Domácnost

Inteligentní elektroinstalace: Drahá hračka nebo cesta k úsporám v rodinném domě?

Kdo provádí rozsáhlou rekonstrukci domu nebo si nechává stavět nové bydlení, bude dříve či později řešit otázku elektrických rozvodů. Jak se liší klasická a inteligentní elektroinstalace? A co všechno vlastně takový inteligentní dům dokáže? Kolik zaplatíte za „zvýšené IQ“ vašeho domova?

Inteligentní elektroinstalace: Drahá hračka nebo cesta k úsporám v rodinném domě?
Inteligentní elektroinstalace: Drahá hračka nebo cesta k úsporám v rodinném domě?

Klasickou elektroinstalaci všichni dobře známe. Funguje jako shluk několika samostatných celků (oddělené ovládání světel, topení, alarmu atd.), kde každá akce má svůj vlastní vypínač, a když chcete něco zapnout nebo změnit, musíte se prostě zvednout ze sedačky.

 

Když moderní technologie řídí domácnost

Inteligentní elektroinstalace

Elektrická instalace, jejíž součásti (osvětlení, vytápění, klimatizace, ovládání spotřebičů, snímače pohybu, bezpečnostní systém aj.) umí společně komunikovat, umožňují řídit a regulovat všechny dostupné prvky, které budova obsahuje.

Naopak inteligentní elektroinstalace integruje ovládání všech domácích prvků do jednoho centrálního systému. Řídit ho můžete jediným chytrým vypínačem nebo třeba i hlasem.  Nastavit lze i posílání příkazů pomocí telefonu,  SMS nebo počítače. Většinu funkcí navíc můžete navolit dopředu tak, aby se aktivovaly při splnění zadaných podmínek.

 

Neviditelný komorník stahuje žaluzie podle pohybu slunce

Například když začne pršet, váš neviditelný pomocník zavře střešní okna.  V místnostech, kde se rozhodnete větrat, vypne sám topení. Když zemi sužuje sucho, zapne zavlažování zahrady. Při úniku vody z pračky, vás zachrání od domácí povodně, když vypne ventil na hlavním přívodu, a o celé situaci vám ihned informuje v zaslané SMS. Při odchodu z domu se postará o úsporu energií, když vypne všechna světla, ztlumí teplotu a přeruší odběr energie přístrojů v pohotovostním režimu.

Zatímco klasickou elektroinstalaci vám zavede každý schopný živnostník v oboru, chytrou elektroinstalaci nabízí jen několik firem na trhu. Když se něco pokazí, kvůli náročnosti samotného systému budete nejspíš odkázáni na služby firmy, která inteligentní elektroinstalaci prováděla.

 

Kvůli vysoké ceně se chytrá elektroinstalace hodí spíš do větších domů a budov

Náklady na materiál i zavedení chytré elektroinstalace se všemi funkcemi, na jaké si vzpomenete, dosahují většinou 10 až 15 % pořizovací ceny nového domu. Levnější varianty obsahují pouze vybrané funkce. Často se jedná o řízení osvětlení, topení a žaluzií. Otázkou je, jestli si ceníte svobody nemuset po sobě zhasínat světla nebo vypínat radiátor na několik set tisíc korun. Dražší možnosti počítají s plně funkčním bezpečnostním systémem, simulací přítomnosti během dovolené, vzdáleným ovládáním elektrospotřebičů či měřením a kontrolou jejich spotřeby energie.

Vyplatí se pořídit si chytrou elektroinstalaci do menšího nebo středně velkého rodinného domu? Přes možné úspory energií získané vhodně nastavenými funkcemi vytápění či osvětlení kvůli vysokým počátečním nákladům nic moc neušetříte nebo podobného efektu docílíte i za mnohem méně peněz, když se sami aktivně postaráte, ať se energiemi neplýtvá. V menších objektech se chytrá elektroinstalace stará spíše o pohodlí svých uživatelů než o jejich finanční úspory.