Domácnost

Chytrou domácnost ovládnete jedním kliknutím, nebo jen hlasem

Ušetří vám peníze, zvýší váš komfort, pobaví vás, ulehčí přístup k informacím a v neposlední řadě váš domov uchrání před narušiteli v podobě zlodějů. Chytrá domácnost vybavená technologiemi je sílícím trendem a jak si ukážeme, zdaleka nejde o luxus jen pro někoho.

Chytrou domácnost ovládnete jedním kliknutím, nebo jen hlasem
Chytrou domácnost ovládnete jedním kliknutím, nebo jen hlasem

To, co bylo před pár lety k vidění pouze ve filmech z budoucnosti, je dnes zcela na dosah. Hovoříme o zařízeních, které spadají pod pojem chytrá, neboli smart domácnost. Představte si, že vás ráno probudí hlasový asistent, rozhrnou se závěsy, mezitím se začne vařit káva a během čištění zubů se můžete zaposlouchat do nejnovějších zpráv, a to vše bez jakéhokoliv vašeho pokynu, či zmáčknutí tlačítka. Zařízení chytré domácnosti toho ale umí mnohem více. Umožní vyprat prádlo, či zapnout troubu, nebo sušičku, zhasnout světlo, otevřít včas bránu, nastavit topení na adekvátní teplotu, kontrolovat místa, odkud by k vám mohl vniknout narušitel, nebo to, zda vám někde nekape zbytečně voda.

Obrázek: Chytré zásuvky umožňují měřit spotřebu energie či zapínat nebo vypínat zařízení na dálku

Chytré zásuvky umožňují měřit spotřebu energie či zapínat nebo vypínat zařízení na dálku

A to je právě ono, chytré bydlení je nejenom neuvěřitelně pohodlné, ale v konečném součtu se vyplatí, neboť šetří vaše peníze. Čím vším si můžete svou chytrou domácnost vybavit? Možnosti rostou neustále. Pokud přeskočíme chytré spotřebiče, jako jsou televize, pračky, sušičky, trouby, sporáky, rychlovarné konvice, pak je možné domácnost doplnit chytrými závěsy, žaluziemi, termohlavicemi, žárovkami, čidly vlhkosti, znečištění, úniku vody, narušení soukromí, nebo třeba meteostanicemi.

Kabely a rozvody netřeba

Pokud chcete vaši domácnost přeměnit v tu inteligentní, nemusíte se obávat složité instalace, či kabeláže, stejně jako složitého ovládání. Spotřebiče a další prvky domácnosti (hlavice, žárovky, čidla) spolu komunikují zcela bezdrátově, pomocí technologií Bluetooth, nebo Wifi. Domácnost je třeba pouze vybavit jednou centrální jednotkou, která zabezpečí komunikaci s připojenými prvky. Výrobce těchto prvků poskytuje k jejich ovládání aplikace, které si lze snadno stáhnout do mobilního telefonu a které jsou zdarma.

Ovládání z jednoho místa

Zapomeňte na mnoho ovladačů, které neustále ztrácíte. Chytrá domácnost se ovládá z jednoho místa, díky chytrému telefonu. Díky tomu lze domácnost ovládat na dálku. Ať se nacházíte na kterémkoliv místě na světě, kde je k dispozici internetové připojení, můžete si nastavit to, že se má zapnout, či vypnout alarm, zatáhnout závěsy a zatmít okna, nebo ubrat, či zvýšit teplota. Asi vám nemusíme vykládat, jak praktická je možnost vytopit si byt včas na příjemnou teplotu, než přijedete z dovolené. Stejně tak můžete nechat pracovat spotřebiče, například vyprat si prádlo.

Chodící lednice a chytrá láhev na víno: Vychytávky do kuchyně, bez nichž se asi obejdete

Dále takto lze vypnout přívod vody, pokud by systém detekoval únik, zapnout televizi, pustit oblíbenou hudbu. Domácnost můžete buď ovládat sami aktivně, nebo si lze nastavit nejrůznější profily, které zahrnou činnosti, které se mají vykonat v určité období. Například ráno to bude již zmíněné odstínění okna, uvaření kávy apod., naopak večer v určitou hodinu se sníží teplota a vypnou světla v celém bytě. „Rozvoj chytré domácnosti spěje k centralizovanému ovládání topení, osvětlení či zastínění oken, ale i stahování plátna pro videoprojekci nebo ovládání hlasitosti zvuku z audiosystémů, “ říká Andrej Hronec ze společnosti Audiopro pro server Elektřina.cz. „Jednotlivé komponenty je v tomto směru naopak účelné spojovat do inteligentních funkčních celků, které jsou ovládány z jednoho centrálního bodu a fungují na jedné platformě,“ dodává.

Obrázek: Chytré žárovky Philips Hue je možné ovládat prostřednictvím mobilního zařízení a nastavovat na něm například barevné tóny žárovek.

Chytré žárovky Philips Hue je možné ovládat prostřednictvím mobilního zařízení a nastavovat na něm například barevné tóny.

Domácí asistenti

Velký boom v poslední době zaznamenali tzv. chytří asistenti. Jde o reproduktory, které „čekají“ na váš ústní povel a poté provedou, oč jsou žádaní. Nejpopulárnější asistenti jsou ty od firem Google, Amazon a Apple. Jedná se o malá bezdrátová zařízení, která jsou vyrobena i s ohledem na estetiku, aby nerušila vzhled domácnosti. Zařízení aktivujete jedním slovem (například „OK, Google“, „Alexa“) a dále pak zadáte povel. Tato zařízení jsou zcela soběstačná, nepotřebují k ovládání aplikaci, svedou ale to samé a posouvají tak možnosti digitální domácnosti ještě dále. Pro nás Čechy mají ale jedno velké ale. Dorozumět se s nimi je možné zatím pouze anglicky, česky ještě neumí, ale rozhodně není všem dnům konec.

Například již letos by měl asistent Alexa hovořit i španělsky (kromě angličtiny ovládá také němčinu a japonštinu). Je jasné, že naučit chytrého asistenta jiný jazyk není snadné a že to pro firmu znamená hodně úsilí a tréninku. Mnohým českým zákazníkům angličtina ale nevadí a prodej těchto zařízení i u nás roste. A ne málo.

Kdo slyší domácí konverzace nahrané chytrou asistentkou Alexa? Tisíce pracovníků Amazonu

Podle údajů prodejce Alza stoupl meziročně prodej třikrát: „ Při meziročním srovnání Q1/18 a Q1/19 jsme od ledna letošního roku prodali už 3x více těchto chytrých pomocníků než za stejné období vloni,“ uvedla Patricie Šedivá, tisková mluvčí Alzy pro server Elektřina.cz. To samé potvrzuje i Ondřej Žatečka z Audiopro: „Podle mnoha předpovědí čeká právě tento segment vybavení domácnosti v nejbližších letech největší rozmach.“ Cena není totiž nikterak závratná, asistenta pořídíte už za několik set korun. Možnosti chytrých asistentů stále rostou. Například Alexa už umí přečíst české audioknihy, i když jí o to musíte říci anglicky.

Jak je to drahé?

Chytrá domácnost vypadá sice na první pohled dost luxusně, ale nejde o nějak extrémní cenové zatížení. A jak se zdá, českým spotřebitelům o něco vyšší cenová hladina nevadí: „Stoupající trend prodejů očekáváme i letos, růst je zapříčiněn stále větší možností využití hlavně v ovládání chytré domácnosti. Daří se i chytrým zámkům a bezpečnostním kamerám – Češi tedy dbají na bezpečnost. Velmi dobře se prodává také LED osvětlení, chytré termostaty a hlavice a v neposlední řadě wi-fi zásuvky,“ prozradila Patricie Šedivá z Alzy.

Nejvíce jde vyšší cena pocítit u termostatů a žárovek, kdy běžná žárovka vyjde na několik desítek korun, zatímco ta chytrá na několik set. Vyšší cenu ale dorovnávají neskonale větší funkcionalitou, na kterou si každý rád zvykne. Chytré technologie dnes výrobce běžně implementují do spotřebičů, například do praček, sušiček, či kuchyňských spotřebičů, rozdíly v ceně už nejsou tak významné.

 

Zařízení

Cena

Funkce

Chytrá žárovka

Od 400 korun

Zapne, vypne světlo, změní intenzitu, nebo barvu, případně reaguje na okolní situaci

Chytrý ovladač rolet

Od 1000 korun

Otevře, zavře rolety, případně reaguje na úroveň slunečního žáru

Chytrý termostat

Od 1200 korun

Vypne, či zapne přívod tepla, reguluje teplotu, i podle okolní situace

Chytrý asistent Amazon Alexa

Od 1200 korun

Po zadání hlasového povelu ovládá chytrou domácnost, přehraje hudbu, přečte zprávy, či audioknihu, vyhledá informace na internetu

Chytrý asistent Google Home Mini

1050 korun

Podobné funkce jako Amazon Alexa 

Chytrý asistent Apple HomePod

9000 korun

Podobné funkce jako Amazon Alexa 

Chytrý detektor kouře

2700 korun

Detekuje nenadálý kouř, vše hlásí centrální stanici

Nástavec na kontrolu vody

2500 korun

Detekuje únik vody, uzavře přívod vody v případě havárie

Meteostanice

4300 korun

Upozorní na špatnou kvalitu ovzduší, umožňují zobrazení statistiky, grafy i předpovědi počasí

Chytrá zásuvka

1800 korun

Umožní vypnout a zapnout zařízení na dálku, nebo pomocí rozvrhu

Chytré žárovky IKEA Trådfri: Jak obstojí levná LED světla v konkurenci s Philips Hue?