Elektromobilita

Elektromobily Audi e-tron a VW eCrafter dorazily na český trh. Až do neděle jsou k vidění na pražském e-SALONu

Hned čtyři novinky ekologických aut jsou od včerejška k vidění na výstavišti v Praze Letňanech, kde se koná veletrh čisté mobility. První ročník e-SALONu uvádí v národní premiéře elektromobily světových značek a představuje budoucnost čistých měst, alternativních pohonů a infrastruktury.

Elektromobily Audi e-tron a VW eCrafter dorazily na český trh. Až do neděle jsou k vidění na pražském e-SALONu
Elektromobily Audi e-tron a VW eCrafter dorazily na český trh. Až do neděle jsou k vidění na pražském e-SALONu

Světová premiéra dvou nových elektromobilů

Nejzajímavějším exponátem je bezesporu Audi e-tron s cenou 2 090 000 Kč, čímž se vyrovnává Jaguaru I-Pace. O něco levnější je druhá novinka Volkswagen eCrafter za 1 645 409 Kč. Lexus představil hybridy: Sedan ES 300h za cenu 1 140 496 Kč a malý crossover UX v nehybridní verzi za 799 000 Kč. Ceny jsou uvedeny bez DPH. Toyota ukázala v české premiéře Camru, ale cenu nezveřejnila, protože její oficiální uvedení na český trh ji čeká až příští týden.

Audi e-tron

Zdánlivě klasické Audi, ale přitom úplně jiné

Audi e-tron je crossover s bateriemi v podlaze, pohonem všech čtyř kol a udávaným dojezdem 400 km. Novinka je dražší než Audi Q8, ale cenově se vyrovná přímému konkurentovi Jaguaru I-Pace. Je to jedno z prvních sériově vyráběných aut, které má místo zpětných zrcátek kamery. Interiér je hodně podobný ostatním modelům Audi. Zavazadelník má objem 600 litrů. Pod kapotou je pak menší prostor o objemu 60 litrů určený k uložení dobíjecích kabelů. 

Šance pro elektromobily. EU radikálně snížila emise do roku 2030

Při nákupu musíte zvážit různé možnosti domácího nabíjení. Základní varianta nabíječky disponuje s 11 kW, s udanou dobou dobití 8 hodin. V silnějším provedení 22 KW byste nabili baterie za 4,5 hodiny.

Rychlou „šťávu“ brzy získáte v celé Evropě

Audi také oznámilo, že v příštím roce zahájí výstavbu sedmi rychlonabíjecích stanic. Jedná se o netrpělivě očekávaný projekt VW, BMW, Daimleru a Fordu, který zajistí vybudování 400 takových stanic po celé Evropě.

VW eCrafter

Elektromobil jako užitkové vozidlo

Druhou novinkou je dodávka Volkswagen eCrafter. Disponuje výkonem 100 kW a bateriemi s kapacitou 35,8 kWh. Vůz zároveň nabídne nákladový prostor o objemu 10,7 m3 a schopnost odvézt náklad o hmotnosti 975 kg. Z toho je patrné, že Volkswagen cílí na firmy, které používají dodávky v městském provozu na kratší vzdálenosti.

Lexus a hosteska

Další dvě premiéry si odbyla automobilka Lexus. Představila nový sedan ES a pro evropské trhy nejspíš příznivější malý crossover UX. Oba tyto automobily lze pořídit jako hybridy. Toyota si svou novinku Camry schovala na příští týden.