Domácnost

Elektrické topení: Kdy se vyplatí?

Elektřina se často šmahem odsoudí jako jeden z nejdražších způsobů vytápění, ale v době moderních nízkoenergetických a pasivních domů to už dávno není pravda. V řadě případů se elektřina vyplatí a vychází výhodněji než plyn nebo tuhá paliva. Ve kterých domech není elektrické topení ekonomickým nesmyslem a na kolik vás vyjde topná sezóna?

Elektrické topení: Kdy se vyplatí?
Elektrické topení: Kdy se vyplatí?

Díky dvoutarifní sazbě je elektřina na vytápění levnější

V současné době se cena elektrické energie pohybuje mezi 7–9 Kč za kilowatthodinu u distribuční sazby D02d, kterou využívá většina domácností v České republice. Tato distribuční sazba je však jednotarifní. Naopak majitelé domů a bytů vytápěných elektřinou mohou získat výhodnější dvoutarifní sazbu. Ta rozlišuje nízký a vysoký tarif. V nízkém tarifu je elektřina výrazně levnější a v závislosti na konkrétní sazbě ji domácnost může využívat po dobu minimálně 8 hodin až po maximálně 20 hodin denně.

Odborník radí, kdy se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo na vytápění

Konkrétní sazba elektřiny je závislá na způsobu vytápění. Elektřinou je možné topit buď různými typy přímotopů, akumulačním kotlem nebo v kombinaci s tepelným čerpadlem. Pro vytápění elektřinou se nejčastěji využívají sazby D57d nebo D26d, u nichž se cena pohybuje mezi 5–6 Kč/kWh.

Kolik stojí vytápění elektřinou?

Pro lepší představu, kolik stojí vytápění elektřinou, vezmeme v úvahu běžnou novostavbu se čtyřčlennou domácností, plochou 150 m2 a výpočtovou tepelnou ztrátou 7 kW. Topení akumulačními kamny vyjde ročně na přibližně 53 tisíc korun. Přímotop je o něco úspornější, s ním roční náklady dosahují asi 44 tisíc korun. V případě instalace tepelného čerpadla dosahuje cena za vytápění elektřinou jen 15 tisíc ročně. Pokud bychom tyto ceny porovnali se zemním plynem, ten by ve srovnatelném domě vygeneroval složenky ve výši 27 tisíc korun.

Z tohoto srovnání je očividné, že vytápění klasické novostavby se elektřinou příliš nevyplatí. Nejúspornější formou vytápění je tepelné čerpadlo, na druhou stranu je u něj potřeba počítat s vysokou počáteční investicí ve srovnání s plynovým kotlem.

Vytápění elektřinou se vám za určitých podmínek může vyplatit.

Vytápění elektřinou je výhodnější u pasivních domů

Přestože se vytápění elektřinou u klasické novostavby prodražuje a u starých domů je ekonomickou sebevraždou, je elektrické topení nejlepší volbou u pasivních a některých nízkoenergetických domů. V nich je totiž spotřeba tak nízká, že se nevyplatí investovat do drahého plynového kotle, nebo dokonce do tepelného čerpadla.

Ačkoliv se často uvádí, že pasivní dům nepotřebuje vůbec žádné topení, v podmínkách České republiky to není tak docela pravda. Dotápět je potřeba několik dní v roce, ale tepelné ztráty pasivních domů dosahují pouze 1–4 kW. To znamená u průměrně velkého domu (150 m2) roční spotřebu energie na m2 jen 10–15 kWh. Při ceně elektřiny 5 Kč/kWh vyjde vytápění pasivního domu jen kolem 11 tisíc korun ročně. Navíc se dá ještě ušetřit díky výhodnějšímu dodavateli.

Porovnání ceny vytápění elektřinou u různých staveb (plocha 150 m2, cena elektřiny 5 Kč/kWh)

 

Spotřeba energie na vytápění v kWh/m2/rok

Cena vytápění (Kč/rok)

Běžný dům ze 70. – 80. let

nad 200

více než 150 000 Kč

Běžná novostavba

50 až 140

37 500 Kč–105 000 Kč

Nízkoenergetický dům

méně než 50

méně než 37 500 Kč

Pasivní dům

méně než 15

méně než 11 250 Kč

Zdroj: Tabulka převzata z eon.cz + vlastní výpočty

Zároveň nevyžaduje vytápění elektřinou vysoké počáteční investice. Nejlevnějším řešením je pořízení několika klasických přímotopů, jež zakoupíte za pár stovek. Nevýhodou je vyšší prašnost a zásah do designu interiéru. Proto jsou pro náročnější majitele domů připraveny nízkoteplotní zdroje ve formě topných fólií nebo elektrických rohoží, které se ukryjí v konstrukci stavby.

Proč je vytápění elektřinou v pasivních domech efektivní?

Pro pasivní dům nabízí elektřina velmi komfortní způsob vytápění. Nejsou potřeba vysoké investice, eliminují se ztráty v rozvodech a je umožněna velmi účinná regulace v jednotlivých místnostech.

Vybavení pasivního domu. Kolik můžete ušetřit za energie?

Oblíbenou variantou je využití nízkoteplotních zdrojů. Je nutné je instalovat ve větší ploše, na druhou stranu snižují spotřebu energie díky optimálnímu rozložení tepla v místnosti. Topení elektřinou se může nainstalovat ve formě topných fólií. Volí se umístění do podlahy nebo stropu podle toho, jak velká plocha místnosti je zastavěna nábytkem. Tyto zdroje elektrického vytápění můžete navíc perfektně regulovat z jednoho místa, což poskytuje vysoký uživatelský komfort.