Vše o elektřině

Energie zdražují. Současné ceny není možné udržet, tvrdí analytik Les

Dodavatelé začali zdražovat elektřinu, u plynu zatím spíše vyčkávají. Kdo si však nezafixuje energie včas, zaplatí výrazně více v budoucnu, upozorňuje energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz Michal Les.

Energie zdražují. Současné ceny není možné udržet, tvrdí analytik Les
Energie zdražují. Současné ceny není možné udržet, tvrdí analytik Les

Elektřina na burze prudce zdražuje. O kolik procent průměrně rostly ceny u jednotlivých ceníků?

Cena elektřiny na burze vzrostla o polovinu oproti minulému roku, což začali někteří dodavatelé promítat do svých cen pro domácnosti. I tak se ale zdražení liší podle toho, jak dodavatelé nakupovali elektřinu v průběhu roku.

Průměrně však ceny dodavatelů vzrostly o 10-15 % a další kolečko zdražování nás nejspíše čeká. 

Ušetřete tisíce korun ročně volbou levnějšího dodavatele. Je to snadné a rychlé.

Ještě výraznější zdražení bylo u zemního plynu, u kterého se cena na burze blíží k 700 korunám za MWh. Jak se tady zdražení promítlo do ceníků dodavatelů?  

Ano, u plynu se cena na burze dokonce meziročně zvýšila o 80 %. Dodavatelé, se kterými aktivně spolupracuje, ale zdražovali výrazně méně.

Došlo k zajímavé situaci na trhu, kdy spotřebitelé mohou získat nižší ceny než ty, které jsou aktuálně na burze. Dlouhodobě to není udržitelné a u plynu se v budoucnu také dočkáme zdražení. Pro spotřebitele je tedy velmi výhodné zafixovat si současné ceny. 

Mohou stále spotřebitelé ušetřit? Co by měli dělat? 

Lidé si prostřednictvím Ušetřeno.cz mohou zafixovat své ceny energií na 2 až 3 roky a být chráněni proti zdražování. Záleží na spotřebě, distribuční sazbě, současném dodavateli a jeho produktu.

Je to tedy velmi individuální, nicméně lidé mohou stále ušetřit až desítky procent z celkové ceny prostřednictvím volby retenčních nebo akvizičních ceníků.