Technologie

George Westinghouse bojoval za střídavý proud po boku Nikoly Tesly

Americký inženýr, průmyslník a vynálezce George Westinghouse patřil mezi průkopníky elektrifikace a železniční dopravy. Byl velmi úspěšným podnikatelem. Během známé „války proudů“ stál prozřetelně na straně vítězného střídavého proudu a velmi těžil také ze spolupráce s geniálním vynálezcem, kterým nebyl nikdo jiný než Nikola Tesla, od kterého lacině zakoupil výnosné patenty.

George Westinghouse bojoval za střídavý proud po boku Nikoly Tesly
George Westinghouse bojoval za střídavý proud po boku Nikoly Tesly

George Westinghouse se narodil 6. října 1846 v Central Bridge ve státě New York. Rodiče byli farmáři, a ačkoli byl George osmé dítě z deseti, po hmotné stránce se jim dařilo vcelku dobře.

Westingouse odmala lákaly stroje

Když mu bylo devět, přestěhovali se do nedalekého města, kde jeho otec začal s podnikáním v oblasti zemědělských strojů. Mladý George Westinghouse tak poprvé přičichl ke strojírenství. Otcova práce jej velmi zaujala a v továrně trávil většinu svého času.

Kterému současnému vědci v mládí vrtalo hlavou, jak vyrobit Batmanův vystřelovací hák? Chci o bláznivém vědci vědět víc!

V patnácti letech pak po vypuknutí občanské války vstoupil do tamní národní gardy a ve vojenské kariéře pokračoval s jednou pauzou a následným přestupem k námořnictvu až do konce války. Ke své rodině se vrátil v roce 1865, kdy se také zapsal ke studiu na Union College. Studium ho ale nebavilo, a proto ze školy prchnul již v prvním semestru.

Vynálezy Westinghouse ulehčovaly život na železnici

První vynález připsal na své konto ještě coby náctiletý, jednalo se o rotační parní stroj. Následovalo mnoho dalších vynálezů, většina z nich byla nějak spojena s železničním provozem a elektrifikací železnice.

Postupně založil několik společností, nejprve v souvislosti se svými vynálezy pro železnici, později aktivně podnikal v energetice i plynárenství. Brzy se oženil a s manželkou, se kterou měli jednoho syna, prožil společně 47 let. Jeho jméno je silně spojeno se městem Pittsburg, které se díky jeho podnikatelským aktivitám stalo významným centrem průmyslu.

George Westinghouse zasahuje do války proudů

U velkého rozmachu elektrického osvětlení a elektrifikace v 80. letech 19. století nesměl podnikavý Westinghouse chybět. Mnoho společností včetně těch řízených Thomasem Alva Edisonem zakládaly své patenty na stejnosměrném proudu.

George Westinghouse si však velmi rychle uvědomil limity, které má tento typ proudu pro širší využití a pružně obrátil svoji pozornost k proudu střídavému. Odlišné přístupy vedoucí ke slavné „válce proudů“ jsou pak často symbolizovány právě jmény Westinghouse na jedné stradě a Edison na straně druhé.

Tesla vs. Edison: Boj dvou slavných vynálezců si vyžádal i oběti na životech

Není se proto čemu divit, že mladý, nadaný elektrotechnik a vynálezce Nikola Tesla, našel útočiště právě u Westinghouse poté, co se ve zlém rozešel s Edisonem. Zlí jazykové však tvrdí, že Westinghouse Teslu svým způsobem využil, když od něj lacině odkoupil nadějné patenty, které se pro něj později staly zlatým dolem, zatímco Tesla třel bídu s nouzí.

Anketa

Víte, který český velikán byl přirovnáván k Edisonovi a neměl to rád?

Samočinná tlaková brzda pro vlaky a další vynálezy

George Westinghouse ale nebyl jen bystrým a předvídavým obchodníkem, celý život působil také jako aktivní vynálezce. Na jeho jméno nese více než 100 patentů. Mezi nejvýznamnější vynálezy patří samočinná tlaková brzda (pracující se stlačeným vzduchem) sloužící jako základní provozní brzda vlaků. Jeho dalším známým vynálezem je pneumatické železniční návěstidlo.

George Westinghouse podpis

Jednu dobu se věnoval vývoji tepelného čerpadla, které mělo sloužit k chlazení a topení, přičemž věřil, že ze samotného chodu čerpadla bude možné získat dostatek energie, aby systém začal pohánět sám sebe. S rozmachem automobilů na přelomu století pak oprášil své předchozí vynálezy a navrhl pneumatický tlumič pro využití v automobilismu.

Westinghouse by svými vynálezy potěšil i Djokoviče a Kvitovou

A věděli jste, že to byl George Westinghouse, kdo navrhl první osvětlení pro tenisový kurt, na které bylo potřeba 1500 žárovek?

Konec žárovek v Čechách nenastal. Jak se podařilo obejít evropské nařízení?

Westinghouse byl považován za lídra amerického průmyslu až do roku 1907, kdy byl v důsledku finanční krize donucen k rezignaci a ztratil také vliv ve své společnosti Westinghouse company.

Neztrácejte hlavu ani vy, když vidíte, kolik utratíte za osvětlení domácnosti. Nebo to nevidíte? S námi si na peníze propálené žárovkami můžete posvítit. Online kalkulačka zjistí, kolik vás osvětlení doma stojí. To mě zajímá!

S podlomeným zdravým definitivně odešel ze světa byznysu po roce 1911. Umírá 12. března 1914 v New Yorku ve věku 67 let. Ačkoli byl původně pochován jinde, dnes jeho hrob najdete na Arlingtonském národním hřbitově ve státě Virginia, kam byl společně se svojí manželkou, která jej přežila jen o tři měsíce, přemístěn coby veterán občanské války.

Profil osobnosti: George Westinghouse
datum narození: 6. 10. 1846
národnost: americká
profese: podnikatel a inženýr
čím se nejvíce proslavil: financování zařízení využívající stejnosměrný proud v době války proudů a podpora Nikoly Tesly
další přínos: vynález tlakové brzdy pro vlaky a pneumatického železničního návěstidla
slavný citát: Samozřejmě, že střídavý proud zabije lidi, stejně jako střelný prach, dynamit nebo whisky a spousta dalších věcí. Ale my máme k dispozici systém, kde smrtící elektřina střídavého proudu nikomu neublíží, tedy pokud nějaký blázen nebude chtít spolknout dynamo.
datum úmrtí: 12. 3. 1914 (ve věku 84 let)