Vše o elektřině

Dodavatelé elektřiny 2020: Jak poznat důvěryhodného dodavatele?

Na trhu s energiemi se to šmejdy jen hemží. Dokonce ani ti největší dodavatelé nejsou bez poskvrnky. Poznáte, kterému z nich můžete věřit? Jak rozpoznat skutečně důvěryhodného dodavatele elektřiny?

Dodavatelé elektřiny 2020: Jak poznat důvěryhodného dodavatele?
Dodavatelé elektřiny 2020: Jak poznat důvěryhodného dodavatele?

Smlouva a obchodní podmínky

Není to žádná beletrie, přesto jde o povinnou četbu. Podle obchodních podmínek nejlépe poznáte, odkud vítr vane a zda to s vámi dodavatel myslí skutečně dobře. Ti nejlepší dodavatelé vědí, že se nikomu nechce hodiny luštit smlouvy a překládat právničinu do češtiny. Veškeré informace a dokumenty mají proto napsány srozumitelně a nesnaží se nic zakrývat složitými formulkami na hraně pochopitelnosti. Pokud něčemu přeci jen nerozumíte, nebo si nejste jistí, zeptejte se. Jakým způsobem a jak rychle dostanete od dodavatele odpověď, vám také o jeho důvěryhodnosti dost napoví.

Na co si dát pozor?

Moravská plynárenská: Poradíme, na jaké chytáky nenaletět v obchodních podmínkách firmy

Klientský servis

Člověk by nejraději většinu doby ani nevěděl, kdo je jeho dodavatel. Když na to ale přijde, chce mít vše vyřešené hned a bez zbytečných komplikací. Jak kvalitní je tedy klientský servis vybraného dodavatele? Můžete mu bezplatně volat od rána do večera každý den? Provozuje online klientskou zónu, kde budete mít přehled o spotřebě, platbách záloh a případném nedoplatku?  

Až si prohlédnete, co všechno o svém klientském servisu tvrdí dodavatel, zapátrejte online po recenzích skutečných klientů. Napoví vám i komentáře na Facebookovém profilu dodavatele. 

Na co si dát pozor?

Jak komunikovat s dodavatelem při omezení pohybu? Zkuste to online

Cena

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. Například mu nabízí neuvěřitelně nízkou cenu za energie. Ano, menší dodavatelé mohou mít nižší náklady, tudíž dokážou přijít na trh s levnější elektřinou, může se ale také jednat o poměrně jednoduchý trik – nalákat nové klienty na nízkou cenu, která je ale zaručená jen po krátké období. Jakmile doba uplyne, dodavatel mnohonásobně zdraží. 

Na co si dát pozor?

Cena elektřiny hraje při rozhodování velkou roli

Historie a zázemí dodavatele

Někteří dodavatelé by určitě rádi zapomněli na své počiny z minulosti. Ať už jde o předražené žárovky, zamlčování důležitých informací, nebo jiné šmejdské praktiky. Naštěstí ani masivní televizní kampaň plná slavných tváří, nedokáže zamést vše pod koberec a přešlapy z dávné historie najdete pořád jednoduše online. Stačí se kouknout, jestli náhodou nedostal dodavatel od Energetického regulačního úřadu někdy v minulosti přes prsty. 

O dodavateli hodně prozradí i vývoj množství odběrných míst. Kolik má společnost klientů se dozvíte na stránkách operátora trhu. Klesá nebo kolísá jejich počet? Má už roky jen pár stovek? Je jen na vás, jestli se rozhodnete dát šanci garážové firmě s nestabilním zázemím. Rozhodně to ale nedoporučujeme.

Výběr správného dodavatele.

Aktuálně se popularitě těší také Etický kodex obchodníka s energiemi, ve kterém se dodavatelé zavazují, že budou aktivně bojovat proti nepoctivým praktikám obchodníků s energiemi. Neuškodí, když si najdete, jestli se pod ní vybraný dodavatel také podepsal.

Na co si dát pozor?

Šmejdi zneužívají jména velkých společností. Jak se nenechat nachytat?

Index komplexnosti 

Pokud se vám nechce dělat detektivní prověrku, vyzkoušejte náš index komplexnosti. Stačí vyplnit jednoduchou kalkulačku a hned uvidíte, na čem jste.

Srovnávač cen elektřiny

Index komplexnosti má podobu malé žárovičky. Čím víc svítí, tím důvěryhodnější je daný dodavatel. Do indexu zahrnujeme mimo jiné obchodní podmínky, vlastnosti konkrétního produktu, kvalitu klientského servisu a zázemí dodavatele.

Index komplexnosti