Technologie

Češi válí ve vesmírném průmyslu i vědě. Přesvědčte se o tom na akci Czech Space Week

Do vesmíru vás nevezme jen NASA, SpaceX Elona Muska nebo společnosti Blue Origin a Virgin Galactica zaměřené na vesmírnou turistiku. Ke hvězdám se můžete dostat také díky jedinečné akci Czech Space Week, která startuje už zítra v Praze a v Brně. Týdenního maratonu přednášek, workshopů a dalších aktivit s tématikou výprav do vesmíru se zúčastní také první evropský astronaut Vladimír Remek.

Češi válí ve vesmírném průmyslu i vědě. Přesvědčte se o tom na akci Czech Space Week
Češi válí ve vesmírném průmyslu i vědě. Přesvědčte se o tom na akci Czech Space Week

Úvodní fotografie: Rakety, cesty do vzdáleného vesmíru a zkušenosti astronautů, to vše čeká na návštěvníky Czech Space Week. Foto: Czech Space Week

Czech Space Week 2019 navazuje na úspěšnou sérii akcí pro veřejnost, studenty, startupy i průmyslové podniky s vesmírnou tématikou, která se v České republice poprvé konala loni.

Kde složí hlavu první „Marťané“? NASA vybrala nejlepší návrhy domů pro kolonizaci Marsu

Na výlet do kosmu vás zve Ministerstvo dopravy, agentura CzechInvest a kosmický inkubátor ESA BIC Prague a další partneři, kteří stojí za přípravou „českého týdne ve vesmíru“. Na co se můžete těšit? 

Vladimír Remek v Brně a výprava k asteroidu

 Hlavním lákadlem akce je kosmický průmyslový den pro veřejnost a firmy, který proběhne v brněnském planetáriu 12. listopadu. Tady se představí například projekt AIDA (Asteroid Impact and Deflection Assessment). Jde o společnou výpravu americké NASA a evropské ESA za binárním asteroidem 65803 Didymos, který směřuje k Zemi. 

narozeninový dort ESA na Czech Space Week 2018

Cílem společné výpravy je k asteroidu doletět a tvrdě do něj narazit, aby bylo následně možné zkoumat, jak změnil svou dráhu letu. Kosmického průmyslového dne se zúčastní i absolventi kosmického výcviku - vojenský pilot a první evropský astronaut Vladimír Remek a Ariane Wyenová, jednatelka české pobočky OHB Czechspace. 

Kosmonautem za 3 měsíce? První vesmírný hotel začne ubytovávat hosty v roce 2022

Sáhněte si na vesmírnou raketu

Všichni návštěvníci si také budou moci prohlédnout maketu největší z částí připravované evropské nosné rakety Vega, která se v Česku kdy stavěla a nyní čeká, až ji inženýři z Evropské kosmické agentury (ESA) zapasují do špičky této rakety. Samotná Vega by se měla na cestu do kosmu vypravit v příštím roce z francouzské Guayany, kde sídlí kosmodrom provozovaný agenturou ESA.

Víte, že SpaceX vozí na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS také zmrzlinu pro kosmonauty a myši? Zajímá mě proč!

V Praze se představí ženy zkoumající vesmír

Na pražský Czech Space Week přijedou úspěšné ženy z kosmických agentur v čele s Jennifer Ngo-Anhovou, vedoucí týmu pilotovaného a robotického průzkumu vesmíru pod ESA.

Na panelové talkshow Space for Women, která se koná 13. listopadu v pražském Operu, Jennifer promluví o roli žen ve vesmírném programu a podělí se o svůj životní příběh. Německá rodačka se totiž dostala ze studia medicíny až k doktorátu z neurověd na prestižní americké univerzitě v Portlandu. 

Czech Space Week trička

Mezi další významné ženy, které působí v kosmickém programu a zúčastní se akce Space for Women, patří Ivana Kolmašová, vědecká pracovnice z Katedry kosmické fyziky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Ivana zkoumá fyziku plazmatu a také se věnuje pozemním a kosmickým analýzám. Podílela se na vývoji satelitních přístrojů pro kosmické lodě Magion a Intercosmos. Nyní pracuje jako technická manažerka modulu pro analýzu vln pro povrchovou platformu ExoMars2020. 

SpaceX infografika: Podívejte se, co umí rakety Falcon 9, Falcon Heavy i kosmická loď Dragon

Na setkání nebude chybět ani komunikační manažerka evropské agentury GNSS Marie Menard či Michaela Musilová, ředitelka analogových simulací kosmického průzkumu (HI-SEAS) z International Moonbase Alliance. 

Baví vás vesmír, život astronautů nebo si chcete osahat maketu rakety? Potom si nenechte Czech Space Week 2019 ujít. Chci se podívat na program akce!

Součástí Czech Space Week je i soutěžní Startup weekend. Dveře otevřou v průběhu akce různá akademická, navigační a družicová pracoviště po celé republice. „Týdenní výlet do vesmíru“ startuje již tento pátek 8. 11. 2019. Generálním partnerem festivalu je společnost SAB Aerospace.