Vše o elektřině

Co všechno (ne)vynalezl Edison kromě žárovky? Filmovou kameru i vrtulník

Slavný americký vynálezce si nechal patentovat více než tisíc vynálezů, přestože při jméně Edison si téměř každý vybaví hlavně bliknutí žárovky. Věděli jste, že čaroděj z Menlo parku, jak mu lidé přezdívali podle jeho laboratoře, vymyslel i sčítač hlasů nebo elektromobil? Jenže nad autorstvím některých jeho vynálezů visí mnoho otazníků. Podle řady historiků sám nevynalezl ani tu žárovku.

Co všechno (ne)vynalezl Edison kromě žárovky? Filmovou kameru i vrtulník
Co všechno (ne)vynalezl Edison kromě žárovky? Filmovou kameru i vrtulník

Sčítač hlasů

Dvaadvacetiletý Thomas Alva Edison narazil na nepochopení už se svým prvním patentem. Šlo o elektrografický sčítač hlasů. Poslanci měli na svém stole přepínač, kterým mohli posouvat k nápisům „Ano“ či „Ne“. Tak poslali elektrický impuls do hlavního sčítače, který pak vyhodnotil výsledky celého hlasování. Šikovná věcička mohla urychlit zdlouhavý proces hlasování v parlamentu. Toho se ale poslanci báli jako teenageři hororu Texaský masakr motorovou pilou. Němeli by při přijímání zákonů čas k oblíbeným obstrukcím a politickým obchodům, proto praktický nápad s díky odmítli.

Thomas Alva Edison (1847 - 1931)

Americký vynálezce a podnikatel, který se soustředil především na využití stejnosměrného proudu, získal se svými spolupracovníky na 1300 patentů. Mezi vynálezy, kterými se proslavil, patří například psací stroj, žárovka, pojistka, mikrofon, akumulátor nebo elektromobil. I když u některých je zpochybňováno jeho autorství.

Baterie pro elektromobily

Edison se stal stejným vizionářem jako Jules Verne, když ve svém příběhu o kapitánu Nemovi předpověděl existenci ponorek. Americký vynálezce byl přesvědčen, že jednou budou jezdit auta poháněná elektřinou, tedy dnešní elektromobily. Chtěl proto vytvořit akumulační baterie, které umožní jet 100 mil (161 km) bez dobíjení. Nakonec to vzdal pro nadbytek ropy ve Spojených státech, ale jeho akumulační baterie přece jenom našly využití. Začaly se umisťovat do čelových světel horníků nebo na signalizační zařízení železnic. 

Edisonův přítel Henry Ford také upotřebil baterie ve svém slavném automobilu Model T, kterému se říkalo plechová Líza nebo Kraksna. Baterie sloužily ale pouze k nastartování prvního cenově dostupného vozu, který postavil Ameriku na kola. Někteří historici poukazují na fakt, že Edison akumulační baterie pouze zdokonalil a už stavěl na cizím nápadu.

 

Létací stroj 

První Edisonovy pokusy v oblasti létání skončily explozí, při které se jeden z jeho zaměstanců ošklivě popálil. Proto si nechal vynálezce patentovat svůj návrh na vrtulník až o desítky let později. Vrtulník byl poháněný benzínovým motorem. Sám vynálezce nikdy neletěl, ani neviděl svůj letácí stroj odlepit se od země.

Filmová kamera (kinematograf)

Poté co Eadweard Muybridge v roce 1878 zachytil sprint běžícího koně na sérii rychlých fotografií, aby dokázal, že zvíře v jednu chvíli zvedne všechny čtyři končetiny do vzduchu, umínil si Edison, že vytvoří přístroj pro záznam pohybu na film a další zařízení pro sledování filmu. Vynálezci se to skutečně povedlo a stvořil spolu se svým asistentem Wiliamem Dicksonem v roce 1890 kinematograf. Přístroj motorem poháněl kameru, která filmovala obraz, který pak mohl sledovat kvůli malým rozměrům pouze jeden divák. Ve skutečnosti tvůrcem vynálezu byl spíše mladý asistent Dickson, kterému Edison jenom poskytnul laboratoř. Na Dicksonův nápad pak navázali bratři Lumiérové. Francouzská dvojice nápad zdokonalila tak, že film už mohlo sledovat více diváků a odstartovali tak éru němého filmu.

Co dalšího Edison vymyslel nebo zdokonalil?

•    Žárovku (Autorství je sporné. Edison spíše žárovku zpropagoval a vynalezl způsob, jak ji prodat)
•    Drtič kamene
•    Skleněnou nádobu k zachování čerstvosti ovoce a zeleniny
•    Elektroměr
•    Gramofonovou desku
•    Pec na výrobu cementu
•    Fonograf (přístroj na nahrávání a reprodukci zvuku)
•    A mnohé další