Vše o elektřině

Dodavatelé pod cenovým stropem. Kolik lze ušetřit?

Cenový strop, který zavedla vláda ve výši 5000 Kč za MWh u elektřiny a 2500 Kč za MWh u plynu, se v současnosti ukazuje jako značně nadsazený. Dodavatelé představují nabídky, kde je cena i výrazněji pod stropem. Domácnost může ušetřit tisíce korun.

Dodavatelé pod cenovým stropem. Kolik lze ušetřit?
Dodavatelé pod cenovým stropem. Kolik lze ušetřit?

Led na energetickém trhu se prolomil a vládní strop, který měl domácnosti chránit domácnosti před důsledky rostoucích cen elektřiny a plynu, už potřeba není. Důvodem je vývoj na burze, kde ceny elektřiny a plynu na kontraktech pro budoucí dodávky jsou nižší než strop o přibližně 30 až 40 %.

U plynu je rozdíl ještě výraznější, ceny jsou pod stropem o více než 40 %. To znamená, že dodavatelé mohou nakoupit elektřinu a plyn levněji a nabídnout je zákazníkům za ceny pod stropem. 

Srovnejte si ceny elektřiny a zjistěte, kolik ušetříte oproti vládnímu stropu

A největší dodavatelé už ohlásili snížení cen elektřiny a plynu pod své stropy. EON byl prvním, kdo představil ceny pod stropem a u distribuční sazby D02d vyjde  silová elektřina na 4746 Kč/MWh, což je o 254 Kč nižší cena, než strop. Cena je fixovaná na tři roky.  

Pro domácnost s běžnou spotřebou kolem 2 MWh znamená to roční úsporu kolem 500 Kč. Úspora u plynu, kterým domácnosti topí, může být ještě výraznější - cena dosahuje 2306 Kč/MWh, což je o 194 Kč pod stropem. Zde je cena fixovaná na dva roky. Innogy, Centropol a MND také ohlásily snížení cen. 

Nakonec se přidal i největší hráč na trhu, skupina ČEZ. Ta nabídla tarify s dvouletou a tříletou fixací, kde cena postupně klesá. Nejvýznamnější úspora se týká plynu, kde v prvním roce fixace je cena zastropovaná, ve druhém klesne o 16,4 % a ve třetím o 40 %. V posledním roce fixace tak může domácnost ušetřit zhruba 10 000 Kč ročně. Společnost si tak může rozředit dražší nákupy v roce 2022 pro tento rok, kdy platí vládní strop a v dalších letech nabídnout nižší ceny. 

Jan Béreš: Ceny elektřiny a plynu padají, domácnosti mohou ušetřit tisíce korun

Fixovat na 2-3 roky nebo vyčkávat? 

Vývoj na energetickém trhu je krajně nejistý. V současné době je na evropském trhu několik pozitivních faktorů, které snižují cenu elektřiny. To se ale může změnit, například v případě dalších odstávek jaderných bloků ve Francii nebo při dalším růstu cen emisních povolenek.

Evropské státy stále také nemají uzavřených dostatek kontraktů na dovoz zkapalněného (LNG) plynu a jeho cena může výrazně kolísat. 

5 důvodů, proč klesá cena elektřiny

Pokud domácnost nechce spekulovat a mít jistotu plateb po dobu 2 až 3 let, vhodnou volbou jsou zafixované produkty dodavatelů. Další skupinou jsou domácnosti, které chtějí vyčkávat u tarifů s dobou neurčitou s cílem dosáhnout ještě lepších cen. 

V současnosti lze dosáhnout výrazných úspor pouze u tarifů SPOT, které jsou navázány na denní burzovní ceny. Tyto tarify však byly vládou pro velkou část domácností omezeny, jelikož k jejich získání je potřeba elektroměr s průběhovým měřením. Tyto elektroměry jsou však obtížně dostupné od distributorů a mohou být spojeny s ročními poplatky ve výši několika tisíc korun. 

Kolik lze ušetřit? 

Pokud se podíváme na první ceník pod stropem, který představil E.ON, úspory nejsou vysoké a například domácnost se spotřebou kolem 2 MWh uspoří kolem 500 korun ročně.

Vyšších úspor lze pochopitelně dosáhnout u vyšších spotřeb, v případě vytápění formou tepelného čerpadla nebo prostřednictvím plynu, kde mohou dosáhnout i několik tisíc ročně. Stále však u dodavatelů existuje prostor, jelikož burzovní ceny jsou dole, aby nabídly ceníky, které budou mít ještě o něco lepší ceny pod stropem. Dobrou zprávou je, že trh se už rozhýbal a pokud ceny na burze vydrží, dočkáme se dalších nabídek s cenou pod stropem. Aktuální nabídky ceníků pod stropem lze najít ve srovnávači

 

Spotřeba elektřiny 2 MWh, běžná domácnost, distribuční sazba D02d

Cena strop

20 300 Kč

Cena u E.ON

19 800 Kč

Cena burzovní

16 800 Kč 

 

Spotřeba elektřiny 7 MWh nízký a 0,5 MWh vysoký tarif, vytápění tepelným čerpadlem, distribuční sazba d57d

Cena strop

51 600 Kč

Cena u E.ON

49 600 Kč

Cena burzovní

41 100 Kč

 

Spotřeba 20 MWh plynu v rodinném domě 

Cena strop

69 800 Kč

Cena E.ON

64 800 Kč

Cena burzovní

46 500 Kč