Vše o elektřině

Distribuce elektřiny 2020: Vytápění elektřinou se prodraží

O 1,3 % si průměrně připlatí domácnosti za distribuci elektřiny. Náklady za distribuci rostou výrazně pomaleji, než je inflace, a měly by tlumit růst cen elektřiny.

Distribuce elektřiny 2020: Vytápění elektřinou se prodraží
Distribuce elektřiny 2020: Vytápění elektřinou se prodraží

Energetický regulační úřad, který stanovuje výši cen regulovaných složek energií, vydal nová cenová rozhodnutí. Regulované ceny se v roce 2020 zvýší v průměru o 1,5 %. Domácnosti si za distribuci připlatí 1,3 %, malí odběratelé 2,1 %.  Na hladině vysokého napětí dojde k růstu regulované složky ceny o 1,7 %, u velmi vysokého napětí o 0,7 %. 

Pozvolné zvyšování regulovaných cen, které je nižší než inflace (2,7 %), je celkově pro domácnosti překvapením a mělo by tlumit zdražování ceny celkové ceny elektřiny v příštím roce

Distribuční ceny elektřiny ovlivní celkovou cenu

Distribuce elektřiny ovlivní celkovou cenu 

Analytik portálů Ušetřeno.cz Tomáš Suchý proto v roce 2020 očekává mírnější růst cen elektřiny než v tomto roce s tím, že by měl dosáhnout rozmezí 2-7 %. „Na finální podobu cen pro zákazníky si přesto budeme muset ještě počkat až do chvíle, kdy dodavatelé uveřejní nové ceny za dodávku elektřiny a plynu. Očekáváme, že se tak stane v průběhu prosince. I zde platí předpoklad, že u elektřiny by mělo dojít k malému navýšení ceny, naopak u plynu lze předpokládat stagnaci cen,“ uvádí Suchý.

Chytrá kalkulačka elektřiny neporovná jen ceny, ale i férovost dodavatelů

Podle něj by se neměla opakovat situace z roku 2018, kdy dodavatele změnilo historicky nejvíce lidí. „Část zákazníků už v loňském roce uzavřela smlouvy s dodavatelem na dobu určitou, a nyní tedy nemohou změnu provést. Stejně tak v loňském roce došlo k jednorázovému navýšení cen elektřiny, které přineslo lavinu zájemců o změnu dodavatele. V letošním roce sice ke zdražení také došlo, ale nebylo tak významné a probíhalo v o poznání menších vlnách,“ uvádí s tím, že změna dodavatele elektřiny se stále vyplatí a zákazníci mohou průměrně změnou ušetřit 2100 korun.

Zjistěte, který dodavatel je pro vás ten nejlepší. Srovnat dodavatele!

Na zvýšení distribučních cen elektřiny se podívejte v tabulce:

 

Domácnosti 

Maloodběratelé

Odběratelé vysokého napětí 

Odběratelé velmi vysokého napětí

Průměr 

1,3 %

2,1 %

1,7 %

0,7 %

ČEZ Distribuce, a. s

1,1 % 

2,1 %

1,2 % 

0,5 % 

PREdistribuce, a.s.

2, 3 %

0,0 %

0,0 %

-0,3 %

E.ON Distribuce a.s.

2,3 % 

3,3 %

4,1 %

1,8 %

Zdroj: Materiál Energetického regulačního úřadu
 

Malí odběratelé ušetří, vytápění elektřinou se prodraží 

Energetický regulační úřad na základě zvýšení regulovaných cen odhadl také celkové zvýšení ceny elektřiny u jednotlivých dodavatelů elektřiny: 

  • Nejméně si připlatí domácnosti s distribuční sazbou D02d (malá spotřeba energie). U společnosti PRE zaplatí navíc 2,1 %, u E.Onu 3,7 % a společnosti ČEZu 3,25 %. Celkově domácnosti však zaplatí jen několik stovek navíc.   
  • U sazby D25d (vytápění domácnosti akumulačním spotřebičem) je zvýšení cen přibližně o 3,92 – 5,1 %. Celkové zvýšení cen dosahuje u ČEZ a E.ONu 828-883 korun, u PRE 661 korun. 
  • Nejvyšší zvýšení cen je u sazby D45d (vytápění domácností přímotopy). Domácnosti si připlatí u všech dodavatelů přibližně 7,5 %, ročně tak budou muset vynaložit dalších téměř 2000 korun.

Ceny elektřiny 2020: Analytici čekají zdražení energie pro domácnosti o 5 až 6 %

Distribuce má velký vliv na cenu 

Zpráva ohledně regulovaných cen byla jedna z nejočekávanějších na energetickém trhu. Poplatky distributorům totiž tvoří přibližně 37,7 % ceny elektřiny, samotná komodita (silová elektřina) se na ceně podílí 46,7 %. Další složkou je podpora obnovitelných zdrojů energie, která tvoří 12,8 %, zbylý podíl je poplatkem za systémové služby a za činnosti OTE

V Česku v současnosti působí tři distribuční společnosti. Největším společností je ČEZ Distribuce, který se nachází na severu a velkou části středu Čech. E.ON Distribuce je aktivní na jihu Čech a PREdistribuce působí jen v Praze a v Roztokách u Prahy. 

Podrobné rozdělení jednotlivých distribučních oblastí 

  • E.ON Distribuce – Jihočeský kraj, kraj Vysočina, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
  • PREdistribuce – Praha a Roztoky u Prahy
  • ČEZ Distribuce – Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj

Distribuční oblasti a distribuce elektřiny