Domácnost

Ecocapsule: Bydlení budoucnosti, nebo bláznivý nápad, který nikdo nevyužije?

Už máte po krk civilizace? Rádi byste si sbalili svých pár švestek a odstěhovali se někam daleko od lidí, ale nechcete se vzdávat pohodlí v dřevěné chatrči bez elektřiny a teplé vody? Slovenští architekti přišli s řešením. Vytvořili malý nízkoenergetický „šnečí domek“, který nepotřebuje dodávky energie ze sítě a může se přemístit všude za svým majitelem. Jak se bydlí ve futuristické Ecocapsuli?

Ecocapsule: Bydlení budoucnosti, nebo bláznivý nápad, který nikdo nevyužije?
Ecocapsule: Bydlení budoucnosti, nebo bláznivý nápad, který nikdo nevyužije?

Nejde o obydlí pro hobity, ale o nízkoenergetický domek z dílny trojice slovenských architektů (Tomáš Žáček, Soňa Pohlová, Igor Žáček), kteří si říkají Nice Architects. Svůj mobilní příbytek, který nabízí bydlení pro dva lidi s vnitřním prostorem o objemu 14,8 m³, pojmenovali Ecocapsule. Tento šnečí domek totiž není závislý na dodávkách energie z distribuční sítě. 

Energii může čerpat z výsuvné větrné turbíny nebo ze solárních panelů na střeše domku. Bez proudu by obyvatelé Ecocapsule neměli zůstat ani během noci či bezvětří, protože mají k dispozici výkonné baterie.

Oválný tvar se skvěle hodí pro sběr dešťové vody a rosy. Aby se mohli obyvatelé Ecocapsule v klidu napít, prochází nashromážděná voda ještě několika filtry.

Obydlí pro novodobé nomády

Podle autorů projektu moderní domek poskytuje veškerý luxus běžného hotelového pokoje. Vejde se sem kuchyňský kout s tekoucí vodou, splachovací WC, sprcha s teplou vodou i další úložné prostory pro sportovní či jiné náčiní. 

Když už vás to na jednom místě omrzí, celkem jednoduše se spakujete a můžete se přesunout jinam. Ecocapsuli bez problému naložíte do standardního přepravního kontejneru, když budete chtít cestovat lodí nebo letadlem. Ale přesun z místa na místo zvládnete i s pomocí vlastního automobilu, a dokonce prý můžete využít i tažného zvířete. Bohužel fotka Ecocapsule tažené oslíkem zatím na webu firmy chybí. 

Moje Ecocapsule, můj hrad: Komu se bude mobilní domek hodit?

Kdo by se mohl v mobilním domku brzo zabydlet? Kromě dobrodruhů, kteří by se rádi toulali někde divočinou nebo chvíli žili na odlehlých místech, která připomínají konec světa, může Ecocapsule pomoci třeba vědcům nebo záchranářům. Badatelům může sloužit jako terénní výzkumná stanice. Při přírodní či jiné katastrofě se dá Ecocapsule využít jako nouzové ubytování pro zasažené obyvatele i humanitární pracovníky. 

Foto: http://www.nicearchitects.sk/sk/ecocapsule