Aktuality

Dukovany slaví 35 let. Příběh a budoucnost jaderné elektrárny

Jaderná elektrárna Dukovany slaví 35 let, na začátku května 1985 zde byl uveden do provozu první reaktor. Podívejte se na příběh, který se skrývá za nejstarší jadernou elektrárnou v České republice a také na to, co by Dukovany mohlo čekat v budoucnu.

Dukovany slaví 35 let. Příběh a budoucnost jaderné elektrárny
Dukovany slaví 35 let. Příběh a budoucnost jaderné elektrárny

Plánování výstavby sahá již do druhé poloviny 60. let

První plány výstavby jaderné elektrárny v Dukovanech se začaly rýsovat již na konci 60. let. Nejednalo se o první jaderný projekt v tehdejším Československu – již od konce 50. let byla budována jaderná elektrárna ve slovenských Jaslovských Bohunicích u Trnavy, která byla uvedena do provozu v roce 1972. Budování elektrárny v Dukovanech probíhalo ve spolupráci se Sovětským svazem. Mezivládní dohoda o novém jaderném zdroji byla podepsána v roce 1970. Kromě elektrárny na českém území řešila tato smlouva také rozšíření zmiňované elektrárny v Jaslovských Bohunicích.

V Dukovanech měly být původně dva jaderné bloky, nicméně v polovině 70. let rozhodla československá vláda o tom, že zde vyrostou bloky čtyři. Výstavba na pomezí Vysočiny a jižní Moravy započala v roce 1978. Zahrnovala čtyři výrobní bloky, osm chladicích věží a desítky dalších budov. Náklady na jadernou elektrárnu Dukovany se pohybovaly mezi 30–32 miliardami československých korun. Téměř současně s elektrárnou byly na řece Jihlavě vytvořeny vodní nádrže Mohelno a Dalešice, které představují zdroj chladicí vody a funguje na nich rovněž přečerpávací elektrárna.

Elektrárna Bełchatów: Poznejte sílu jako 5 bloků Temelína

3. května 1985 začal zkušební provoz

Ke konci roku 1982 byl první blok elektrárny osazen tlakovou nádobou reaktoru. Rok nato se začalo dovážet palivo a v únoru 1985 technici spustili štěpnou reakci. Třetího května 1985 byl zahájen zkušební provoz. Na začátku listopadu téhož roku, po šestiměsíčním zkušebním období, blok přešel do ostrého nominálního provozu. Během následujících dvou let doplnily první jaderný blok ještě tři zbývající. V červenci 1987 po spuštění posledního bloku tak elektrárna dosáhla svého maximálního výkonu.

elektrárna Dukovany

Dukovany stojí za pětinou elektřiny v České republice

Původně měl každý ze čtyř reaktorů instalovaný výkon 440 MW. Mezi lety 2005–2012 došlo k modernizaci a výkon reaktorů byl navýšen. V současné době elektrárna disponuje instalovaným výkonem 2040 MW a pokrývá zhruba 20 % spotřeby elektřiny v České republice. Hodnota roční výroby elektřiny se pohybuje okolo 15 terawatthodin. Nejvíce bylo vyrobeno v roce 2013 – konkrétně 15,689 TWh.

Provoz jaderné elektrárny byl původně naplánován na třicet let. V době, kdy Dukovany slaví již pětatřicáté narozeniny, se mluví o konci někdy kolem roku 2037 s možným prodloužením až do roku 2047. Může za to rozvoj technologií, provedené úpravy, ale také fakt, že původní plán byl tvořen v době, kdy zde nebyly zkušenosti s podobně dlouhým provozem jaderných zdrojů. Samotná praxe ukázala, že některé komponenty stárnou o něco pomaleji, než se odhadovalo.

Okolo roku 2038 by mohl být spuštěn další blok

Nicméně životnost jaderné elektrárny nelze prodlužovat do nekonečna. Vědomi si toho jsou i samotní politici, ostatně Dukovany hrají v české energetice velmi důležitou roli. V loňském roce se po dlouhých debatách o výstavbě nových jaderných zdrojů v ČR vláda konečně shodla na tom, že aktuální prioritou je vybudování jaderného bloku právě v Dukovanech. Na konci letošního dubna začala vláda projednávat smluvní rámec se společností ČEZ a její dceřinou společností Elektrárna Dukovany II, tedy s plánovanými investory projektu. Potřebné smlouvy mezi státem a investory by měly být podepsány v polovině tohoto roku.

Potvrzeno: Prodloužení životnosti Dukovan nic nebrání

Výběrové řízení na dodavatele jaderného bloku by mělo začít ještě letos. Do konce roku 2022 by měl být znám vítěz tendru. Po přípravě smluvní dokumentace a potvrzení subdodavatelského řetězce by o dva roky později mohlo dojít k podpisu smluv. Reálný termín spuštění bývá odhadován někdy mezi lety 2038–2040. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček by však rád cílil na dřívější termín dokončení. Plánovaný nový blok nicméně pokryje zhruba jen 60 % výkonu starých bloků, které budou muset být v té době odstaveny.

Jaderná elektrárna Dukovany

Investice na výstavbu nového jaderného bloku byly nejčastěji odhadovány na 200 miliard korun, nicméně informace se různí. Například minoritní akcionář ČEZu Michal Šnobr ještě během loňského roku upozorňoval na to, že česká vláda i ČEZ při výpočtu návratnosti kalkulují s cenou 120 miliard korun plus 20 miliard za přípravu. Reálné rozpočty podobných právě probíhajících projektů v Evropě nebo Spojených státech se však dle jeho názoru pohybují mezi 300–350 miliardami korun.

Nové bloky Dukovan? Česku hrozí, že bude doplácet stovky miliard

Dukovany oslaví narozeniny největším autokinem v ČR

Jaderná elektrárna Dukovany slaví své pětatřicáté výročí unikátním autokinem, které je od 15. května až do konce prázdnin v areálu vybudováno. Co se týče velikosti projekční plochy a kapacity aut pro diváky, mělo by jít o největší autokino v České republice. Vstupné bude dobrovolné a jeho výtěžek bude věnován na podporu lidí bojujících s koronavirem v první linii.

Celá akce bude probíhat v souladu s platnými preventivními opatřeními. V průběhu května a června tak bude například možné sledovat filmy pouze z aut. Mezi vozidly pak musí být rozestup dva metry.