Technologie

Nový DJI Mavic Mini: roztomilý malý dron, s nímž se pilot v USA vyhne povinné registraci

Každý pilot dronu bude muset od července 2020 svůj létající stroj nejprve registrovat, než ho pustí dovádět do vzduchu. Nová evropská legislativa se týká dronů s váhou nad 250 gramů. DJI Mavic Mini váží 249 gramů. Takže by se zdálo, že jeho majitel s ním může létat téměř hned po rozbalení krabice. Jenže to bude platit jen v USA a některých dalších státech. V EU se registraci nevyhnete. Proč?

Nový DJI Mavic Mini: roztomilý malý dron, s nímž se pilot v USA vyhne povinné registraci
Nový DJI Mavic Mini: roztomilý malý dron, s nímž se pilot v USA vyhne povinné registraci

Úvodní fotografie: Firma DJI doporučuje DJI Mavic Mini hlavně pro "droní" začátečníky. Foto: DJI

Oficiálně ukázal čínský výrobce dronů DJI svou poslední novinku na události nazvané Fly as you are 30. října, nicméně technické specifikace včetně fotek produktu unikly z webu kanadského eshopu Newegg již dříve. DJI Mavic Mini ohromuje hlavně svou nízkou hmotností a malými rozměry. Složený dron zabere jen plochu natažené dlaně.

Technické parametry a vlastnosti DJI Mavic Mini

parametr hodnota
váha 249 gramů
délka letu s plně nabitou baterií 30 minut
doba nabíjení baterie 90 minut
kvalita videa a fotek 2,7 K a 12 Mpx
gimbal 3-osý
komunikační systém WiFi
ovládání a přenos obrazu na vzdálenost 4 km
cena základní sady 10 590 Kč
cena Fly More Combo sady 13 290 Kč

Ceny dronu uvádíme dle eshopu Alza.cz

Ve vzduchu má dron vydržet dle údajů výrobce 30 minut. Jde ovšem o hodnotu v ideálních bezvětrných podmínkách, takže uživatel může počítat spíše s 20 až 25 minutami létání v reálných podmínkách.

dron DJI Mavic Mini na ruce

Nejlevnější DJI dron na vás může čekat už letos pod stromečkem

Světový vládce nad trhem spotřebitelských dronů se zároveň s Mavicem Mini snaží představit lowcost variantu pro příznivce značky DJI. Základní výbava stojí 399 eur (přes 10 tisíc Kč), rozšířená výbava Fly More Combo vyjde na 499 eur (necelých 12 750 korun).

Předtím se nejlevnější člen DJI rodiny, Spark, v ČR prodával za 13 tisíc Kč v základní verzi. Po zaplacení výrobku v DJI eshopu bude trvat 12 až 25 dní, než ho doručí k zákazníkovi domů, takže dron určitě ještě stihnete zabalit pod stromeček jako vánoční dárek.

Jaké problémy i radosti vás čekají, pokud budete s dronem cestovat? Zjistěte to ze zkušeností tří českých digitálních nomádů. Chci vědět, jak na cestování s drony!

Délka doručení se liší podle modelu dronu. Základní variantu dostanete dřív, zatímco na sestavu Mavic Mini Fly More Combo si budete muset počkat 20 až 25 dní od provedení platby.

Co obsahuje sada DJI Mavic Mini Fly More Combo?

Největším rozdílem mezi základní sadou a výbavou Fly More Combo je počet baterií. Dražší varianta nabízí hned 3 kusy místo jedné. Kromě toho tady najdeme také o 2 páry rezervních vrtulí navíc, 3krát více náhradních šroubků a 2 MicroUSD kabely místo jednoho. V levnější výbavě úplně chybí malá taška na nošení dronu, chránič na vrtule, nabíječka pro 2 baterie a DJI 18W USB nabíječka.

Srovnání DJI Mavic Mini vs. DJI Spark vs. DJI Mavic AIR

  DJI Mavic Mini DJI Spark DJI Mavic AIR
váha 249 gramů 300 gramů 430 gramů
délka letu s plně nabitou baterií 30 minut 16 minut 21 minut
velikost (složeného*) dronu 140×82×57 mm* 143×143×55 mm 168×83×49 mm*
max. rozlišení videa 2,7 K 1080 p 4 K
max. rozlišení fotek 12 Mpx 12 Mpx 12 Mpx
gimbal 3osý 2osý 3osý
max. rychlost 50 km/hod 50 km/hod 65 km/hod
podporované formáty fotek JPEG JPEG JPEG/DNG (raw)
cena základní sady 10 590 Kč 12 990 Kč 27 990 Kč

* Dron DJI Spark neumožńuje složit vrtule, takže uvádíme nejmenší možné rozměry. Drony DJI Mavic Mini i DJI Mavic AIR naopak lze složit bez problémů.

Za 400 Kč dron s vlastním uměleckým dílem

Hlavně děti potěší možnost dokoupit si sadu popisovacích fixů a nálepek, která umožní vytvořit na těle dronu vlastní originální malůvku. Tato roztomilá drobnůstka se prodává jako doplněk Mavic Mini DIY Creative Kit za 15 eur.

Co ovlivňuje magická hranice 250 gramů?

V České republice zatím rekreační drony nikdo registrovat na Úřadě pro civilní letectví nemusí. Jenže v souvislosti se zaváděním celoevropské legislativy upravující pravidla pro létání s drony se to brzy změní. Od 1. července 2020 už budou muset všichni piloti dronů provést online registraci, díky které dostane jejich létající stroj vlastní číslo, takovou droní SPZ. Až poté budou moci začít s dronem létat.

O ztrátě dronu v městském parku raději pomlčte, varuje autor české droní „bible“

Toto pravidlo se vztahuje na drony s hmotností nad 250 gramů ve Spojených státech a dalších zemích. Evropská legislativa má navíc jednu důležitou podmínku. I drony se vzletovou vahou pod 250 g budou muset být registrovány, pokud mají zařízení (kamery), které dokáží sbírat osobní data lidí ve Full HD rozlišení. DJI Mavic Mini umí video v 2.7 K, proto se povinné registraci jeho čeští a evropští majitelé nevyhnou.

Zároveň nová pravidla zavádějí minimální věk pro piloty registrovaných dronů. Takový DJI Spark s 300 gramy může ve vzduchu „vyvenčit“ jen uživatel, který již oslavil 16. narozeniny. Hranice sice může být snížena na 12 let, ale výjimka zůstane platná pouze na území té EU země, která ji udělila. 

Fotograf vytváří úchvatné fotografie, které by nevznikly bez pomoci dronu