Vše o elektřině

Zkušenost s tepelným čerpadlem: investice, která se rychle vrátí

Zatímco ještě před deseti lety o tepelných čerpadlech téměř nikdo neslyšel a tuto technologii nabízelo jen několik firem, nyní je situace opačná. Technologie, která šetří peníze a má vysokou návratnost, se začala hromadně rozmáhat. Z velké části pomohly i dotace.

Zkušenost s tepelným čerpadlem: investice, která se rychle vrátí
Zkušenost s tepelným čerpadlem: investice, která se rychle vrátí

Jakub Vojta je neratovický podnikatel, který vlastní starší nemovitost. Během několika let si ji začal zvelebovat, zároveň začal přemýšlet o možnostech energetických úspor. Rozhodl se proto pro tepelné čerpadlo (vzduch-voda), u kterého ho lákala nejen vysoká návratnost investice, ale také nenáročná údržba. „Bez dotace je návratnost 5–8 let, s dotací kolem 2–3 let,“ uvádí Vojta.

Odborník radí, kdy se vyplatí pořídit tepelné čerpadlo na vytápění

Výhodná investice do tepelného čerpadla

V obou případech se tak jednalo o výrazně lepší investici než například vložit peníze na spořicí účet. „Při zohlednění toho, že budou růst ceny uhlí a elektřiny, je návratnost ještě vyšší. Jedná se o téměř bezrizikovou investici,“ dodává. Odborníci však uvádějí nižší návratnost a se zohledněním nákladů na údržbu by se mělo tepelné čerpadlo vrátit do 5–10 let, životnost čerpadla se odhaduje kolem 20 let. 

Své zkušenosti popisuje Vojta jako pozitivní. Samotná instalace trvala jen jeden den. Horší to bylo se změnou dodavatele energie, při které je potřeba přejít na distribuční sazbu D57d.

Schéma tepelného čepadla

Důvěryhodný dodavatel tepelných čerpadel pomůže s dotacemi

Zájemcům o čerpadlo Vojta doporučuje, aby si zvolili především důvěryhodného dodavatele, který má zkušenost nejen s instalací, ale má také znalosti ohledně veškeré administrativy a získání dotace, která u tepleného čerpadla dosahuje až 127 500 korun. Dotační program podporuje především instalaci čerpadel jako náhradu za vytápění tuhými palivy. V některých krajích je navíc možné získat na tepelné čerpadlo bezúročnou půjčku. 

Začíná třetí kolo kotlíkových dotací. Jak je získat? (PŘEHLED)

Počítejte ale s tím, že s úředním šimlem to jednoduché nebude. Se získáním dotací totiž může nastat na úřadě problém, zvláště při likvidaci starého kotle. „Jednou úřadu stačila fotka odpojeného kotle. Pak zase požadoval fotku, že kotel byl zničen. Nakonec se tato pravidla úplně zrušila,“ uvádí Vojta. Získání dotace se tak může zdržet nebo překazit kvůli úředním nejasnostem a průtahům. 

Výpočet nákladů na vytápění (plynový kotel/tepelné čerpadlo) 

plynový kotel

tepelné čerpadlo

plynový kotel

45 000

tepelné čerpadlo

160 000* 

montážní práce

4 000

osazení

3 000

odkouření

7 500

montážní práce, spuštění

9 000

plynová přípojka

15 000

 

 

skříňka pro plynoměr včetně základu a montáže

9 500

 

 

projektové práce

4 000

   

celkem

85 000

celkem

172 000

Zdroj: teplotechnika.cz

* Cena tepelného čerpadla se může lišit nejen podle typu, výrobce, ale i na základě nákladů na instalaci. Vzhledem k vysoké poptávce očekávejte většinou u ověřených firem ceny vyšší, které se pohybují v rozpětí 200–350 tisíc korun.