Vše o elektřině

Dodavatel MND: Energie od těžaře

Bohemia Energy vstoupila na trh po plné liberalizaci v roce 2005. Od té doby ušla společnost dlouhou cestu. Dnes se jedná o největšího alternativního dodavatele energií v České republice. Podívejte se na profil firmy Bohemia Energy.

Dodavatel MND: Energie od těžaře
Dodavatel MND: Energie od těžaře

Přestože Moravské naftové doly (MND) nedodávájí energie do domácností dlouho, jedná se o zavedený podnik se stoletou historií. V počátcích se MND zaměřovaly primárně na těžbu ropy a plynu, což dodnes představuje jednu z hlavních konkurenčních výhod firmy. Podívejte se na profil společnosti MND.

Srovnejte si dodavatele a zjistěte, u kterého nejvíce ušetříte

Největší česká těžební společnost ropy a plynu

Moravské naftové doly nepatří k největším dodavatelům energií v ČR, ale řadí se k těm nejrychleji rostoucím. MND mají více než stoletou historii, nicméně plyn a elektřinu do domácností začaly dodávat teprve v roce 2014. Od té doby se firma dynamicky rozvíjí a každoročně se objevuje mezi dodavateli s nejvyšším nárůstem zákazníků.

MND a.s. je největší českou těžební společností ropy a zemního plynu. Vytěžený plyn nabízí velkoodběratelům a domácnostem. Kromě plynu dodávají Moravské naftové doly rovněž elektřinu. Firma patří do skupiny MND, která se dále zaměřuje na vrtnou a servisní činnost nebo skladování a obchodování se zemním plynem i elektřinou.

Moravské naftové doly nepůsobí jen v České republice, ale také v Německu, Maďarsku, Itálii či na Ukrajině. MND je jedním z členů investiční skupiny KKCG, kterou založil Karel Komárek mladší. Ve stejné investiční skupině najdete například ICT holding Aricoma Group nebo loterijní společnost Sazka.

5 tipů, jak vybrat nejlepšího dodavatele energií

Počátky těžby sahají až do roku 1913

MND navazují na mnohaletou tradici těžby plynu v Československu. K prvnímu vrtnému průzkumu došlo již v roce 1913 ve slovenské obci Gbely – tedy v oblasti, která dnes leží u hranic České a Slovenské republiky. Očekával se zde jen samotný zemní plyn, ale navrtána byla také ropa. Nedlouho na to v roce 1919 bylo na Moravě v prostoru rybníku Nesyt nalezeno první komerční ložisko ropy v ČR. V témže roce byla zaregistrována těžba ropy Moravskou těžební společností.

Následně na československém území vznikaly další rafinérie. Všechny byly po druhé světové válce sjednoceny pod Československé naftové závody. V roce 1969 se tento národní podnik rozdělil na Moravské naftové doly a Slovenské naftové doly.

Profil společnosti E.ON: Na cestě k distribuci a prodeji elektřiny

Dodavatelem energií od roku 2014

Po sametové revoluci došlo k přeměně podniku na akciovou společnost. MND v prvních dvou dekádách po revoluci především vyhledávala a těžila ropu, zemní plyn, poskytovala servisní služby v oblasti vrtů a stavěla zásobníky plynu. Ve stejném období společnost rozšířila svoji působnost do zahraničí.

Průlom přišel v roce 2014, kdy Moravské naftové doly začaly vytěžený plyn nabízet domácnostem. O několik měsíců později přidaly do své nabídky také elektřinu. Od té doby se MND dále rozvíjejí a dodávají energie do stále většího počtu domácností.

Férově a bez smluv na dobu určitou

Moravské naftové doly si zakládají na férovém přístupu k zákazníkům. Všechny smlouvy jsou na dobu neurčitou a s tříměsíční lhůtou je lze jednoduše vypovědět. MND se mezi prvními přihlásily k Etickému kodexu obchodníka s elektřinou a plynem, který vydal Energetický regulační úřad (ERÚ).

V roce 2020 společnost podepsala Deklaraci 2.0 na ochranu spotřebitelů, kterou inicioval Svaz obchodu a cestovního ruchu (SOCR). Oba zmíněné dokumenty cílí na férovější a transparentnější prostředí pro spotřebitele.

Reklamní kampaň MND

MND bývají pozitivně hodnoceny i v dalších oblastech

Moravské naftové doly jsou podle průzkumu agentury STEM/MARK nejvíce doporučovaným dodavatelem energie v České republice. Výzkum proběhl na konci roku 2020. Vyšlo z něj, že zákazníci MND jsou v porovnání se zákazníky ostatních dodavatelů nejvíce ochotni doporučit právě svého dodavatele.

Na základě dalšího průzkumu stejné agentury byly MND vyhlášeny nejférovějším dodavatelem energií. Tento průzkum společnost opanovala již v minulosti. Přístup MND k zákazníkům byl pochválen i Hospodářskou komorou, která firmu označila za lídra na poli zákaznické zkušenosti v energetice.

Profil Bohemia Energy: Největší alternativní dodavatel energií

Více než 160 tisíc odběratelů

Hlavní výhodou MND je právě fakt, že se jedná přímo o těžaře. Tím odpadá provize, kterou v běžných případech získá prostředník. Především u zemního plynu tak Moravské naftové doly dokáží zaujmout zákazníky dlouhodobě výhodnou cenou.

Kombinace příznivé ceny a transparentního přístupu evidentně funguje. MND patří k nejrychleji rostoucím dodavatelům z hlediska počtu nových zákazníků. Mezi novými dodavateli byla společnost čtvrtým rokem za sebou nejpreferovanějším poskytovatelem. Jen v roce 2020 přibylo MND 4050 nových odběratelů plynu a 14 948 odběratelů elektřiny. Celkový počet odběratelů v únoru roku 2020 překročil hranici 150 tisíc. Na začátku roku 2021 evidovaly Moravské naftové doly přes 162 tisíc zákazníků.

Solidně rovněž v indexu komplexnosti

MND vykazují solidní výsledky i v indexu komplexnosti. V něm jsou zohledňovány obchodní podmínky, smluvní vztahy, úroveň komunikace nebo celkové postavení poskytovatele na trhu. Index komplexnosti vám usnadní výběr nejlepší nabídky ve srovnávači cen elektrické energie. Pozitivně z tohoto porovnání vychází například produkt Proud pro domácnosti.

Cena elektřiny roste. Změna dodavatelů je možnost, jak ušetřit