Domácnost

ČSOB NaDoma: Jak to vypadá, když se do ovládání chytré domácnosti pustí česká banka?

Média nás bombardují zprávami o nových technologických „hračkách“ téměř každý den. Češi ale vnímají různé smart home vychytávky spíše nedůvěřivě, protože jim často připadá, že ovládání těchto zařízení se podobá navigaci vesmírné lodi v pásu asteroidů a navíc se neobejde bez vysoké počáteční investice. Českou podezřívavost vůči systémům chytré domácnosti se snaží zlomit ČSOB se sadou ČSOB NaDoma.

ČSOB NaDoma: Jak to vypadá, když se do ovládání chytré domácnosti pustí česká banka?
ČSOB NaDoma: Jak to vypadá, když se do ovládání chytré domácnosti pustí česká banka?

Úvodní fotografie: Testovaná sada ČSOB NaDoma. Zdroj: Elektrina.cz

Obáváte se, že prasklá hadička od pračky promění vaši koupelnu v plavecký bazén, nebo že zkrat rychlovarné konvice zažehne ve vaší kuchyni požár? Sada chytrých senzorů ČSOB NaDoma uživatele na takové „krizovky“ okamžitě upozorní, i když se nachází zrovna mimo domov. Výstražnou zprávu dostane do mobilu nebo na e-mail.

Kompletní výbava pro chytrou domácnost od banky se skládá z centrální brány, která díky napojení na wi-fi sosá data od různých čidel a zobrazuje je v reálném čase v mobilní aplikaci.

Co ČSOB NaDoma odhalí?

detektor zavodnění v akci

Funkce tedy nenabízejí nic převratného, ale ve srovnání s podobnými výrobky na trhu ČSOB sází na nižší cenu. Třeba sada od výrobce Fibaro umí více méně to stejné v bledě modrém. Liší se sice tím, kolik zařízení dokáže jedna centrální jednotka ovládat (230 u Fibara vs. 255 u ČSOB NaDoma), jenže málokdo asi vyjmenuje více než stovku přístrojů, které by si přál „zapřáhnout“ do své inteligentní domácnosti.

Srovnání ceny chytré domácnosti ČSOB NaDoma vs. Fibaro

zařízení

cena ČSOB NaDoma

cena Fibaro

centrální brána 3 549 Kč 6 999 Kč
chytrá žárovka 789 Kč 1 699 Kč 
kontaktní čidlo 919 Kč 1 699 Kč
detektor CO 2 399 Kč 2 599 Kč
multisenzor (pohyb, teplota) 1 019 Kč 1 599 Kč
detektor kouře 1 699 Kč 1 699 Kč
detektor zavodnění 1 049 Kč 1 599 Kč
celkem 11 423 Kč 17 893 Kč

Vysvětlivky: Ceny uvádíme včetně DPH a bez zahrnutí krátkodobých slevových akcí. V obou případech se jedná o ceny z eshopu Alza.cz.

Čekání na budoucnost

Achillova pata chytrých přístrojů od ČSOB se skrývá v jejich malé kompatibilitě s jinými systémy smart home. Zařízení od banky si zatím „nerozumí se členy kmenů“ Apple Homekit, Amazon Alexa ani Google Home.

Nicméně, blýská se na lepší časy, protože za to nemůže technologický zádrhel, ale spíš obchodní dohody. V brzké budoucnosti by si mělo ČSOB NaDoma potykat s chytrou domácností od Applu i automatizovanými příkazy IFTTT.

Digitální domácnost: Jak bude vypadat náš domov v budoucnosti?

Aktuálně lze k centrální bráně připojit kromě zařízení od banky všechny přístroje, jež využívají pro komunikaci otevřený protokol Z-Wave Plus. Jejich seznam naleznete na webu Z Wave Alliance. To znamená, že si klidně můžete pořídit od ČSOB například pouze centrální jednotku a ostatní senzory nakoupit u jiných výrobců.

Do sady si tak můžete přikoupit například různé bezdrátové zavírače ventilů na vodu či plyn, abyste při obdržení výstražné zprávy od detektoru zavodnění, CO aj. mohli ihned zareagovat a nebezpečné situaci zabránit stisknutím jednoho tlačítka na mobilu, i když jste na míle daleko od domova. Mobilní aplikace ČSOB NaDoma sice nyní aktivní ovládání ventilů neumožňuje, ale na zařazení této funkce se pracuje. Snad to nebude dlouho trvat.

Snadné ovládání aplikace i iritující pípání

Když se vybraný senzor a centrální brána dostanou do blízkosti od 0,5 až 1 metr, uživatel je může spárovat. Stačí přes aplikaci nastavit párovací mód brány a během 2 minut zmáčknout miniaturní tlačítko na senzoru. Párovací proces je poměrně jednoduchý, ale občas se nepodaří. U 6 testovaných zařízení, selhal v 1 případě. S obtížemi jsme se proto obrátili na zákaznickou podporu, která zareagovala ještě tentýž den a problém vyřešila. 

ČSOB NaDoma schéma

Nicméně, koncem roku nesnáze při párování odstraní spojování přes QR kódy. Osoby s citlivým sluchem by se měly připravit na drobnou nepříjemnost při párování kouřového detektoru. Ten začne vydávat ostrý zvuk stejně jako při alarmu, dokud se zařízení nespáruje. Rozhodně to tedy nezkoušejte pozdě večer.

Vyzkoušeli jsme i chytré žárovky od firmy IKEA. Jak se osvědčily? To mě zajímá!

Čidla lze do místnosti upevnit buď napevno šroubky, nebo pomocí lepících proužků. „Krabičky“ ČSOB NaDoma proto snadno rozmístíte i v pronajatém bytě, kde majitel nepovoluje žádné úpravy interiéru. Tady by asi neuškodilo, kdyby výrobce k jednomu čidlu přibalil i více proužků, protože ne vždy zákazník „trefí“ nejvhodnější místo, kam senzor umístit napoprvé.

Díky chytré zásuvce včas přivoláte opraváře

Chytrá zásuvka od ČSOB se dá využít různě. Sledováním aktuální spotřeby elektřiny lehce odhalí, které domácí spotřebiče patří mezi energetické žrouty i kolik kWh odebírají v stand-by režimu. Podle historických dat můžete třeba kontrolovat, jak moc času tráví vaše děti u počítače nebo televize.

Chodící lednice a chytrá láhev na víno: Vychytávky do kuchyně, bez nichž se asi obejdete

Když chytrou zásuvkou vybavíte chladničku, poznáte, jestli už nenastal čas na odmrazení, protože spotřeby abnormálně roste, anebo jestli nedošlo k poškození ventilátoru lednice, jelikož spotřeba energie nezvykle poklesla.

Hodnocení: 75 %

V současnosti plní sada ČSOB NaDoma funkci jednoduché kontroly domácnosti. Její další užitečnost stojí a padá na postupném rozšiřování kompatibility s jinými smart home systémy a produkty.