Domácnost

Jak vybrat tepelné čerpadlo, aby se opravdu vyplatilo

Tepelné čerpadlo získává v posledních letech na popularitě jako ekologický a úsporný způsob vytápění. Otázkou však zůstává, zda se hodí do všech objektů a jaký typ zvolit, aby se jednalo o opravdu efektivní zdroj vytápění. Podívejte se, jaká jsou pravidla pro výběr tepelného čerpadla tak, aby se skutečně vyplatilo.

Jak vybrat tepelné čerpadlo, aby se opravdu vyplatilo
Jak vybrat tepelné čerpadlo, aby se opravdu vyplatilo

Vyplatí se tepelné čerpadlo ve starším domě?

Při výběru tepelného čerpadla vstupuje do hry několik aspektů. Rozhodovat se budete především na základě výkonu, který je dimenzován tak, aby pokryl tepelné ztráty domu. Ta se liší v závislosti na typu stavby.

Nejnižší tepelné ztráty mají novostavby s vysokým standardem zateplení, nejlepších výsledků dosahují pasivní domy. Naopak u starších objektů je nutné počítat s velkými tepelnými úniky. V tom případě se vytápění tepelným čerpadlem nevyplácí. Buď by muselo být dimenzováno na velmi vysoký výkon, což znamená neúměrně vysoké pořizovací náklady, nebo by nedostatečný výkon čerpadla musel být vykompenzován dotápěním elektřinou, což investici zdražuje v každodenním provozu.

Vyplatí se tepelné čerpadlo ve starším domě?

O instalaci tepelného čerpadla do staršího domu byste tak měli uvažovat až po provedení kvalitního zateplení, jinak budete zbytečně vyhazovat peníze oknem.

Jak správně zvolit typ tepelného čerpadla

Vnější podmínky jsou jedním z určujících faktorů pro výběr typu tepelného čerpadla, protože charakter podnebí a teplota mají vliv na účinnost zařízení. V teplejších oblastech se využívají spíše tepelná čerpadla vzduch/voda, v chladnějším podnebí dosahuje lepší účinnosti typ země/voda. Česká republika leží na pomezí mírného a chladného pásu, a tak nelze předem jednoznačně určit, který typ tepelného čerpadla je vhodnější.

Obecně lze říci, že tepelné čerpadlo vzduch/voda dosahuje nejlepší účinnosti v teplejších oblastech. Zároveň je jeho instalace méně nákladná, protože není potřeba drahých vrtů a zemních prací, což ve výsledku znamená velmi dobrou návratnost investice. Orientovat se můžete také podle bodu bivalence. Ten určuje, při jakých teplotách přestává tepelné čerpadlo na vytápění domu stačit a musí si vypomoci dotápěním pomocí elektřiny. Bod bivalence může být 0 °C, ale i -10 °C – to má samozřejmě vliv na pořizovací cenu zařízení. Avšak na první pohled levnější zařízení by se nemuselo vyplatit právě kvůli nutnosti dotápění elektřinou při teplotách pod bodem mrazu.

Tepelné čerpadlo vzduch voda: Jak funguje a kolik stojí?

Naopak tepelné čerpadlo země/voda těží ze stálosti teploty pod zemí a dosahuje dobré účinnosti i při teplotách pod nulou. Díky tomu dosáhnete nižších nákladů na elektřinu a další úsporu přináší i delší životnost zařízení, která zpravidla přesahuje 20 let. V příhodných podmínkách lze uvažovat také o instalaci tepelného čerpadla voda/voda.

Kolik tepelné čerpadlo uspoří

Tepelné čerpadlo funguje jako násobitel energie – pro svůj provoz spotřebovává elektrickou energii, kterou přemění na teplo s vysokou účinností. Nejoblíbenější typ vzduch/voda odebírá teplo ze vzduchu. Při procesu přeměny tepelné energie mezi venkovním vzduchem a topným systémem v domě se vytvoří až 75 % energie zdarma. To znamená, že zařízení stačí 1 kW elektřiny pro výrobu až 4 kW tepla. Varianta země/voda, jež získává teplo z hloubkového vrtu nebo zemních kolektorů, spotřebuje ještě přibližně o 30 % elektřiny méně.

Tepelné čerpadlo funguje jako násobitel energie.

Konkrétní úspora nákladů na vytápění závisí na mnoha faktorech, ale zpravidla se udává kolem 50–70 %. Kvalitní dodavatel tepelných čerpadel by vám měl být schopen předložit konkrétní příklady úspor v různých typech staveb po zaběhnutí zařízení a odhad pro váš dům.

Pozor na topný faktor

Topný faktor COP (Coefficient of Performance) udává účinnost tepelného čerpadla. Ukazatel se vypočítá jako poměr topného výkonu k příkonu při různých úrovních teploty. Například v nabídce dodavatelů typu vzduch/voda se obvykle setkáte se zápisem COP v normovaných podmínkách A7/W35, tzn. že teplota vzduchu na vstupu do zařízení je 7 °C a výsledná teplota vody v otopném systému je 35 °C. Jedná se však o teoretický ukazatel, který v praxi bývá nižší.

Ačkoliv není topný faktor všeříkající, jeho zápis názorně ukazuje, že účinnost se neodvíjí pouze od teploty na vstupu, tj. vnějších podmínek a podnebí, ale rovněž od požadované teploty na výstupu. Optimální je kombinovat tepelné čerpadlo s tzv. nízkoteplotním vytápěním, které místo obvyklých radiátorů využívá podlahového, stěnového nebo stropního vytápění. Zachování konvenčních radiátorů není vyloučeno, ale je potřeba počítat s vyšším výkonem čerpadla, což s sebou nese vyšší náklady.

Specialista Tomáš Suchý: Elektřina zdražuje. Změnit dodavatele se vyplatí

Vybírejte pouze z prověřených dodavatelů

Prohlížíte si nabídky různých dodavatelů a překvapují vás velké rozdíly v cenách zařízení? Nápadně nízká cena by vás měla varovat. Dodavatelé méně kvalitních modelů se totiž snaží nalákat zákazníky velmi nízkou částkou. To si můžou dovolit proto, že cenu rozdělují na malé komponenty – díky tomu se částka za tepelné čerpadlo zdá na první pohled výrazně nižší. Následně si však budete muset připlatit za další nutné součástky (čerpadla, elektrokotel apod.), které jsou v případě kvalitních dodavatelů již součástí kalkulace. Navíc u levných modelů musíte počítat s vyšší spotřebou elektřiny, což ve výsledku smaže vaši počáteční úsporu.

Vyčíslit přesnou částku, za kterou tepelné čerpadlo pořídíte, je velmi obtížné.

Při výběru tepelného čerpadla dbejte v prvé řadě na kvalitu, přece jen se jedná o investici na minimálně 15-20 let. Seriózní firma vám nabídne vypracování projektu na míru vašemu domu zdarma s přihlédnutím nejen na možnou úsporu, ale také na vaše možnosti a preference. Dodavatel tepelné čerpadlo nainstaluje, ale měl by věnovat čas i vašemu zaškolení a poskytovat kvalitní servis. Při výběru vám pomůže Evropská značka kvality Q (Q LABEL), jež potvrzuje, že tepelné čerpadlo prošlo akreditovaným testováním.

Jak tedy vybrat toho správného odborníka na kalkulaci a instalaci čerpadla?

Na kalkulaci a správné instalaci závisí nejen návratnost tepelného čerpadla, ale také jeho výkon. Tyto dva úkony přitom nejčastěji provádí přímo prodejce, ať už prostřednictvím týmu vlastních techniků, nebo ve spolupráci s externí firmou. Na tom, od koho si tepelné čerpadlo pořídíte, tedy záleží mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Jak tedy vybrat toho pravého dodavatele?

Odborník radí, kdy se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo na vytápění

Kolik stojí tepelné čerpadlo

V současné době se cena tepelných čerpadel od kvalitních firem liší řádově jen o procenta, proto je dobré při výběru nejvhodnější nabídky zohlednit také poskytované služby, možnost prodloužené záruky a recenze od zákazníků.

Orientační ceny tepelných čerpadel včetně montáže
Vzduch/Voda 90 000 Kč až 250 000 Kč
Země/Voda 200 000 Kč až 350 000 Kč
Voda/Voda 200 000 Kč až 350 000 Kč
Vzduch/Vzduch 25 000 Kč až 40 000 Kč

Tabulka: Orientační ceny tepelných čerpadel včetně montáže, eon.cz

Vyčíslit přesnou částku, za kterou tepelné čerpadlo pořídíte, je velmi obtížné, protože cena se liší nejen na základě modelu, ale také náročnosti montáže v jednotlivých objektech. V běžném rodinném domě se cena nejoblíbenějšího tepelného čerpadla vzduch/voda pohybuje kolem 150 000 Kč. Jestliže domácnost na vytápění potřebuje 20 000 kWh ročně, zaplatila by za vytápění elektřinou 54 000 Kč (při průměrné ceně 2,7 Kč/kWh v distribuční sazbě D45d). Díky tepelnému čerpadlu klesne spotřeba elektřiny o 13 000 kWh, tzn. roční náklady 21 000 Kč (při průměrné ceně 3 Kč/kWh v distribuční sazbě D56d). V tomto případě úspora dosahuje 33 000 Kč ročně a investice do tepelného čerpadla se vrátí zhruba za 5 let.

Chcete ušetřit ještě víc? Ověřte si, zda odebíráte elektrickou energii výhodně. Zkontrolovat!