Vše o elektřině

Fotovoltaika v roce 2021: Dočkáme se zlevnění solárních systémů?

Popularita fotovoltaických elektráren každoročně roste. Není divu, ceny elektřiny z dlouhodobého pohledu spíše rostly, zatímco cena solárních systémů klesala. Jaké trendy v cenách lze očekávat v roce 2021? Dočkáme se zlevnění solárních systémů?

Fotovoltaika v roce 2021: Dočkáme se zlevnění solárních systémů?
Fotovoltaika v roce 2021: Dočkáme se zlevnění solárních systémů?

Fotovoltaiky zažívají další boom

V úplných počátcích dávaly fotovoltaiky smysl především pro ekologicky smýšlející lidi a nadšence, kteří toužili po energetické soběstačnosti. Během posledních let ale došlo k výraznému zlevnění solárních systémů. Ty jsou tak mnohem dostupnější.

Tento trend potvrzují i konkrétní čísla společnosti ČEZ Prodej, jednoho z hlavních poskytovatelů instalace fotovoltaických panelů v České republice. Za prvních pět měsíců roku 2020 firma nainstalovala na českých střechách 238 solárních systémů. Oproti stejnému období v loňském roce se jedná o 54% nárůst. Rostoucí trend nijak zásadně neovlivnila ani pandemie koronaviru.

Výběrem fotovoltaiky můžete tisíce korun ušetřit už teď. Získejte konzultaci zdarma, jejíž součástí je i návrh fotovoltaiky pro váš rodinný dům.

    +420

      Odesláním formuláře souhlasíte s předáním vyplněných údajů do E.ON Energie, a.s., IČ: 260 78 201, za účelem Vašeho kontaktování v následujících 14 dnech a poskytnutí bezplatné konzultace v rozsahu až 30 minut v oblasti fotovoltaiky a fotovoltaických panelů. Více informací o zpracování Vašich údajů společností E.ON a o Vašich právech se můžete dozvědět na webových stránkách www.eon.cz v sekci Ochrana osobních údajů.

      Rekordně nízké ceny z aukcí pro výstavbu solárních elektráren

      Solární energie je levnější celosvětově. Během loňského roku byl v Portugalsku překonán rekord v cenách z aukcí pro výstavbu solárních elektráren. Při první aukci pro solární elektrárny v zemi padla historicky nejnižší cena 14,76 eur/MWh. Ceny se celkově pohybovaly okolo 20 eur/MWh. Že nejde o ojedinělý případ dokázala další aukce z Kataru, kde byla nejnižší cena zhruba na stejné hodnotě.

      V Německu či Polsku aktuálně dochází k budování fotovoltaiek s výkonem okolo několika megawatt zcela bez dotací. Tyto události by ještě před deseti lety byly nemyslitelné a svědčí o tom, jak se trh s fotovoltaikami za několik posledních let změnil. Za vším stojí zejména dramatický pokles cen potřebných technologií.

      Solární energie snižuje své ceny po celém světě.

      Nižší investiční náklady a vyšší účinnost

      Mezi lety 2010–2019 klesly ceny fotovoltaických panelů o více než 80 %. Objevily se nové technologie, například půlené články nebo bifaciální panely. Fotovoltaiky s sebou přinášejí mnohem nižší investiční náklady než v minulosti a navíc vyrábějí elektřinu s výrazně vyšší účinností. Během stejného období došlo rovněž ke zvýšení spolehlivosti provozu a k zajištění vyšší bezpečnosti. Velký pokrok nastal například v oblasti zabezpečení proti riziku požárů. Nejlevnější v historii jsou také solární tašky.

      Mnohem dostupnější se stane i akumulace energie

      Další oblastí, která je nyní dostupnější než v minulosti, jsou fotovoltaiky s bateriovým úložištěm. Nicméně cenově si je stále mnoho zákazníků nemůže dovolit – hybridní fotovoltaická elektrárna o výkonu 2–3 kilowatt-peak pro rodinný domek vyjde zhruba na 250 tisíc korun. Až více než polovinu částky ale můžete dostat na dotacích od státu z programu Nová zelená úsporám.

      Nová zelená úsporám: 7 otázek a odpovědí k dotacím na fotovoltaiku pro rodinný dům

      Do budoucna se dá očekávat zlevnění spojené s nižší cenou akumulátorů. Výzkum a vývoj se v minulosti zaměřoval primárně na fotovoltaiku, posledních 4–5 let – poté co se u solárního systému podařilo náklady stlačit výrazně dolů – se zraky výzkumníků upínají právě na baterie.

      Pro akumulaci jsou nejčastěji využívány lithiové baterie, aktuálně zejména na bázi lithium-železo-fosfát (LFP). „Když se podíváme na zkušenosti s fotovoltaikou, za deset let budeme úplně někde jinde. Na začátku rozvoje solární energetiky se s každým zdvojnásobením výroby snížily ceny panelů o osmnáct procent. U baterek by to mohlo být podobně,“ předpovídá Martin Sedlák ze Svazu moderní energetiky.

      Podívejte se, jaké druhy baterií se používají do solárních elektráren a čím se liší. Alternativu skladování energie pak nabízejí samotní dodavatelé v podobě tzv. virtuální baterie.

      Virtuální baterie do fotovoltaiky: Porovnání dodavatelů

      Co čekat v roce 2021?

      Předpovídat něco v situaci, která po celém světě panuje, je nadlidský úkol. Asi jen málokdo v lednu 2020 čekal, že ceny elektřiny budou na konci roku zhruba o 10 % nižší. Nicméně za předpokladu, že se ekonomika z pandemických opatření vzpamatuje rychle, je velmi pravděpodobné, že se u solárních systémů dočkáme dalšího zlevnění.

      Důvodů je hned několik. Solární energie patří k pilířům, na kterých chce Evropská unie stavět šetrnější společnost. V rámci naplnění environmentálních cílů proto do této oblasti směřují další investice, které by v dlouhodobém horizontu měly zajišťovat vyšší účinnost technologií a nižší cenu. S trhem poroste i cenová konkurence. V posledních letech navíc ceny technologií pravidelně klesaly. Zejména v otázce akumulace je stále velký prostor ke zlevnění solárních systémů. Hluboká ekonomická krize by však tyto trendy mohla zpomalit nebo dočasně zastavit.