Domácnost

Chodící lednice a chytrá láhev na víno: Vychytávky do kuchyně, bez nichž se asi obejdete

Samořídicí chladnička se na trh může dostat dřív než samořídicí auta. Když na ni zavoláte a použijete magickou formulku, vyrazí z kuchyně a doveze vychlazené pivo, česnekovou pomazánku i marinovanou mrtvolu z mafiánské rodinné sešlosti až k vám na pohovku, ze které se nechcete zvedat. Předtím ji samozřejmě musíte naplnit. Jaké kuriózní vychytávky možná míří do našich kuchyní?

Chodící lednice a chytrá láhev na víno: Vychytávky do kuchyně, bez nichž se asi obejdete
Chodící lednice a chytrá láhev na víno: Vychytávky do kuchyně, bez nichž se asi obejdete

První výdobytek moderní doby do kuchyní 21. století představil letos v září Panasonic na veletrhu spotřební elektroniky v Berlíně.

Malá jezdící lednice Ku využívá zabudované senzory LIDAR, které jí umožňují samostatně se pohybovat po domácnosti, aniž by „nabourala“ do vašeho spícího mazlíčka na podlaze nebo ležícího dítěte. Stejná technologie na vytváření 3D map okolí v reálném čase patří ke standardní výbavě automobilů bez řidičů.

Na vše, co chcete vědět o vaší zásobě piva, se stačí zeptat lednice

Chladničku ovládá unavený spotřebitel hlasem. Stačí pronést „Ahoj Ku, prosím, přijď k jídelnímu stolu, k televizi“ nebo kamkoli si pokyn nastavíte a robotická lednice se vypraví za vámi.

Při spárování s mobilní aplikací se můžete dozvědět odpověď na jednu z nejpalčivějších otázek ze života průměrného Čecha. Tedy, kolik lahví piva vám ještě zbývá v lednici.

Spotřebuje vaše lednice nejvíc elektřiny ze všech domácích spotřebičů? Chci tomu přijít na kloub

S tímto zařízením budete také ušetřeni složitých životních dilemat. Například, když právě probíhá důležitý okamžik fotbalového či hokejového zápasu, a vy jste zrovna dopili sklenici, stále máte žízeň, ale kuchyň leží v téměř nedostižné dálce několika lidských kroků.

Jezdící chladnička se chystá do prodeje až za 6 let

Tento vynález však neznamená jen úlevu pro všechny lenochy, kteří se neradi zvedají z pohodlí domácí pohovky.

Chytrý záchod i toastovač: 3 nejblbější nápady na zařízení do chytré domácnosti

Skvěle může posloužit například seniorům, kteří mají potíže s chůzí, nebo lidem, které trápí různé problémy s pohybem. Firma Panasonic plánuje, že koncept samořídicí lednice budou jeho bystré mozky ještě pár let pilovat, a na trhu se objeví zhruba za 6 let.

Chytrá láhev na víno potřebuje nabíječku každou chvíli

Je pro vás den bez sklenky vína dnem ztraceným? Jenže když otevřete láhev, zdá se vám, že je škoda nechat ten lahodný mok vyvětrat, a proto radši do sebe obrátíte rovnou celou láhev? Před osudem alkoholika vás zachrání chytrá nádoba na víno Kuvée. Dokáže totiž uchovat chuť již načatého vína bez větších změn na kvalitě celý měsíc.

Jenže vinotéku si pak musíte obnovovat pouze z vinohradů, které spolupracují s bostonskou firmou Kuvée. Vína totiž dostanete ve speciálních hliníkových lahvích, které pasují do chytré nádoby na víno. Tahle nádobka nebo spíš dávkovač umí několik triků.

Neradi utrácíte za zbytečnosti? Nevyhazujte peníze ani za služby drahého dodavatele elektřiny. Nechci drahou elektřinu

Musíte sice myslet na to, že v provozu vydrží tak 5 až 6 hodin, pak bude potřebovat nabít, ale zato vám sdělí, celou historii vybraného vína, tipy, s jakým pokrmem by se konkrétní druh měl podávat nebo kolik sklenek ještě zbývá v lahvi. To se vám bude hodit zejména proto, že hliníkové lahve nejsou průhledné.

Žádné kompromisy při výběru vína vyjdou na pár tisíc Kč

Komu se snaží bostonský startup svůj produkt prodat? Cílí hlavně na milovníky vína, kteří buď žijí s zapřísáhlými abstinenty, s partnery, kteří mají odlišné chuťové pohárky nebo holdují tvrdšímu alkoholu a taky lidi, kteří by rádi skupinu přátel pozvali na ochutnávku vín a nechtějí dopíjet případné zbytky.

Pokud se tedy s drahou polovičkou nikdy neshodnete na tom, jestli otevřít láhev bílého nebo červeného, tato vychytávka vás může ochránit od manželské hádky.

Na americkém trhu, kde Kuvée působí, vyjde sada zahrnující chytrou nádobu plus 4 druhy vína, na více než 4 tisíce Kč bez daní. Když čtyři „startovací“ lahve vyprázdníte, ceny dalších se pohybují od 15 do 50 dolarů za 750 ml opojné tekutiny.

Dopili jste pivo nebo víno z lahve? Lehce si z ní vyrobíte malou pochodeň

Pokud by se vám zdálo, že o tuhle vychytávku nebude mít nikdo zájem, šeredně se pletete. Společnost Kuvée totiž v roce 2016 rozjížděla své podnikání přes crowdfundingovou platformu Indiegogo, kde si jí podařilo získat více než dvojnásobek původně požadované částky.