Vše o elektřině

Výzva pro kutily: Zkuste si vyrobit jednoduché elektrické autíčko

V hračkářství sice můžete koupit všelijaké modely vozítek, která troubí klaksonem, svítí předními i zadními světly anebo dokonce přehrávají hudbu, ale s žádným v obchodě uloveným elektrickým autíčkem nezažijete tolik zábavy a legrace jako s tím, které jste splácali dohromady sami. Podívejte se na názorný videonávod a pusťte se do toho. Většinu součástek seženete u sebe doma.

Výzva pro kutily: Zkuste si vyrobit jednoduché elektrické autíčko
Výzva pro kutily: Zkuste si vyrobit jednoduché elektrické autíčko

Co budete potřebovat?

Namítáte, že zrovna přebytečných miniaturních elektromotorů moc po kapsách nenosíte? Zkuste doma najít nějaký starý elektrospotřebič, který už nepoužíváte a můžete ho rozebrat na díly (např. elektrický kartáček, holicí strojek nebo mixér). Citlivou pitvou byste z nich měli vypreparovat baterii i elektromotor. Pokud příhodný „mrtvý“ spotřebič doma nenajdete, budete muset skočit do obchodu s elektronikou nebo do modelářství. 

Postup, jak vyrobit elektrické autíčko

  1. (1) Ohněm rozpálenými nůžkami provrtáme čtyři malé dírky do menší plastové láhve. Vytváříme základ pro podvozek vozítka a jeho přední a zadní nápravy, takže vždy uděláme dvě díry proti sobě na opačných stranách lahve.
  2. (2) Každou dvojicí protilehlých děr provlečeme jedno brčko. Pistolí přilepíme vyčnívající části brček k láhvi, aby držela a nemohla se otáčet. Kousky brčka trčící ven zkrátíme na menší pahýly, cca. 0,5 cm.
  3. (3) Doprostřed všech čtyř víček provrtáme malé díry na provlečení špejlí. Na jeden konec špejle připevníme víčko. Utěsníme lepidlem z pistole a obě špejle protáhneme nápravami z brček. Na volné konce špejlí stejným způsobem doplníme zbývající dvě víčka a zbavíme se přebývajících kusů špejlí. Vyzkoušíme si, že špejle s víčky se mohou otáčet, aby autíčko jezdilo.
  4. (4) Od větší plastové láhve oddělíme vrchní zakulacenou část s víčkem. Její stěnu rozstříháme na několik podlouhlých proužků a trochu je přitlačíme směrem k víčku, abychom vyrobili součástku podobnou vrtuli či větrníku. 
  5. (5) Točitou část elektromotoru připevníme lepidlem k horní ploše víčka s vrtulí. 
  6. (6) Na vršek plastové karosérie autíčka přilepíme baterii a elektromotor kousek od sebe, aby se mohly dotýkat kabely. Při spojení bude baterie dodávat energii motoru, který začne roztáčet vrtuli a autíčko se rozjede.