Domácnost

Distribuční sazba D61d: Za vysoký tarif si připlatíte

Máte chatu nebo chalupu? Pak si můžete zvolit distribuční sazbu elektřiny D61d. Pro chataře a chalupáře, kteří míří na venkov pouze o víkendu, je to nejlepší volba. Ale jak je to v případě, že se do svého druhého příbytku stěhujete třeba na celé léto? Zjistěte podrobnosti o víkendovém tarifu.

Distribuční sazba D61d: Za vysoký tarif si připlatíte
Distribuční sazba D61d: Za vysoký tarif si připlatíte

Na chalupu s levnější elektřinou

Jezdit každý víkend na chatu nebo chalupu do přírody patří k nejoblíbenějším českým aktivitám, vždyť Češi vlastní téměř nejvíce rekreačních obydlí v přepočtu na obyvatele na světě! Ale dobám, kdy se jednalo o levnou variantu dovolené nebo pobytu v přírodě, už odzvonilo. Dnes si musí každý chatař dobře propočítat náklady na provoz, jinak se může pravidelný únik na venkov prodražit.

Jedním ze způsobů, jak si snížit náklady na udržování víkendového obydlí, je vybrat si správnou distribuční sazbu elektřiny. Pro chataře a chalupáře je určena speciální sazba D61d, tzv. víkendový tarif. Jeho výhoda tkví v tom, že nízký tarif elektřiny je možné čerpat po celý víkend. To znamená, že od pátečního odpoledne do nedělního večera zaplatíte za elektřinu přibližně o dvě třetiny méně.

Tarif D57d patří mezi nejlevnější a ušetří vám tisíce korun

Jaké jsou podmínky distribuční sazby D61d?

Distribuční sazba D61d je dvoutarifová sazba ve víkendovém režimu. Po celý rok je doba platnosti nízkého tarifu stanovena od pátku 12 hodin do neděle 22 hodin. Po zbytek týdne běží distribuční sazba ve vysokém tarifu.

Ve dvoutarifové sazbě čerpá domácnost elektřinu ve dvou cenových hladinách. V nízkém tarifu (nesprávně nazývaném jako noční proud) může být cena elektřiny až o polovinu levnější, než je tomu ve vysokém tarifu. Ve srovnání s jednotarifovými sazbami je však vysoký tarif o něco dražší. Přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem je zajištěno automaticky pomocí hromadného dálkového ovládání (HDO).

Pro přiznání distribuční sazby D61d není na rozdíl od jiných dvoutarifových sazeb potřeba splnit žádné podmínky – stačí podat žádost u vašeho distributora elektřiny. Přidělena je každému, kdo o ni požádá.

Chata

Skutečně vychází sazba D61d vždy výhodněji?

Žádost o dvoutarifovou sazbu D61d se v každém případě vyplatí těm, kteří na chatu nebo chalupu opravdu míří jen na víkendy. Ale vychází výhodně i tehdy, kdy tam trávíte pravidelně dny během týdne nebo třeba celé léto? Během pracovního týdne vám totiž v sazbě D61d poběží vysoký tarif, za který si připlatíte.

Druhou možností distribuční sazby pro chalupáře je D01d. Jedná se o distribuční sazbu jednotarifovou, která je určena pro nízkou spotřebu elektřiny. Za jednu spotřebovanou kilowatthodinu elektřiny tak platíte stále stejnou cenu bez ohledu na den v týdnu.

Distributor, nebo dodavatel? Kdo je kdo?

Pokud na chalupě trávíte hodně času mimo víkendy, je dobré si propočítat, která distribuční sazba vás vyjde výhodněji. Zhruba platí, že když připadne až 60 % vaší spotřeby na dobu vysokého tarifu mimo víkendy, bude pro vás stále levnější zažádat si o distribuční sazbu D61d. Při odběru více než 70 % elektřiny v pracovním týdnu se vám vyplatí zůstat u jednotarifové distribuční sazby D01d. Pochopitelně záleží na konkrétní spotřebě, ale také na vašem dodavateli.

Který dodavatel vám nabídne ty nejvýhodnější podmínky? Zjistěte to v naší kalkulačce! Vyzkoušet!

Jak se liší ceny elektřiny pro chataře a chalupáře?

V tabulce jsme srovnali distribuční sazbu D61d a D01d u největších českých dodavatelů elektřiny. D01d čerpáte pouze ve vysokém tarifu, proto je cena jednotná za každou odebranou kilowatthodinu. Naproti tomu v sazbě D61d se cena ve vysokém a nízkém tarifu zásadně liší. V nízkém víkendovém tarifu je elektřina přibližně třikrát levnější, než je tomu během týdne. Právě z toho důvodu se většinou vyplatí zvolit sazbu D61d, i když spotřebujete více než polovinu elektřiny během pracovního týdne.

Cena elektřiny 2020 pro distribuční sazby D01d a D61d v regionu ČEZ

 

ČEZ Elektřina na neurčito

E.ON Elektřina Komplet

PRE Komfort

 

Vysoký tarif (Kč/kWh)

Nízký tarif (Kč/kWh)

Vysoký tarif (Kč/kWh)

Nízký tarif (Kč/kWh)

Vysoký tarif (Kč/kWh)

Nízký tarif (Kč/kWh)

D01d

5,24

 

5,18

 

4,93

 

D61d

5,82

2,07

6,88

2,22

5,79

1,49

Tabulka: Ceny za kWh jsou celkové ceny za odebranou kilowatthodinu včetně DPH. Údaje jsou převzaty z aktuálních ceníků dodavatelů. Vybrali jsme tři standardní produkty dominantních dodavatelů ČEZ, E.ON a PRE v distribučním regionu ČEZ, který pokrývá většinu území ČR.

Z tabulky je patrné, že každý dodavatel má ceny v distribučních sazbách nastaveny jinak. K ceně za odebranou kilowatthodinu je navíc potřeba připočítat ještě stálé měsíční platby, které se skládají jak z regulované složky, tak z plateb pro dodavatele za dodávku elektřiny. V distribuční sazbě D61d vychází stálé měsíční platby obvykle o něco dráž, protože regulovaná cena za jistič je zde vyšší, než je tomu u sazby D01d.

Vysoký a nízký tarif: Co vše potřebujete vědět?