Vše o elektřině

Odložte lupu: Vyúčtování energií je od července přehlednější

Pokud jste si dosud při studování účtů za elektřinu či plyn museli nasazovat brýle, abyste se vyznali ve změti čísel a dalších údajů, máme pro vás dobrou zprávu. Vyúčtování energií dostalo počínaje červencem novou a přehlednější podobu. Může za to vyhláška Energetického regulačního úřadu, která dodavatelům ukládá připojit ke stávajícímu vyúčtování ještě jeho zjednodušenou variantu.

Odložte lupu: Vyúčtování energií je od července přehlednější
Odložte lupu: Vyúčtování energií je od července přehlednější

Vyúčtování elektřiny a plynu, která zákazníci obdrží po 1. červenci 2016, budou mít inovovanou podobu v souladu s vyhláškou Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Součástí faktur odeslaných po tomto termínu bude po vzoru zahraničí také vyúčtování ve zjednodušeném formátu.

Názory ERÚ jako aprílové počasí: Jistič není důležitý, říká nyní Vitásková

Nová a výrazně stručnější součást vyúčtování bude pro zákazníky přehlednější a srozumitelnější, a tak budou moci své výdaje za energie snáze srovnat s platbami za předcházející období. Jednodušší bude také porovnání plateb se zákazníky, kteří energie získávají od jiných dodavatelů.

Cílem ERÚ bylo co nejvíce zjednodušit vyúčtování přidáním přehledové tabulky ke každému vyúčtování, a tím posílit povědomí zákazníků o tom, za co platí, a zlepšit tím také jejich orientaci při případném výběru nového dodavatele elektřiny nebo plynu.

- Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu

Novinkou je přehledná tabulka 

Podrobné vyúčtování se nijak nezmění, fakturu však doplní úvodní list s přehlednou tabulkou, v níž zákazník nalezne zvlášť cenu za stálé platby a zvlášť jednotkovou cenu za odebrané množství elektřiny či plynu. 

ERÚ odebral licenci společnosti EPK Trade, důvodem je podvodné jednání

Zákazník také zjistí, kolik energie je mu účtováno, kolik činily stálé měsíční platby, jakou cenu platí za odebranou energii celkem a kolik z toho činí DPH. Na úvodní straně bude také uvedena informace o počátečním a konečném stavu elektroměru nebo plynoměru, na jejichž základě bylo vyúčtování vystaveno. Celý proces by tak pro odběratele měl být transparentnější.

Pomohlo vám nové vyúčtování odhalit předraženého dodavatele? Vyberte si nového! Srovnat dodavatele

Konec závazku zůstává tajemstvím

Podle Tomáše Suchého, energetického specialisty portálu Ušetřeno.cz, budou mít zjednodušená vyúčtování napříč dodavateli velmi podobný vzhled, a proto bude i pro laika snadnější srovnávat ceny za poskytované služby. 

Starší faktura za energie obsahovala mnoho údajů, které pro zákazníky nemusely vždy být úplně srozumitelné. Odběratelé proto nyní budou dostávat dva typy vyučtování. To, na nějž byli dosud zvyklí, doplní druhé, které bude zjednodušené. Nová verze bude vždy ukazovat aktuální stav elektroměru či plynoměru a počáteční stav měřidla. Lidé si tak budou moci snadno zkontrolovat, že platí za skutečně odebraný obejm elektřiny či plynu.

- Tomáš Suchý, energetický specialista, Ušetřeno.cz

Podle Suchého přijetí zjednodušeného vyúčtování předcházela vleklá jednání mezi ERÚ a jednotlivými dodavateli. Úřadu se však nepodařilo prosadit vše, co bylo záměrem. Proto na vyúčtování chybí údaj o tom, do jakého termínu je platná zákaznická smlouva.

Zákazník tak stále musí složitě hledat ve smlouvě, případně se obrátit na svého dodavatele, který má povinnost zákazníkovi tento údaj sdělit. Dočkají se české domácnosti i této úpravy?