, reklamou nebo určitou strategií. Třeba Nano Energies obchodují jen s elektřinou z obnovitelných zdrojů a to třeba může mít vliv na ekologicky smýšlející odběratele.Obdobně i E.ON s řadou EkoElektřina, která je jen o 0,10Kč/kWh dražší než standardní řada. Jiní si najímají externí společnosti, jejichž zástupci chodí dům od domu, byt od bytu a nabízejí okamžitý přestup k tomuto dodavateli.

Pokud se s takovou nabídkou setkáte, nemusí jít v žádném případě o nevýhodnou nabídku, spíš naopak. Pečlivě si to ale zvažte, protože měnit stávajícího dodavatele jde jen jednou za půlrok a když už měnit, tak jedině s rozvahou podle nezávislých srovnání kalkulaček.

Nejde tedy o nějaké nevěrohodné společnosti, jak bývají někdy nazývány. Všechny mají licenci k prodeji elektřiny, kterou jim po splnění náročných kritérií uděluje Energetický regulační úřad