Technologie

Létající hamburgery a pivo na dosah: Drony začínají na Islandu doručovat jídlo

Nemusíte se ani zvednout ze židle či z pohovky, stačí otevřít pusu a už si pochutnáváte na lahodné pizze či hamburgeru. Takto donášková služba na „křídlech“ dronů opravdu nevypadá. Poslíčci s vrtulemi ale výrazně zkrátí čas, za který se jídlo objednané na internetu dostane k hladovému žaludku. V islandském Reykjavíku se 25minutová cesta doručovatele smrskne na 4 minuty ve vzduchu.

Létající hamburgery a pivo na dosah: Drony začínají na Islandu doručovat jídlo
Létající hamburgery a pivo na dosah: Drony začínají na Islandu doručovat jídlo

Pokud platí, že láska prochází žaludkem, budeme možná za pár let drony milovat. Místo doručení objednaného jídla do hodiny se může čekací doba zkrátit na pár minut. Blízkou budoucnost ukazuje slibně se vyvíjející donášková služba v Reykjavíku.

Technici z Izraele posílají čínské drony létat nad Islandem

Izraelská technologická společnost Flytrex a islandská verze McDonaldu firma AHA spojily síly a od srpna začaly posílat drony s chutnými zásilkami přes záliv, který se zakusuje do hlavního města Islandu. Kvůli členitému pobřeží Reykjavíku musí auta překonávat cestu po klikaté silnici, která zabere kolem 25 minut. Na „křídlech“ drona to trvá jen 4 minuty.

Nepředstavujte si ale hejna dronů, které křižují oblohu nad městem. Zatím funguje pouze jediná letová trasa nad zátokou. Flytrex využívá upravený dron DJI Matrice 600. Ten „utáhne“ náklad do hmotnosti 3 kg na vzdálenost 10 kilometrů. Islandský „McDonald“ AHA prodává sushi, hamburgery i alkoholické nápoje, takže ho váhový limit příliš neomezuje.

Bez asistence lidí se droní donášková služba ještě neobejde

Služba se zatím nespoléhá jen na droní schopnosti. Bezpilotní letoun pokrm přenese přes zátoku a zanechá jej na vyzvedávacím stanovišti, kde už čeká poslíček z masa a kostí, aby ho donesl až ke dveřím zákazníkova domu. Bez lidské asistence se droní donášková služba nyní neobejde kvůli zákonným omezením. Flytrex ale doufá, že ty brzy opadnou a bude možné, aby vám dron s objednávkou „zaklepal“ na dveře.

Na rozdíl od jiných společností Flytrex nepočítá s přistávací plochou pro droní doručovatele, protože náklad by měl stroj spustit k zemi na závěsném drátku.

Kdo ovládne trh s doručovacími drony?

Pokusy s droní donáškovou službou jídla se objevily už dříve (Amazon ve Velké Británii, 7 Eleven spolu s drony společnosti Flirtey v USA aj.), ale až v Reykjavíku to vypadá na úspěšný příběh, který neztroskotá na zákonných překážkách.

Amazon obsluhuje pouze zákazníky Amazonu. To znamená, že zbytek trhu zůstává volný pro ostatní droní společnosti.

- Yariv Bash, výkonný ředitel Flytrex

Garáže v oblacích: Vybuduje Amazon létající sklady pro své doručovací drony?

Flytrex prý pracuje v úzkém kontaktu s islandskými zákonodárci a společnost AHA nedávno prohlásila, že drony zařadí natrvalo do svých služeb. Nyní doručí létající stroj asi 20 objednávek denně, koncem roku by více dronů mohlo obsloužit kolem 100 hladových zákazníků za den. Plánuje se také přidání několika nových tras.

Anketa

K čemu také používají drony v Africe?

Není se čemu divit, protože podle AHA jim droní lety už nyní pomáhají ušetřit 60 % nákladů na dopravu pro donášky v oblasti Reykjavíku. Tým z Flytrexu už nyní pošilhává po dalších obchodních příležitostech a rád by zrealizovat i donášky jídla či zboží v obtížnějším terénu výškových budov, např. mrakodrapy ve velkoměstech. Lety dronů údajně testuje kromě Islandu i v několika dalších zemích.