Vše o elektřině

Uvažujete o soukromé elektrárně? Víme, jak na energetickou soběstačnost!

Jakou barvu má energie budoucnosti? Jednoznačně zelenou. Obnovitelné energetické zdroje jsou v posledních letech na vzestupu. Jenže větrnou turbínu nebo přehradu vody si nemůže, nejen z prostorových důvodů, dovolit každý. Pro běžné smrtelníky je výrazně dostupnějším řešením pořízení domácí fotovoltaické elektrárny. Instalaci solárních panelů nabízí také Pražská energetika.

Uvažujete o soukromé elektrárně? Víme, jak na energetickou soběstačnost!
Uvažujete o soukromé elektrárně? Víme, jak na energetickou soběstačnost!

Toužíte po energetické soběstačnosti? Vlastníte rodinný dům či víkendovou chalupu? Máte rádi jednoduchá řešení na klíč, která navíc přinášejí vítanou úsporu? Pokud jste na všechny otázky odpověděli kladně, možná vás zaujme nová služba Instalace a servis fotovoltaických elektráren, kterou představila Pražská energetika (PRE).

Boříme solární mýty! Odhalte fámy a polopravdy, které kolují o fotovoltaice

Služba cílí na klienty, kteří mají zájem o vlastní solární elektrárnu s instalovaným výkonem do 10 kWp. Takový výkon totiž nevyžaduje nutnosti vlastnit licenci na výrobu elektřiny. Součástí nabídky je také speciální produkt fotovoltaické elektrárny (FVE), díky němuž zákazníci ušetří na dodávce elektřiny. Pro případné zájemce připravila PRE i výhodné financování samotné výstavby solárního systému.

Obnovitelné zdroje energie mají zelenou

Ačkoliv české domácnosti využívají v drtivé většině elektřinu, která pochází z tradičních uhelných či jaderných elektráren, lidí, kteří se zajímají o využití alternativních zdrojů energie, stále přibývá. Pro některé z nich je rozhodujícím faktorem ohleduplnost vůči životnímu prostředí, zatímco jiné láká vidina dlouhodobé úspory peněz. Přibývá také domácností, které nechtějí být závislé na přísunu elektřiny z rozvodné sítě. 

Připevnění panelů na střechu je dnadnější, než si možná myslíte.

Fosilní paliva využívaná uhelnými elektrárnami skutečně nepředstavují příliš ekologické řešení. Pravdou také je, že jejich zásoba není nekonečná, a proto je do budoucna vedle jaderné energetiky třeba počítat s využitím dalších zdrojů energie.

Ačkoliv nyní decentrálními zdroji energie disponuje kolem 0,5 % spotřebitelů na hladině nízkého napětí, Státní energetická koncepce předpokládá, že v roce 2040 toto se toto číslo zvýší na 60 %.  

Jak na fotovoltaiku: Jaká jsou PRO a PROTI solárních panelů?

Domácí výroba elektřiny nutně nevyžaduje licenci ERÚ

Novela energetického zákona platná od 1. 1. 2016 otevřela prostor pro domácí výrobu elektřiny do 10 kWp instalovaného výkonu, tedy instalaci panelů o ploše kolem 70 m2, bez nutnosti vyřízení licence od Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jako oprávnění k podnikání.

Pořízení vlastní fotovoltaiky proto pro běžnou domácnost nepředstavuje přílišnou administrativní zátěž, která by některé zájemce mohla odradit. I když výstavba solárního systému vyžaduje získání patřičných povolení, kvalitní a zkušený poskytovatel veškeré papírování a další náležitosti vyřeší za vás.

Dopravní elektrárna: Francouzi se chystají vybudovat 1000 kilometrů fotovoltaické silnice

Proces vybudování fotovoltaické elektrárny je tudíž pro zákazníka jednodušší a výhodnější. Dalším benefitem je také zařazení výstavby fotovoltaik do programu Nová zelená úsporám, ze kterého lze získat dotaci až 100 000 korun. Pražská energetika proto přichází s komplexní nabídkou určenou zákazníkům z Prahy, ale i mimopražským zájemcům.

„Díky našim dlouholetým zkušenostem s výstavbou vybereme zákazníkovi to nejlepší řešení, poskytneme mu asistenci při vyplňování potřebné dokumentace, pomůžeme se získáním dotace z programu Nová zelená úsporám a následně elektrárnu postavíme. Jinými slovy, naši specialisté jsou všem zákazníkům partnery od prvního kontaktu až do předání stavby s výstupní revizní zprávou na celý systém.“

- Petr Holubec, tiskový mluvčí Pražské energetiky

PRE nabízí další výhody a vstřícnost při financování

Pražská energetika pro zájemce o domácí fotovoltaiku kromě úzké kooperace a poradenství v průběhu celé spolupráce připravila také několik služeb navíc. Zákazník obdrží jednorázovou slevu na silové elektřině ve výši stanovené dle velikosti instalovaného výkonu FVE a dle typu instalace (FVE bez akumulace, FVE s akumulací do vody, FVE s akumulací do baterií). Tato smlouva se uzavírá na tři roky a jednorázová sleva je vyplacena hned na začátku v plné výši za celou dobu kontraktu.

Novela energetického zákona nahrála snadnější instalaci domácích elektráren.

Pražská energetika nabízí financování investic formou tzv. odložené fakturace, kdy lze dohodnout různou dobu splatnosti od tří a více let. Na začátku financování je vystavena faktura, která obsahuje „splátkový kalendář“, kde je fixně zadána dohodnutá měsíční, čtvrtletní nebo roční splátka.

Výhodou financování od PRE je, že technologie je od začátku v majetku zákazníka. Investici lze navíc kdykoliv předčasně splatit  bez jakýchkoliv sankcí. Financování lze také nastavit na jeden rok bezúročně při zaplacení akontace ve výši 50 %, a tak zákazník ve výsledku nezaplatí ani o korunu více oproti vyfakturované ceně díla