Aktuality

Vítězové E.ON Energy Globe 2020 jsou inspirací nejen firmám, ale i obcím

Stovky zajímavých ekologických projektů se utkaly v mnoha kategoriích. Absolutně zvítězila obec, která by mohla být svým udržitelným ekologickým chováním vzorem pro ostatní.

Vítězové E.ON Energy Globe 2020 jsou inspirací nejen firmám, ale i obcím
Vítězové E.ON Energy Globe 2020 jsou inspirací nejen firmám, ale i obcím

Tento ročník soutěže Energy Globe byl odlišný. Bez diváků a za přísných hygienických opatření. Účast samotných projektů ale byla přitom valná. V letošním E.ON Energy Globe se zúčastnilo 302 projektů v 6 kategoriích. Do užšího výběru se dostalo pouze 12 finalistů. „Udržitelnost a ekologie se stává důležitým tématem stále pro více lidí. Klimatická změna má setrvačnost. To, co změníme teď, se projeví až zhruba za dvacet let. Proto vítám jakékoli chytré ekologické projekty a inovace, s nimiž můžeme začít ihned. Protože i malé projekty nebo jednotlivci můžou dokázat velké věci,“ říká Martin Záklasník, předseda představenstva E.ON Energie. 

Obec, která inspiruje

Absolutním vítězem se stal trvale udržitelný rozvoj v obci Hostětín s 220 obyvateli, kde dlouhodobě kladou důraz na rozvoj, který je šetrný k životnímu prostředí. Obec se snaží myslet na ekologii komplexně. Funguje zde například elektrárna na dřevní štěpku, místní moštárna je osázena solarními panely nebo celá obec používá ekologické veřejné osvětlení, které omezuje škodlivý světelný smog.

E.ON Energy Globe: Ekologické projekty se rozvíjí ve velkých i malých obcích

Ekologické projekty obce Hostětín jsou proto vzorem pro další samosprávy. „Velice mě potěšilo, že právě Hostětín dostal od veřejnosti nejvíce hlasů a stal se absolutním vítězem letošního ročníku soutěže. Ukazuje se, že i v tak malé obci lze dát dohromady ekologické projekty, které fungují, jsou příkladem udržitelných postupů a ukazují nám, jak zlepšit naše životní prostředí,“ říká Martin Záklasník. 

Dřevní štěpka Hostětín

Hlavní cenou je roční užívání automobilu ŠKODA Octavia iV model Plug-in s hybridním pohonem od společnosti Škoda Auto. Cenu převzal Jaroslav Boleček, starosta Hostětína. 

Nový život mobilům a využití bronwfieldu 

Soutěžilo se ale v dalších několika kategoriích. Kategorii Produkt ovládla Opravárna, která je největší opravárenskou sítí v České republice a sduržuje 1630 opravářů a servisů. Opravárna pomáhá například vdechnout výrobkům nový život. Nejvíce se daří opravovat mobilní telefony a notebooky. Opravárna chce přispět k naplnění cílů evropského programu Green Deal. 

Dalším vítězem v kategorii Firma je společnost Sonnetor z moravských Čejkovic, která vyrábí bylinné čaje a koření. Firma půsogbí na nevyužívaném bronfieldu a nezabírá novou půdu. Střecha haly je navíc pokryta solárními panely, které pokrývají téměř 7 % spotřeby elektřiny ve firmě. Zbytek je odebírán výhradě z obnovitelných zdrojů. 

Vzdělávání a modulární stavba 

V kategorii Klimatická změna zvítězil Člověk v tísni se svým projektem online kurzu, který vzdělává zájemce ohledně klimatické změny. Je zaměřen primárně na vyučující, kteří následně poznatky komunikují žákům.

Vítězem v kategorii Stavba se stala moderní klinika budoucnosti Fakultní nemocnice Olomouc. Novostavba II. Interní kliniky nemocnice splňuje pasivní standardy. Zároveň je možné měnit vnitřní uspořádání kliniky dle aktuálních potřeb.

Brno chce zelené střechy 

Poslední kategorií je Čistý vzduch, kde zvítězilo město Brno. Je totiž jediným městem, které spustilo dotační program, který pomáhá soukromým stavebníkům realizovat zelené střechy na domech. „Myslíme si, že kvalita ovzduší je klíčová a chceme dělat vše pro to, aby vzduch v České republice byl čistější. Byli bychom rádi, kdyby se zelené střechy, jaké mají v Brně, objevily i v dalších českých a moravských městech,“ vysvětluje Vladimíra Glaserová ze společnosti E.ON.

Ostatní vítězové jednotlivých kategorií obdrželi hodnotné ceny od Impact Hubu, společnosti BUDERUS, hobbymarketu HORNBACH a také od energetické společnosti E.ON.

O soutěži E.ON Energy Globe

Soutěž E.ON Energy Globe je nejvýznamnější české ocenění v oblasti ekologie. Jedná se o mezinárodní soutěž (Energy Globe Award), kterou v České republice již od roku 2008 pořádá energetická společnost E.ON. V rámci soutěže jsou oceňovány projekty a inovativní nápady v oblasti životního prostředí a úspor energií. Za dobu své existence soutěž přilákala téměř tři tisíce projektů. Vítěz české soutěže pak zastupuje Českou republiku na světovém finále. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz.

Známe vítěze Energy Globe World Awards 2019