Technologie

Agent 007 má namále: 7 překvapivých povolání, kde drony berou práci lidem i zvířatům

James Bond jich měl plných šuplík nočního stolku už před lety. Nejdřív mu drony v boji se zloduchy jen pomáhaly, třeba při šmírování jejich zlotřilých aktivit na ovládnutí světa. Jenže teď to vypadá, že agenta 007 možná brzo připraví o práci. Koneckonců povolení zabíjet mají drony už nějaký ten pátek. S jakými dalšími profesemi to kvůli létajícím strojům vypadá stejně bledě jako s agentem MI6?

Agent 007 má namále: 7 překvapivých povolání, kde drony berou práci lidem i zvířatům
Agent 007 má namále: 7 překvapivých povolání, kde drony berou práci lidem i zvířatům

Autor fotky: Aashish950 at en.wikipedia [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Podle analytické agentury Gartner drony nahradí v příštích 15 letech zhruba třetinu pracovních míst, které nyní zastávají lidé. Ale pokud podnikáte, určitě víte, že lidská pracovní síla má své nevýhody. Pořád mrmlá, chce zvyšovat mzdu a občas dělá chyby. Naštěstí pro zaměstnavatele už brzo bude na výběr mezi nespolehlivým zaměstnancem z masa a kostí a vždy přesným pracovníkem z drátů a elektrických obvodů

Asi všichni tuší, že dříve či později drony vystřídají pošťáky, poslíčky donáškových služeb a částečně fotografy a kameramany, ale možná vás překvapí, že drony představují konkurenci i pro prsatou obsluhu u výčepů s pivem na hudebních festivalech. Přesvědčte se na vlastní oči.

5 překvapivých povolání, kde drony nahradí lidi

Hostesky nabízející alkohol na koncertech

Probít se řadou podnapilých fanoušků rockové kapely na koncertu cestou ke stánkům s jídlem a pitím je výzva sama o sobě. Probojovat se zpátky stejnou cestou k prvním řadám u pódia s vrchovatým půllitrem piva v ruce chce ještě větší odvahu.

Na pokrokových hudebních akcích, jako je festival Oppikoppi v Jižní Africe, ale padá pivo v kelímku doslova z nebe. Oblíbený nápoj totiž shazují létající drony. Piva-výsadkáři si zajistí pozvolný dopad na zem díky malému padáčku. Jedna rocková hvězda dokonce padající pivo chytila přímo při živém vystoupení před diváky.

Tanečníci a baletky

Půjdete ještě někdy na Labutí jezero, když jste jednou na prknech, která znamenají svět, viděli něco podobného?

Číšníci a servírky

V singapurské restauraci nenarazíte na nepříjemnou obsluhu, ani číšníky, kteří vás chtějí ošidit při placení účtu za večeři.

A nenarazíte ani do dronu, který vám bude vybrané delikatesy servírovat, protože má zabudovaný kolizní systém, a proto se lehce vyhne překážkám v podobě hostů i droních kolegů, jež obsluhují klienty u jiného stolu.

Žongléři

Zatím si drony zvládnou jen tak rekreačně pinkat, ale pokrok jde neuvěřitelně rychle kupředu, takže se jim snad brzo podaří zvládnout i žonglérské kousky se třemi a více míčky.

Strašidla

U nás sice oslava Halloweenu moc nefrčí, ale kdo chce vyděsit své přátele a zrovna nemá telefonní číslo na opravdového ducha ze záhrobí, jistě vezme za povděk i malým dronem, který zvládne nahánět hrůzu lépe než sledování béčkového horroru.

2 nečekané role, kde drony uloupí práci i zvířatům

Ovčácký pes

Jeden farmář v Irsku vyměnil ovčáckého psa za hlídače stáda ovcí, který nežere granule a nemá blechy.

Bernardýn v horské službě

Při pádu laviny jde především o čas. Oběti zavalené ve sněhu mají po uplynutí 30 minut jen 30% šanci na přežití a i dobře vycvičený bernardýn hledá tak trochu jehlu v kupce sena, když pátrá po přeživších. 

Naopak dron, který využívá infračervené kamery, lehce odhalí ještě dýchajícího člověka pohřbeného pod haldami sněhu podle jeho tělesné teploty.